Postanowienie KIO 1934/23 z 13 lipca 2023
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto i Gminę Prabuty
- Powiązany przetarg
- 2023/BZP 00281686
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- w Jacka Lubińskiego prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Transportowe J.L.
- Zamawiający
- Miasto i Gminę Prabuty
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1934/23
POSTANOWIENIE z dnia 13 lipca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Katarzyna Odrzywolska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 13 lipca 2023 r.
Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 lipca 2023 r. przez wykonawcę w
Jacka Lubińskiego prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Transportowe J.L. z siedzibą w Sztumie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Miasto i Gminę Prabuty
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7 500,00 zł. (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Jacka Lubińskiego prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Transportowe J.L. z siedzibą w Sztumie, stanowiącej wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz.
1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ……………..….…………
- Sygn. akt
- KIO 1934/23
Miasto i Gmina Prabuty (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2 019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, którego przedmiotem jest dowóz uczniów do placówek oświatowych na terenie miasta i gminy Prabuty; nr postępowania: DZP382-70/ 22 (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych nr 2023/ BZP 281686/01.
W dniu 4 lipca 2023 r. w ww. postępowaniu przez wykonawcę Jacka Lubińskiego prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Transportowe J.L. z siedzibą w Sztumie(dalej „odwołujący”) zostało wniesione odwołanie d o Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, wobecniezgodnego z przepisami prawa sporządzenia treści specyfikacji warunków zamówienia (dalej „SWZ”) oraz Ogłoszenia o zamówieniu poprzez wprowadzenie do treści dokumentów zamówienia, Ogłoszenia oraz wzoru umowy postanowień naruszających przepisy ustawy Pzp.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 110 ust. 2 w zw. z art. 108 ust. 1 pkt 6 oraz art. 16 pkt 2 ustawy Pzp poprzez dopuszczenie procedury samooczyszczenia w przypadku przesłanki wykluczenia nieprzewidzianej przez ustawę;
- art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy Pzp poprzez wprowadzenie przesłanki wykluczenia w brzmieniu sprzecznym z treścią ustawy Pzp; 3.§ 6 ust. 1 -4 oraz §7 ust. 1 -4 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie (Dz. U. poz.
- - poprzez wprowadzenie wymagania podpisywania dokumentów wyłącznie podpisem kwalifikowanym;
- art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2022 r., poz. 1233), art.
239 ust. 2 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 4 i 7 oraz art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez sformułowanie kryteriów oceny ofert, skutkujących składaniem ofert stanowiących czyn nieuczciwej konkurencji;
- art. 99 ust. 1 oraz art. 98 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1- 3 ustawy Pzp poprzez wprowadzenie obowiązku prezentacji pojazdów po wyborze oferty najkorzystniejszej oraz możliwości uznania, że wykonawca uchyla się od podpisania umowy w przypadku, gdy pojazdy nie uzyskają akceptacji zamawiającego, z jednoczesnym brakiem określenia wymagań co do pojazdów (np. minimalnej liczby miejsc);
- art. 439 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wprowadzenia klauzul waloryzujących wynagrodzenie wykonawcy;
- art. 3531 Kodeksu cywilnego oraz art. 484 § 2 kodeksu cywilnego w zw. z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp i 16 pkt 1 i 3 i art. 8 ust. 1 oraz art. 433 ustawy Pzp poprzez wykorzystanie pozycji dominującej i wprowadzenie postanowień uniemożliwiających należytą wycenę zamówienia oraz pozwalających na dowolność w zakresie rozwiązania umowy ze strony zamawiającego, co utrudnia uczciwą konkurencję i bezzasadnie zawęża krąg potencjalnych wykonawców, mogących złożyć oferty w przedmiotowym postępowaniu udzielenie zamówienia publicznego;
- art. 436 pkt 3 ustawy Pzp poprzez wprowadzenie limitu kar umownych na poziomie 100% wartości umowy.
Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu wprowadzenia zmian w treści Ogłoszenia oraz SWZ polegających na:
- usunięciu przesłanki wykluczenia z art. 108 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp z katalogu przesłanek umożliwiających dokonanie samooczyszczenia;
- wprowadzeniu przesłanek wykluczenia wykonawców zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy Pzp;
- dopuszczenia podpisywania dokumentów składanych przez wykonawców w postępowaniu również podpisem zaufanym lub osobistym;
- usunięciu kryterium oceny ofert czas podstawienia autobusu zastępczego lub wprowadzeniu najkrótszego czasu do wyboru przez wykonawcę od 45 minut;
- doprecyzowaniu wymagań dotyczących pojazdów lub usunięciu zapisu pozwalającego na zatrzymanie wadium w sytuacji, w której prezentowane pojazdy nie uzyskają akceptacji zamawiającego z bliżej nieokreślonych przyczyn;
- wprowadzeniu klauzul pozwalających na waloryzację wynagrodzenia;
- zmiany postanowień wzoru umowy poprzez nakazanie wprowadzenia minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron;
- usunięciu przesłanek natychmiastowego odstąpienia od umowy wskazanych w § 9 ust. 4 umowy;
- wprowadzeniu limitu kar na poziomie 20% wartości wynagrodzenia.
Izba ustaliła, że do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, w ustawowym terminie, n ie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
Ponadto ustalono, że w piśmie złożonym do akt sprawy z 6 lipca 2023 r. zamawiający oświadczył, że uwzględnia wniesione odwołanie w całości.
W związku z tym, że zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu całości, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie zgłosił przystąpienia w ustawowym terminie w żaden wykonawca, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił terminie żaden wykonawca. w Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522. w W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie d o przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania o raz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, n ie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ……………..….…………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 2 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3446/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3246/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto i Gmina Prabuty oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2799/25oddalono18 sierpnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 2533/25umorzono22 lipca 2025ten sam zamawiający
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3013/26oddalono24 lipca 2026ten sam składKompleksowa przebudowa obiektów Palmiarni Poznańskiej
- KIO 3161/26umorzono24 lipca 2026ten sam składCyfryzacja procesów w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Katowicach - e-usługi publiczne
- KIO 2988/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam składDostawa defibrylatorów