Postanowienie KIO 4334/24 z 11 grudnia 2024
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie
- Powiązany przetarg
- TED-303169-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4334/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 11 grudnia 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Danuta Dziubińska na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 11 grudnia 2024 r. w Warszawie sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 listopada 2024 r. przez w wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia - Konsorcjum: Kyndryl Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Dataqualis Spółka Akcyjna z siedzibą lidera w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie Uczestnicy postępowania po stronie zamawiającego:
A.indata.systems Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie B. Symmetry Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….………………..
- Sygn. akt
- KIO 4334/24
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie (dalej: „Zamawiający”) prowadzi, w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej:
„ustawa Pzp”), postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. Modernizacja systemu archiwizacji poczty, numer referencyjny: 993200.271.14.2024. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 23 maja 2024 r. Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, numer ogłoszenia: 303169-2024. w 7 listopada 2024 r. Zamawiający poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty, złożonej przez indata.systems sp. z o.o. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia - Konsorcjum: Kyndryl Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Dataqualis Spółka Akcyjna (dalej łącznie: Odwołujący”) wnieśli odwołanie wobec czynności Zamawiającego polegających na:
- zaniechaniu odtajnienia dokumentów indata.systems sp. z o.o. złożonych wraz z ofertą, mimo że dokumenty te nie zawierają informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1233 – dalej: „uznk”), a indata.systems sp. z o.o. nie sprostała obowiązkowi wykazania spełnienia przesłanek określonych w art. 11 ust. 2 uznk dających podstawę do objęcia informacji tajemnicą przedsiębiorstwa, co uniemożliwiło Odwołującemu zapoznanie się z tymi dokumentami i stanowiło naruszenie art. 18 ust. 1 w zw. z art. 18 ust. 3 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 uznk w zw. z 239 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp;
- nieprawidłowej ocenie oferty indata.systems sp. z o.o. podczas gdy wykonawca ten przedłożył wykaz zamówień wraz z referencjami, który nie potwierdza, że indata.systems sp. z o.o. spełnia warunki udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, a tym samym oferta została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji, co stanowiło naruszenie art. 239 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt. 2 lit. b) ustawy Pzp w zw. z art.
112 ust. 2 pkt. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt. 8 ustawy Pzp;
- nieprawidłowej ocenie oferty indata.systems sp. z o.o., podczas gdy cena tego wykonawcy jest rażąco niska oraz budzi wątpliwości co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia, a Zamawiający zaniechał wezwania do
wyjaśnień, podczas gdy cena całkowita oferty jest niższa o co najmniej 30% od wartości zamówienia powiększonej o należny podatek od towarów i usług, ustalonej przed wszczęciem postępowania, a tym samym przeprowadzeniu postępowania w sposób sprzeczny z zapewnieniem zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, co stanowiło naruszenie art. 224 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt. 7 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp;
- nieprawidłowej ocenie oferty indata.systems sp. z o.o., podczas gdy treść oferty tego wykonawcy jest niezgodna z warunkami zamówienia oraz wykonawca ten zaoferował świadczenie niemożliwe do wykonania, w sytuacji gdy niemożliwe jest zaoferowanie czasu migracji z EMC SourceOne do nowego rozwiązania archiwizacyjnego do 100 dni, a tym samym doszło do złożenia oferty w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji oraz przeprowadzeniu postępowania w sposób sprzeczny z zapewnieniem zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, co stanowiło naruszenie art. 239 ustawy Pzp w zw. zart 226 ust. 1 pkt. 5) ustawy Pzp w zw. w zw. a art. 226 ust. 1 pkt. 8 ustawy Pzp z art. 16 ustawy Pzp;
- nieprawidłowej ocenie oferty Symmetry sp. z o.o., podczas gdy treść oferty tego wykonawcy jest niezgodna z warunkami zamówienia oraz wykonawca ten zaoferował świadczenie niemożliwe do wykonania, w sytuacji gdy niemożliwe jest zaoferowanie czasu migracji z EMC SourceOne do nowego rozwiązania archiwizacyjnego do 100 dni, a tym samym doszło do złożenia oferty w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji oraz przeprowadzeniu postępowania w sposób sprzeczny z zapewnieniem zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, co stanowiło naruszenie art. 226 ust. 1 pkt. 5) ustawy Pzp w zw. a art. 226 ust. 1 pkt. 8 ustawy Pzp z art. 16 ustawy Pzp;
- nieprawidłowej ocenie oferty Symmetry sp. z o.o., podczas gdy cena tego wykonawcy jest rażąco niska oraz budzi wątpliwości co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia, a Zamawiający zaniechał wezwania do wyjaśnień, podczas gdy cena całkowita oferty jest niższa o co najmniej 30% od wartości zamówienia powiększonej o należny podatek od towarów i usług, ustalonej przed wszczęciem postępowania, a tym samym przeprowadzeniu postępowania w sposób sprzeczny z zapewnieniem zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, co stanowiło naruszenie art. 224 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt. 7) ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp; Wskazując na powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu dokonanie:
- unieważnienia czynności wyboru oferty indata.systems sp. z o.o. jako najkorzystniejszej;
- odtajnienie dokumentów wskazanych w odwołaniu;
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów postawionych w odwołaniu;
- odrzucenia oferty indata.systems sp. z o.o. oraz oferty Symmetry sp. z o.o. i wyboru oferty Odwołującego.
Wykonawcy Symmetry sp. z o.o. oraz indata.systems sp. z o.o. zgłosili przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
W pisemnej odpowiedzi na odwołanie z 9 grudnia 2024 r., Zamawiający wniósł o odrzucenie odwołania na podstawie art. 528 pkt 2 ustawy Pzp, a z ostrożności - o oddalenie odwołania.
W piśmie złożonym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 9 grudnia 2024 r.,Odwołujący złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania.
Zgodnie z art. 520 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Działając na podstawie art. 557 ustawy Pzp w związku z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) Izba nakazała dokonanie zwrotu Odwołującemu 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ….………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2880/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa kwatery numer 13 na odpady inne niż niebezpieczne i obojętne wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na składowisku odpadów w m. Kozodrza Gmina Ostrów (2)Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 18 ust. 3 Pzp (4 wspólne przepisy)
- KIO 2683/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 18 ust. 3 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 224 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3017/26oddalono15 lipca 2026Dostawa, wdrożenie oraz utrzymanie Modeli Sztucznej Inteligencji (SI) analizujących dane obrazowe (DICOM) i dostarczających wyniki działania wraz z integracją z Platformą Usług Inteligentnych (PUI) oraz przeprowadzeniem instruktaży stanowiskowych i wsparciem użytkowników w zakresie możliwości wykorzystania dostarczanych Modeli SI w ramach projektu “e-Zdrowie KPOWspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp, art. 520 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2081/26oddalono13 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 520 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2661/26uwzględniono8 lipca 2026Informacja z otwarcia ofertWspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp, art. 224 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3308/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- KIO 2679/26umorzono6 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2925/26umorzono6 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1612/26uwzględniono29 maja 2026ten sam zamawiającyWykonanie robót budowlanych w ramach zadania inwestycyjnego pn.
- KIO 1735/26oddalono19 maja 2026ten sam zamawiający
- KIO 1726/26oddalono19 maja 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług operatora sieci rozległej WAN KSI ZUS
- KIO 1646/26oddalono18 maja 2026ten sam zamawiającyZakup oprogramowania d o monitorowania aplikacji i infrastruktury Portalu PUE/eZUS wraz ze wsparciem