Postanowienie KIO 3166/26 z 20 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie
- Powiązany przetarg
- TED-259576-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 17 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Helpi Optics sp. z o.o.
- Zamawiający
- Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3166/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 20 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Irmina Pawlik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 20 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 czerwca 2026 r. przez wykonawcę Helpi Optics sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: wykonawcy Keyence International (Belgium) NV/SA z siedzibą w Mechelen, Belgia
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Helpi Optics sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie kwoty 13 500 zł (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- …………………….………
- Sygn. akt
- KIO 3166/26
Zamawiający Izba Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na zakup sprzętu do Laboratorium Celnego w ramach projektu CCEI2 (nr ref.
ZP/9/2026/D). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 16 kwietnia 2026 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej S: 74/2026 pod numerem 259576-2026. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 29 czerwca 2026 r. wykonawca Helpi Optics sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec czynności odrzucenia oferty Odwołującego i wyboru oferty wykonawcy Keyence International (Belgium) NV/SA z siedzibą w Mechelen, Belgia (dalej jako „Przystępujący”) jako najkorzystniejszej w postępowaniu, zarzucając naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 8 zw. z art. 224 ust. 6, w zw. art. 224 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i art. 17 ustawy Pzp poprzez ich nieprawidłowe zastosowanie i odrzucenie oferty Odwołującego, mimo że oferta ta jest zgodna z przepisami ustawy i nie zawiera ceny rażąco niskiej;
- art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez wybór oferty Przystępującego, która nie jest ofertą najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia;
- ewentualnie art. 223 ust. 1 w zw. z art. 224 ust. 5 i 6 w związku z art. 224 ust. 2 oraz w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do udzielenia dalszych wyjaśnień co do zaoferowanej ceny i przedwczesne odrzucenie jego oferty, w sytuacji, gdy: -Odwołujący dostosował się do otrzymanego wezwania i przedstawił rzetelne i konkretne wyjaśnienia zaoferowanej ceny, -na podstawie treści wyjaśnień Odwołującego Zamawiający powziął wątpliwości co do ich rozumienia, a które mogły być w łatwy sposób wyjaśnione z Odwołującym; -lektura ww. wyjaśnień ujawniła po stronie Zamawiającego potrzebę doprecyzowania pewnych kwestii – co rodziło po stronie Zamawiającego obowiązek dalszego wyjaśnienia z Odwołującym, czego jednak Zamawiający zaniechał i w rezultacie bezzasadnie odrzucił ofertę Odwołującego traktując udzielone wyjaśnienia jako zbyt ogólne. Takie działanie narusza zasadę przejrzystości i proporcjonalności.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego, unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, powtórzenia badania i oceny ofert, ewentualnie nakazanie wezwania Odwołującego do złożenia dodatkowych wyjaśnień.
Zamawiający 10 lipca 2026 r. złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie odwołania w całości.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego w sposób skuteczny przystąpienie zgłosił wykonawca Keyence International (Belgium) NV/SA z siedzibą w Mechelen, Belgia, wnosząc o oddalenie odwołania w całości.
Odwołujący w piśmie z 17 lipca 2026 r. wycofał odwołanie i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego oraz zwrot wpisu od odwołania zgodnie z właściwymi przepisami.
Izba wskazuje, że zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Izby.
Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust.
1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.
U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu, tj. kwoty 13 500 zł.
- Przewodnicząca
- …………………….………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 3 Pzp (4 wspólne przepisy)
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3068/26umorzono17 lipca 2026Utrzymanie letnie i zimowe miasta Jastrzębie - ZdrójWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3202/26oddalono20 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej nr 1098F w m. Nabłoto od km 7+500 do km 8+514Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.
- KIO 4087/24umorzono28 listopada 2024ten sam zamawiający
- KIO 2231/24oddalono18 lipca 2024ten sam zamawiający
- KIO 2003/22oddalono23 sierpnia 2022ten sam zamawiający
- KIO 1661/22umorzono11 lipca 2022ten sam zamawiający
- KIO 865/22umorzono19 kwietnia 2022ten sam zamawiający
- KIO 2517/21uwzględniono23 września 2021ten sam zamawiający