Postanowienie KIO 3080/26 z 20 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- AMW Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Kwatera” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Powiązany przetarg
- TED-233667-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- R.B., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą R.B. ”Sykura”
- Zamawiający
- AMW Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Kwatera” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3080/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 20 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 20 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 czerwca 2026 r. przez wykonawcę R.B., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą R.B. ”Sykura” w postępowaniu prowadzonym przez AMW Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Kwatera” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy R.B., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą R.B. ”Sykura” kwoty13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…………
- Sygn. akt
- KIO 3080/26
U z asadnie nie Zamawiający AMW Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Kwatera” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Wykonanie usługi sprzątania nieruchomości zabudowanych położonych w Legionowie i Zielonej Górze”, dalej: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 3 kwietnia 2026 r. pod numerem 233667-2026.
26 czerwca 2026 r. wykonawca R.B., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą R.B. ”Sykura”, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie w zakresie Zadania (Części 1) - Legionowo, w którym zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę D.Ś., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą GARDEN - Firma Usługowa Ś.D., (zwaną dalej „Garden”) pomimo, że oferta została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
- art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę Garden, pomimo że oferta zawiera rażąco niską cenę;
- art. 224 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy Garden do złożenia wyjaśnień dotyczących zaoferowanej ceny, pomimo, że na mocy ustawy zamawiający miał taki obowiązek i nie wystąpiły żadne oczywiste okoliczności uzasadniające odstąpienie od wezwania.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
- powtórzenie czynności badania i oceny ofert;
- odrzucenie oferty złożonej przez wykonawcę Garden na podstawie art. art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp;
- odrzucenie oferty złożonej przez wykonawcę Garden na podstawie art. art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp;
- z ostrożności procesowej wezwanie wykonawcy Garden do złożenia wyjaśnień dotyczących zaoferowanej ceny;
- powtórzenie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem zarzutów zawartych w odwołaniu.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również
przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca D.Ś., prowadząca działalność gospodarczą pod firmą ”Garden” - Firma Usługowa Ś.D..
Zgodnie z art. 525 ust. 2 ustawy Pzp, zgłoszenie przystąpienia doręcza się Prezesowi Izby, a jego kopię przesyła się zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie. Do zgłoszenia przystąpienia dołącza się dowód przesłania kopii zgłoszenia przystąpienia zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie.
Ww. wykonawca nie załączył do zgłoszenia dowodu przesłania kopii zgłoszenia przystąpienia wykonawcy wnoszącemu odwołanie, a jedynie zamawiającemu.
Ustawa Pzp nie przewiduje możliwości usunięcia takiego braku, wobec powyższego Izba stwierdziła nieskuteczność przystąpienia.
Zamawiający w piśmie z 6 lipca 2026 r. – odpowiedzi na odwołanie wniósł o oddalenie odwołania w całości jako bezzasadnego.
Odwołujący w piśmie z 13 lipca 2026 r. oświadczył, że wycofuje odwołanie wniesione w dniu 26 czerwca 2026 r.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego, z którego może on skorzystać do czasu zamknięcia rozprawy.
Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota w 13 500 zł, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji.
Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- …………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2957/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2512/26oddalono27 lipca 2026Budowa stacji zlewnej na 4 stanowiska na terenie Oczyszczalni Ścieków Wschód w GdańskuWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2862/26oddalono28 lipca 2026Wykonanie oświetlenia boiska piłkarskiego w BudzowieWspólna podstawa: art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2652/26uwzględniono28 lipca 2026Budowa JRG w Kostrzynie nad Odrą – Etap IIWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2376/26oddalono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego AMW Towarzystwo Budownictwa Społecznego "KWATERA" Sp. z o.o..
- KIO 2950/26umorzono22 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa Krajowego
- KIO 3022/26oddalono15 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2672/26umorzono13 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2358/26uwzględniono13 lipca 2026ten sam zamawiającyDostawa odzieży łukoochronnej letniej i zimowej dla ENEA Operator sp. z o.o. – 4 zadania
- KIO 2649/26umorzono13 lipca 2026ten sam zamawiający