Wyrok KIO 2978/26 z 20 lipca 2026
Przedmiot postępowania: Dostawa systemu monitoringu wraz z montażem w budynkach: Narbutta 86 i Konwiktorska 2 Politechniki Warszawskiej Warszawie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- uwzględniono
- Zamawiający
- Politechnikę Warszawską
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00264078
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- MP-TRANS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Politechnikę Warszawską
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2978/26
WYROK Warszawa, 20 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński Protokolantka: Aldona Karpińska po rozpoznaniu na rozprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 22 czerwca 2026 r. przez odwołującego: MP-TRANS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Politechnikę Warszawską z siedzibą w Warszawie
- Uwzględnia odwołanie i nakazuje zamawiającemu:
- 1unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, 1.2wezwanie na podstawie art. 224 ust. 2 Pzp wykonawcy Icam Integrator Bezpieczeństwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie do wyjaśnienia ceny oferty złożonej w postępowaniu.
- Kosztami postępowania obciąża zamawiającego i zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 7 500 zł 00 gr (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczoną przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania oraz 3 600 zł 00 gr (trzy tysiące sześćset złotych zero groszy) stanowiącą koszt wynagrodzenia pełnomocnika odwołującego.
- Zasądza od zamawiającego na rzecz odwołującego 11 100 zł 00 gr (jedenaście tysięcy sto złotych zero groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania odwoławczego.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………………………………..............
- Sygn. akt
- KIO 2978/26
Politechnika Warszawska z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi n a podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp) postępowanie w trybie podstawowym pn. „Dostawa systemu monitoringu wraz z montażem w budynkach: Narbutta 86 i Konwiktorska 2 Politechniki Warszawskiej Warszawie”, nr postępowania: ZP_20_2026_WMT-WMT, zwane dalej postępowaniem. w Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 27 maja 2026 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych, numer publikacji ogłoszenia: 2026/BZP 00264078/01.
22 czerwca 2026 r. wykonawca MP-TRANS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie i zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 224 ust. 2 Pzp przez zaniechanie wezwania do wyjaśnień RNC (dot. oferty wykonawcy Icam Integrator Bezpieczeństwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie),
- art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty,
- art. 239 ust. Pzp przez wybór oferty z naruszeniem ustawy.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;
- ponownego zbadania ofert w zakresie wykazania, czy oferta wykonawcy Icam Integrator Bezpieczeństwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie wybranego nie zawiera rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia, a w przypadku stwierdzenia rażąco niskiej ceny — nakazanie jej odrzucenia na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp.
W uzasadnieniu odwołania Odwołujący wskazał m. in.:
Kryteria oceny ofert to: Cena (60%), Rozszerzenie gwarancji (20%) oraz Specjalistyczne szkolenie (20%).
8 czerwca 2026 r. nastąpiło otwarcie ofert - złożono 4 oferty:
- Elarson Sp. z o.o. — 151 452,36 zł, 2.(Odwołujący) - 50 061,00 zł,
- Icam Integrator Bezpieczeństwa Sp. z o.o. (Wykonawca wybrany) — 43 050,00 zł,
- H.M. ELBIT - 189 502,78 zł.
15 czerwca 2026 r. Zamawiający dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty, wskazując jako zwycięzcę Wykonawcę Icam Integrator Bezpieczeństwa sp. z o.o.
Zestawiając ceny z otwarcia ofert:
- Średnia arytmetyczna cen wszystkich ofert wynosi: 108 516,54 zł.
- Próg 30% poniżej średniej (obligujący Zamawiającego do wszczęcia procedury RNC) wynosi: 75 961,58 zł.
Cena oferty Wykonawcy wybranego (43 050,00 zł) jest niższa od progu ustawowego o ponad 32 000 zł. Oznacza to, że oferta Wykonawcy wybranego jest niższa od średniej arytmetycznej o ok. 60%. Przy tak drastycznej dysproporcji cenowej względem konkurencji (gdzie dwie oferty opiewają na kwoty przekraczające 150 tys. zł), nie sposób mówić o „oczywistych okolicznościach” zwalniających Zamawiającego z obowiązku wezwania do wyjaśnień RNC. Zamawiający zaniechał wymaganej procedury badania RNC, stosując w jej miejsce procedurę uzupełnienia OPZ. Z akt sprawy, w tym z treści Ogłoszenia o zamówieniu oraz korespondencji elektronicznej, wynika, że Zamawiający w ogóle nie przeprowadził procedury badania rażąco niskiej ceny (art. 224 ust. 2 pkt 1 PZP).
Zamiast tego, w dniu 8 czerwca 2026 r. Zamawiający wystąpił do Wykonawcy ICAM z tzw.
„Pismem nr 1”, w którym wezwał go na podstawie art. 128 ust. 1 w zw. z art. 107 ust. 2 Pzp d o złożenia szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia (OPZ). Co więcej, w pkt 5.8 Ogłoszenia o zamówieniu Zamawiający wprost wskazał: „Zgodnie z art. 107 ust. 2 ustawy PZP Zamawiający wezwie wykonawcę, jeżeli wykonawca nie złoży lub złoży niekompletny opis oferowanego przedmiotu zamówienia, do złożenia lub uzupełnienia szczegółowego opisu technicznego...”.
Zamawiający w sposób rażący pomylił dwie zupełnie różne, niezależne od siebie procedury ustawowe:
- Art. 107 ust. 2 Pzp (w zw. z art. 128 ust. 1 Pzp) — procedura uzupełnienia/uzupełnienia Opisu Przedmiotu Zamówienia (OPZ).
- Art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp — procedura badania ofert pod kątem rażąco niskiej ceny (RNC).
Wykonawca ICAM w odpowiedzi z 9 czerwca 2026 r. przedstawił wyjaśnienia wyłącznie zakresie OPZ (poinformował o japońskim producencie kamer, ich liczbie i zgodności w z dyrektywą). Wyjaśnienia te w żaden sposób nie odnosiły się do kwestii ekonomicznych — nie wykazywały, dlaczego cena 43 050 zł jest realna.
Zamawiający mimo wezwania do złożenia odpowiedzi na odwołanie nie zajął żadnego stanowiska. Zamawiający nie określił swojego stosunku co do twierdzeń Odwołującego i zachował całkowitą bierność procesową.
Po przeprowadzeniu rozprawy Izba, uwzględniając dokumentację przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w szczególności treść SWZ, jak również biorąc pod uwagę argumentację zawartą w odwołaniu oraz bierność procesową Zamawiającego, ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że nie została wypełniona żadna z przesłanek ustawowych skutkujących odrzuceniem odwołania, wynikających z art. 528 Pzp.
Przystępując do rozpoznania odwołania, Izba ustaliła wystąpienie przesłanek z art. 505 ust. 1 Pzp, tj. istnienie po stronie odwołującego interesu w uzyskaniu zamówienia oraz możliwości poniesienia przez niego szkody w wyniku kwestionowanych czynności zamawiającego.
Izba przeprowadziła dowód z dokumentacji postępowania oraz dokumentów wskazanych przez Odwołującego.
Mając na uwadze powyższe Izba merytorycznie rozpoznała zarzuty odwołania, uznając, ż e zasługuje ono na uwzględnienie.
Izba ustaliła, co następuje:
Po przeprowadzeniu dowodu z dokumentacji postępowania Izba uznała, że okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia, przedstawione w uzasadnieniu odwołania odpowiadają prawdzie.
Izba potwierdziła zatem, że w stosunku do oferty wykonawcy Icam Integrator Bezpieczeństwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zostały wypełnione przesłanki określone w art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, zgodnie z którym w przypadku gdy cena całkowita oferty złożonej w terminie jest niższa o co najmniej 30 % od wartości zamówienia powiększonej o należny podatek od towarów i usług, ustalonej przed wszczęciem postępowania lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert niepodlegających odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 1, 5a i 10, zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, chyba że rozbieżność wynika z okoliczności oczywistych, które nie wymagają wyjaśnienia.
Wobec wspomnianej już całkowitej bierności procesowej Zamawiającego, Izba uznała z a niecelowe badanie, czy w postępowaniu zaistniały okoliczności oczywiste, które nie wymagają wyjaśnienia.
Wykazanie takich okoliczności leżało po stronie Zamawiającego – t o jego rolą było uzasadnienie przyczyn odstąpienia od obligatoryjnego wezwania wykonawcy do wyjaśnienia ceny oferty.
W konsekwencji Izba uznała, że w postępowaniu zaistniały przesłanki określone w art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, co obligowało Zamawiającego do wezwania wykonawcy Icam Integrator Bezpieczeństwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie d o wyjaśnienia ceny oferty złożonej w postępowaniu.
Izba orzekając nakazała Zamawiającemu dokonanie ww. wezwania, nie ograniczając jednak nakazu wyłącznie do przesłanek wskazanych w art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp. Zamawiający nie jest tym samym zwolniony z oceny zaistnienia przesłanek określonych w punkcie 2 tego przepisu.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku sprawy n a podstawie art. 575 Pzp oraz w oparciu o przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania ( Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ……………………………………………..............
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3111/26oddalono24 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy NiemodlinWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 224 ust. 2 Pzp, art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3180/26oddalono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2376/26oddalono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3103/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Politechnika Warszawska.
- KIO 1878/26uwzględniono25 maja 2026ten sam zamawiającySukcesywne dostawy artykułów spożywczych dla jednostek Politechniki Warszawskiej
- KIO 2138/26uwzględniono20 maja 2026ten sam zamawiającySukcesywna dostawa materiałów eksploatacyjnych do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych dla jednostek Politechniki Warszawskiej
- KIO 623/25umorzono7 kwietnia 2026ten sam zamawiającywykonanie termomodernizacji Gmachu Chemii Politechniki Warszawskiej w Warszawie – wymiana oświetlenia na energooszczędne w formule
- KIO 103/26uwzględniono27 lutego 2026ten sam zamawiającyPrzebudowa sali kinowo - widowiskowej oraz innych pomieszczeń służących działalności kulturalnej, zlokalizowanych w budynku
- KIO 101/26umorzono5 lutego 2026ten sam zamawiającyPrzebudowa sali kinowo - widowiskowej oraz innych pomieszczeń służących działalności kulturalnej, zlokalizowanych w budynku
- KIO 5759/25umorzono30 stycznia 2026ten sam zamawiającyBudowa Hali Sportowo-widowiskowej przy stadionie