Postanowienie KIO 2767/25 z 11 sierpnia 2025
Sprawa rozpoznana łącznie z: KIO 2767/24
Unieważnienie przez zamawiającego zaskarżonej czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i podjęcie powtórnego badania ofert pozbawiło przedmiotu odwołanie, co uzasadniało umorzenie postępowania jako zbędnego.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00263817
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Unieważnienie przez zamawiającego zaskarżonej czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i podjęcie powtórnego badania ofert pozbawiło przedmiotu odwołanie, co uzasadniało umorzenie postępowania jako zbędnego.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Blue Brain Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie
- Zamawiający
- Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2767/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 11 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Elżbieta Dobrenko po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 11 sierpnia 2025 r.
Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu w 7 lipca 2025 r. przez wykonawcę Blue Brain Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Konica Minolta Business Solutions Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść koszty postępowania odwoławczego pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7.500,00 zł (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Blue Brain Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…………
- Sygn. akt
- KIO 2767/24
U ZAS AD N I E N I E Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie w trybie podstawowym pn.:
„Świadczenie usług systemu wydruku podążającego wraz z zapewnieniem urządzeń drukujących dla Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego”, dalej jako: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych dniu 6 czerwca 2025 r., pod nr 2025/BZP 00263817. w W dniu 7 lipca 2025 r. wykonawca Blue Brain Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności i zaniechań zamawiającego:
- zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany, tj. zaniechania poprawienia oczywistej omyłki rachunkowej z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek z ofercie Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. (dalej „Konica Minolta”);
- zaniechanie czynności, do której zamawiający jest zobowiązany, tj. odrzucenia oferty Konica Minolta, pomimo iż Konica Minolta nie wykazała spełniania warunków udziału w postępowaniu;
- ewentualnie – zaniechanie czynności, do której zamawiający jest zobowiązany, tj. odrzucenia oferty Konica Minolta, pomimo iż oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny;
- wyboru oferty Konica Minolta jako oferty najkorzystniejszej, pomimo iż oferta ta nie jest oferta najkorzystniejszą.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu:
Zarzut 1: naruszenie art. 223 ust. 2 pkt 1 PZP w związku art. 16 ustawy PZP, poprzez zaniechania poprawienia oczywistej omyłki rachunkowej z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek z ofercie Konica Minolta.
Zarzut 2 - zarzut ewentualny na wypadek nieuwzględnienia Zarzutu 1 – Naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 10 PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Konica Minolta, pomimo iż oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny.
Zarzut 3. naruszenie przepisu art. 226 ust. 2 pkt. b) w zw. z art. 112 ust. 2 pkt. 4 PZP w zw. z art. 16 PZP - poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Konica Minolta, pomimo iż wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu, a jednocześnie nie można zastosować art. 128 ust. 1 PZP.
Zarzut 4. naruszenie art. 239 ust. 1 PZP poprzez wybór oferty Konica Minolta jako oferty najkorzystniejszej, pomimo iż oferta ta nie jest oferta najkorzystniejszą.
Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie odwołania;
- nakazanie zamawiającemu:
a) unieważnienia czynności badania i oceny ofert, w tym wyboru najkorzystniejszej oferty, b) ponowne badanie i ocenę ofert, c) poprawienia oczywistej omyłki rachunkowej z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek z ofercie Konica Minolta, d) odrzucenie oferty Konica Minolta.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie zgłosił wykonawca KonicaMinolta Business Solutions Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie.
Zgłoszenie przystąpienia spełniało przesłanki określone w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp.
W odpowiedzi na odwołanie – piśmie z 7 sierpnia 2025 r. zamawiający poinformował, że dniu 8 lipca 2025 r. dokonał unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty. Informacja w o unieważnieniu wybory została opublikowana na stronie prowadzonego postępowania (w dn. 8 lipca 2025 r.), o czym zostali powiadomieni wszyscy wykonawcy, zgodnie z załącznikiem n r 2 do pisma.
Zamawiający poinformował, że dokonał poprawy oczywistej omyłki (zgodnie z art. 223 ust.
2 pkt 2 Pzp) w ofercie złożonej przez wykonawcę: Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. Informacja o poprawieniu omyłki została przesłana do wykonawcy w dniu 11 lipca 2025 r. (zał. 3 do niniejszego pisma) oraz że zgodnie z art. 148 ust. 41 Pzp przeprowadził procedurę wyjaśnienia rozbieżności w dokumentach potwierdzających spełnianie warunku udziału w postępowaniu, opisanego w pkt IV.4.a) Specyfikacji Warunków Zamówienia (zał. 4 do pisma).
Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp z uwagi na podjęcie przez zamawiającego ww. czynności. W ocenie zamawiającego dalsze postępowanie stało się z zbędne.
W związku z czynnościami Zamawiającego dokonanymi po wniesieniu odwołania, polegającymi na unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz przystąpieniu do powtórzenia czynności badania i oceny ofert, postępowanie podlegało umorzeniu w całości.
Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
W związku z unieważnieniem czynności, które były przedmiotem zaskarżenia nie istnieje już tzw. substrat zaskarżenia – czynność wyboru oferty najkorzystniejszej.
W tej sytuacji, spór stał się bezprzedmiotowy.
Wobec powyższego Izba uznała, że prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego stało się zbędne.
Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.
Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego Izba wydała na podstawie § 9 ust. u st. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz.
2437).
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne, koszty znosi się wzajemnie.
- Przewodnicząca
- ……..……………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3308/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3043/26uwzględniono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 16 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2715/26oddalono20 lipca 2026Całoroczne utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA Oddział w Warszawie, w podziale na 2 zadania: Zadanie nr 1 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi klasy S n a terenie miasta Warszawy. Zadanie nr 2 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi poza granicami miasta WarszawyWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 16 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2683/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 16 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3342/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Instytut Nafty i Gazu- Pań stwowy Instytut Badawczy oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2061/26umorzono9 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1368/25umorzono29 kwietnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 1377/25umorzono29 kwietnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 2912/24umorzono28 sierpnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 3080/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2824/26uwzględniono15 lipca 2026ten sam skład