Postanowienie KIO 1866/26 z 26 maja 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Konstancin-Jeziorna
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00177709
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- MMCITÉ PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Gminę Konstancin-Jeziorna
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1866/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 26 maja 2026 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Beata Pakulska-Banach Protokolant:
Rafał Komoń
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 maja 2026 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 21 kwietnia 2026 roku przez Odwołującego - wykonawcę MMCITÉ PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielsko-Białej w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Gminę Konstancin-Jeziorna przy udziale uczestnika po stronie Zamawiającego – wykonawcy EGOÉ PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Mazańcowicach, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego - wykonawcy MMCITÉ PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielsko-Białej kwoty 6750 zł (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych), stanowiącej 90% kwoty uiszczonej przez Odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- …………………………………
- Sygn. akt
- KIO 1866/26
UZASADNIENIE
Gmina Konstancin-Jeziorna (dalej jako: „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Dostawa i montaż wiat przystankowych wraz z pracami towarzyszącymi na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna”, numer referencyjny: RZP.271.17.2026.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 30 marca 2026 roku, numer ogłoszenia: 2026/BZP 00177709. Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Wykonawca MMCITÉ PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielsko-Białej (zwany dalej:
„Odwołującym”) w dniu 21 kwietnia 2026 roku wniósł odwołanie od następujących czynności i zaniechań Zamawiającego:
- odrzucenia oferty Odwołującego;
- zaniechania odrzucenia oferty EGOÉ PL sp. z o.o. z siedzibą w Mazańcowicach (dalej: EGOÉ PL);
- wyboru oferty EGOÉ PL jako najkorzystniejszej w Postępowaniu;
- zaniechania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez przeprowadzenie Postępowania w sposób naruszający uczciwą konkurencję oraz nierówne traktowanie wykonawców, a to poprzez nieuzasadniony wybór oferty EGOÉ PL jako najkorzystniejszej w Postępowaniu, nieuzasadnione odrzucenie oferty Odwołującego w Postępowaniu, a w ślad za tym zaniechanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej;
- art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień dotyczących treści
oferty złożonej przez Odwołującego w Postępowaniu, w tym treści przedmiotowych środków dowodowych;
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty Odwołującego w Postępowaniu wobec nieuzasadnionego stwierdzenia, że treść oferty Odwołującego jest niezgodna w warunkami zamówienia w Postępowaniu;
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenie oferty EGOÉ PL w Postępowaniu w sytuacji, gdy treść oferty EGOÉ PL jest niezgodna w warunkami zamówienia w Postępowaniu;
- art. 239 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Postępowaniu;
- art. 286 ust. 1 ustawy Pzp poprzez faktyczną zmianę treści SW Z po upływie terminu składania ofert w Postępowaniu i faktyczne wprowadzenie do treści SW Z pojęcia wysokości wiaty przystankowej, rozumianej jako odległość pomiędzy powierzchnią gruntu a górną krawędzią zadaszenia tejże wiaty w sytuacji, gdy takie rozumienie pojęcia wysokości tejże wiaty nie wynika z literalnego brzmienia postanowień SW Z, wg stanu na dzień upływu terminu składania ofert w Postępowaniu.
W oparciu o powyższe Odwołujący wnosił o:
- uwzględnienie odwołania w całości;
- unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego w Postępowaniu;
- unieważnienie czynności wyboru oferty EGOÉ PL jako najkorzystniejszej w Postępowaniu;
- ponowne przeprowadzenie badania i oceny oferty Odwołującego;
- odrzucenie oferty EGOÉ PL w Postępowaniu;
- obciążenie Zamawiającego kosztami postępowania odwoławczego wg norm przepisanych;
- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentów wskazanych w treści odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła co następuje:
Zamawiający przekazał kopię odwołania wykonawcom uczestniczącym w Postępowaniu w dniu 22 kwietnia 2026 roku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W dniu 24 kwietnia 2026 roku wykonawca EGOÉ PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Mazańcowicach zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
W dniu 4 maja 2026 roku Zamawiający przekazał do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, wnosząc o oddalenie odwołania w całości.
W dniu 25 maja 2026 roku, tj. w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin posiedzenia z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego Odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało podpisane przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania Odwołującego.
Izba zauważa przy tym, że w piśmie zawierającym oświadczenie o cofnięciu odwołania Odwołujący powołał się na mylne oznaczenie sygnatury akt sprawy, tj. powołał się na „KIO 1886/26” zamiast prawidłowo na „KIO 1866/26”.
Jednakże Izba nie miała wątpliwości, że Odwołujący popełnił w tym zakresie oczywistą omyłkę pisarską z uwagi na to, że Odwołujący prawidłowo oznaczył Strony i Uczestnika postępowania odwoławczego, a także przedmiot zamówienia, jak i numer ogłoszenia o zamówieniu. W sprawie o sygn. akt: KIO 1886/26 inny podmiot wniósł odwołanie a sprawa dotyczy innego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego przez innego Zamawiającego. Tym samym Izba nie miała wątpliwości, że oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez Odwołującego w sprawie o
- sygn. akt
- KIO 1866/26.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy.
Stosownie zaś do treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Zgodnie z powołanym przepisem cofnięcie odwołania jest czynnością dyspozytywną wykonawcy wnoszącego odwołanie, którą może dokonać on aż do czasu zamknięcia rozprawy. Natomiast z przepisu art. 568 pkt 1 ustawy Pzp wynika, że Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Mając powyższe na uwadze Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Wobec powyższego Izba postanowiła jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- …………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 223 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2984/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 223 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2986/26oddalono28 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy PawłowiceWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3092/26uwzględniono28 lipca 2026Przebudowa drogi gminnej publicznej nr 147015z – ul. Magazynowa w BobolicachWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Konstancin-Jeziorna oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 4292/25oddalono25 listopada 2025ten sam zamawiający
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026ten sam składW ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3102/26oddalono21 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2825/26oddalono21 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2938/26oddalono17 lipca 2026ten sam składTermomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 55 przy ul. Orawskiej 1 w Szczecinie w procedurze