Postanowienie KIO 5033/25 z 15 grudnia 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Skarb Państwa – 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Szczecinie
- Powiązany przetarg
- TED-512984-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- PPH TESS M. i S.M. spółkę komandytową
- Zamawiający
- Skarb Państwa – 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Szczecinie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 5033/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 15 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 12 listopada 2025 r. przez wykonawcę PPH TESS M. i S.M. spółkę komandytową z siedzibą w Stargardzie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Skarb Państwa – 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Szczecinie,
- Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy Pzp.
- Nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz PPH TESS M. i S.M. spółkę komandytową z siedzibą w Stargardzie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych, zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….……. ..
- Sygn. akt
- KIO 5033/25
UZASADNIENIE
Skarb Państwa – 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Szczecinie,(dalej: „Zamawiający”), prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawy, pn.: „Zakup i dostawę środków czystości, naczyń i sztućców jednorazowego użytku biodegradowalnych, środków ochrony osobistej z podziałem na części dla służby żywnościowej i mundurowej 15 WOG ”. Numer referencyjny: 50-ZP-08-25-119.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z5 sierpnia 2025 r., numer publikacji ogłoszenia: 512984-2025, numer wydania Dz.U. S: 148/2025.
12 listopada 2025 roku wykonawca PPH TESS M. i S.M. spółka komandytowa z siedzibą w Stargardzie(dalej:
„Odwołujący”), wniósł odwołanie wobec wyboru w części 1 oferty najkorzystniejszej.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszanie:
- art. 239 ust. 1 ustawy Pzp przez błędny wybór oferty Wykonawcy PRO CLEANING SOLUTIONS Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górrze, jako najkorzystniejszej w sytuacji, w której to ofertę należało odrzucić;
- art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 107 ust. 2 ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy PRO CLEANING SOLUTIONS jako oferty której treść jest niezgodna z warunkami zamówienia co przejawia się w: a)zaoferowaniu przez PRO CLEANING SOLUTIONS Sp. z o.o. świadczenia, dla którego wymagane potwierdzenie spełnienia wymagań (certyfikat ISO 9001 lub równoważny) zostało uzyskane i wystawione po upływie terminu składania ofert, co a priori dowodzi niespełniania przez PRO CLEANING SOLUTIONS wymagań Zamawiającego na dzień składania ofert; b)zaoferowaniu produktów (w szczególności w poz. 13, 16, 18 i 21 OPZ), dla których uzupełnione przez PRO CLEANING SOLUTIONS przedmiotowe środki dowodowe (Oświadczenia/Instrukcje) wprost nie potwierdzają spełnienia kluczowych, minimalnych parametrów fizykochemicznych i właściwości co czyni ofertę merytorycznie niezgodną z SWZ.
- art. 107 ust. 2 ustawy Pzp poprzez jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, polegające na bezpodstawnym uznaniu przez Zamawiającego, że złożone przez PRO CLEANING SOLUTIONS Sp. z o.o. dokumenty (Certyfikat ISO z datą przyszłą oraz Oświadczenia/Instrukcje) stanowią skuteczne uzupełnienie przedmiotowych środków dowodowych, podczas gdy dokumenty te w szczególności nie potwierdzały wszystkich parametrów określonych w OPZ.
- art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp (zasady równego traktowania wykonawców i zasady przejrzystości), poprzez oczywiście bezpodstawne i niekonsekwentne działanie Zamawiającego, który w dniu 23.10.2025 r. unieważnił czynność wyboru oferty PRO CLEANING SOLUTIONS Sp. z o.o., de facto przyznając rację argumentom
Odwołującego, by następnie dnia 03.11.2025 r. ponownie, w sposób sprzeczny z materiałem dowodowym wybrać tę samą wadliwą ofertę, faworyzując PRO CLEANING SOLUTIONS Sp. z o.o. kosztem Odwołującego.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienie czynności wyboru oferty Wykonawcy PRO CLEANING SOLUTIONS Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 63, 65-762 Zielona Góra jako najkorzystniejszej w przedmiotowym postępowaniu w zakresie części 1;
- powtórzenie czynności oceny i badania oferty PRO CLEANING SOLUTIONS Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 63, 65-762 Zielona Góra w zakresie części 1 i w konsekwencji jej odrzucenie jako niespełniającej wymagań SWZ;
- wybór oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w zakresie części 1.
Ponadto Odwołujący wniósł o zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego według spisu kosztów i rachunków, które zostaną przedłożone na rozprawie przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Pismem z 5 grudnia 2025 r. Zamawiający poinformował, że przekazał kopię odwołania wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu 13 listopada 2025 r. za pośrednictwem platformy, na której prowadzone jest postepowanie. Z akt sprawy wynika, że żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego w charakterze uczestnika postępowania.
12 grudnia 2025 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w treści której oświadczył, że uwzględnia zarzuty odwołania i że uznał za zasadne przychylenie się w całości do treści złożonego odwołania.
Jednocześnie Zamawiający podał, że żaden wykonawca nie poinformował go w ustawowym terminie o przystąpieniu do postepowania odwoławczego. Zamawiający ponadto wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp – W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Izba ustaliła, że w przedmiotowej sprawie zaistniał stan faktyczny wskazany w powyższej normie prawnej, tj. zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Jednocześnie Izba wskazuje, że w związku z oświadczeniem o uwzględnieniu przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający stosownie do treści art. 522 ust. 1 ustawy Pzp wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W związku z powyższym Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie, a także nakazała dokonanie zwrotu odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodnicząca
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3446/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3319/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3297/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 539/26oddalono27 marca 2026ten sam zamawiający
- KIO 4899/25umorzono4 grudnia 2025ten sam zamawiającyZakup i dostawę technicznych środków materiałowych, osprzętu, akcesoriów sieciowych dla jednostek i instytucji wojskowych będących na zaopatrzeniu 15 W OG – Nr sprawy 62-ZP-09-25-141
- KIO 2735/24umorzono14 sierpnia 2024ten sam zamawiającyUsługi sprzątania pomieszczeń wewnętrznych budynków, zewnętrznych powierzchni utwardzonych oraz utrzymanie terenów zielonych w obiektach administrowanych przez 15 W OG w Szczecinie
- KIO 2149/24umorzono15 lipca 2024ten sam zamawiającyUsługa sprzątania pomieszczeń wewnętrznych budynków, zewnętrznych powierzchni utwardzonych oraz utrzymanie terenów zielonych w obiektach wojskowych administrowanych przez 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Szczecinie
- KIO 2486/26oddalono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2828/26umorzono8 lipca 2026ten sam skład