Postanowienie KIO 3406/26 z 27 lipca 2026
Przedmiot postępowania: Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energią
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku
- Powiązany przetarg
- TED-225748-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 16 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- EFA ELEKTROMONT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO: 3406/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 27 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Barbara Loba po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2026 r. w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 3 lipca 2026 r. przez wykonawcę EFA ELEKTROMONT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rybniku, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku, przy udziale wykonawcy - EKO - ON spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Libertowie – uczestnika postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, w
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy EFA ELEKTROMONT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rybniku kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………..…….…….
- Sygn. akt
- KIO: 3406/26
UZASADNIENIE
Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku(dalej: zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energią”.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 793), dalej: ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej J S 64/2026 w dniu 1 kwietnia 2006 r. pod numerem 225748-2026.
O W dniu 13 lipca 2026 r. wykonawca EFA ELEKTROMONT spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rybniku (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie wobec wyboru najkorzystniejszej oferty, zarzucając zamawiającemu naruszenie:
- art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez dokonanie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, podczas gdy oferta odwołującego powinna być najwyżej oceniona w postępowaniu;
- art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 5 i 6 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie dokonania czynności odrzucenia oferty wykonawcy EKO-ONspółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Libertowie z uwagi na rażąco niską cenę, podczas gdy wyjaśnienia wykonawcy EKO-ONspółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Libertowie prowadzą do konieczności uznania, że nie potwierdzają możliwości realizacji przedmiotu zamówienia za zaoferowaną cenę, są niezwykle lakoniczne i ogólnikowe oraz nieudowodnione, jednocześnie nie odpowiadają na treść wezwania zamawiającego do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny;
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie dokonania czynności odrzucenia oferty wykonawcy SUN FEE spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie jako niezgodnej z warunkami zamówienia, podczas gdy z treści oferty złożonej przez wykonawcę SUN FEEspółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie wynika jednoznacznie, że oferował on sposób wykonania przedmiotu zamówienia w sposób niezgodny z warunkami zamówienia.
W oparciu o tak postawione zarzuty odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu: dokonania czynności unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej; powrotu do badania i oceny ofert; odrzucenia oferty wykonawcy EKO-ONspółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Libertowie; odrzucenia oferty wykonawcy SUN FEE spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie.
Kopia odwołania, jak wynika z pisma zamawiającego z dnia 21 lipca 2026 r., została w dniu
15 lipca 2026 r. przekazana wykonawcom. Do postępowania odwoławczego zgłosił skuteczne przystąpienie po stronie zamawiającego wykonawca EKO - ON spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Libertowie. Natomiast wykonawca SUN FEE spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego nieskutecznie, albowiem z przekroczeniem 3-dniowego terminu, o którym mowa w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp.
Pismem z dnia 24 lipca 2026 r. zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej o tym, że 24 lipca 2026 r. unieważnił czynność wyboru oferty wykonawcy EKO - ON spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Libertowie oraz przystąpił do powtórzenia czynności badania i oceny ofert złożonych w postępowaniu. Do pisma zamawiający załączył zawiadomienie z dnia 24 lipca 2026 r. o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty.
Skoro czynność wyboru najkorzystniejszej oferty została przez zamawiającego unieważniona, to została wyeliminowana z obrotu prawnego po wniesieniu odwołania i obecnie nie istnieje. Tym samym postępowanie odwoławcze staje się zbędne, gdyż przedmiot postępowania przestał istnieć, co stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 oraz stosowanym na zasadzie analogii § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodnicząca
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2986/26oddalono28 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy PawłowiceWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2972/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2422/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2862/26oddalono28 lipca 2026Wykonanie oświetlenia boiska piłkarskiego w BudzowieWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1943/25oddalono10 czerwca 2025ten sam zamawiający
- KIO 2512/26oddalono27 lipca 2026ten sam składBudowa stacji zlewnej na 4 stanowiska na terenie Oczyszczalni Ścieków Wschód w Gdańsku
- KIO 2562/26oddalono27 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług ochrony fizycznej obiektów i mienia na rzecz Szpitala w Ostródzie S.A.
- KIO 3321/26umorzono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3438/26umorzono27 lipca 2026ten sam składMałopolska Karta Aglomeracyjna etap III – rozbudowa systemu MKA – z podziałem na części: Część nr 8 – rozbudowa systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna w obszarze sprzedaży usług online oraz sieci akceptacji
- KIO 2376/26oddalono22 lipca 2026ten sam skład