Postanowienie KIO 3055/26 z 21 lipca 2026
Przedmiot postępowania: Przebudowa mostu w ciągu DW 367 w km 14+465 w m. Kostrzyca
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00187243
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- SAWEZ sp. z o.o.
- Zamawiający
- Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3055/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 21 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 21 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 24 czerwca 2026 r. przez wykonawcę SAWEZ sp. z o.o., ul. Łączna 39/126, 41-303 Dąbrowa Górnicza, w postępowaniu prowadzonym przez: Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu,ul. Krakowska 28, 50-425
Wrocław, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego, tj. wykonawcy Grupa Boguccy sp. z o.o., ul. Cyniarska 22/209, 43300 Bielsko-Biała,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy SAW EZ sp. z o.o., ul. Łączna 39/126, 41-303 Dąbrowa Górnicza, kwoty 10 000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....…
- Sygn. akt
- KIO 3055/26
Zamawiający – Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, ul. Krakowska 28, 50-425 Wrocław, prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Przebudowa mostu w ciągu DW 367 w km 14+465 w m. Kostrzyca”, numer referencyjny: NI.2720.27.2026. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 07.04.2026 r., nr 2026/BZP 00187243/01.
W dniu 24.06.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy SAW EZ sp. z o.o., ul. Łączna 39/126, 41-303 Dąbrowa Górnicza (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1-3 w zw. z art. 118 ust. 2 i 4, art. 119, art. 121 i art. 122 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, oraz pkt 4.1, 6.2.4.1 i 9.3-9.7 SW Z, a w konsekwencji art. 239 ust. 1 ustawy Pzp, poprzez uznanie, że Grupa Boguccy sp. z o.o. wykazała spełnianie warunku doświadczenia przy wykorzystaniu zasobu PIMIN sp. z o.o. sp.k., mimo że Zamawiający zastrzegł kluczowe roboty żelbetowe do osobistego wykonania przez wykonawcę, a podmiot udostępniający doświadczenie zadeklarował podwykonawstwo i udział w nieokreślonej części robót budowlanych,
- art. 16 pkt 1-3 w zw. z art. 224 ust. 1, 5 i 6 oraz art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp poprzez zaakceptowanie wyjaśnień zaoferowanej ceny Grupy Boguccy sp. z o.o., mimo że nie przedstawiono własnej szczegółowej kalkulacji, danych o nakładach i kosztach podstawowych grup cenotwórczych ani dowodów źródłowych pozwalających zweryfikować realność ceny,
- art. 239 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp, poprzez wybór oferty Grupy Boguccy sp. z o.o. jako najkorzystniejszej, mimo że badanie spełniania warunku udziału i realności ceny nie zostało przeprowadzone zgodnie z Pzp i SWZ.
W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty Grupy Boguccy sp. z o.o. jako najkorzystniejszej,
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert,
- wezwania Grupy Boguccy sp. z o.o., na podstawie art. 122 PZP, do wykazania, że samodzielnie spełnia warunek udziału określony w pkt 6.2.4.1 SW Z w zakresie objętym zastrzeżeniem z pkt 4.1 SW Z, a w przypadku niewykazania warunku - odrzucenia jej oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp,
- niezależnie od wniosku wskazanego w pkt 3 - odrzucenia oferty Grupy Boguccy sp. z o.o. na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp,
- dokonania ponownego rankingu ofert i wyboru oferty najkorzystniejszej spośród ofert niepodlegających odrzuceniu.
W dniu 29.06.2026 r. wykonawca Grupa Boguccy sp. z o.o., ul. Cyniarska 22/209, 43-300 Bielsko-Biała, zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego. Izba stwierdziła, że przystąpienie zostało dokonane skutecznie.
W dniu 02.07.2026 r. Zamawiający poinformował o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i przekazał pismo informujące wykonawców o powyższym.
Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Unieważnienie przez Zamawiającego czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oznacza, że czynność, wobec której odwołanie zostało wniesione, przestała istnieć. Tym samym nie istnieje tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy nie. Sytuacja taka stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego, jako zbędnego, w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy, koszty znosi się wzajemnie.
Dlatego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczonego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 122 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2901/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3220/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3048/26uwzględniono27 lipca 2026Przebudowa drogi gminnej nr 106869B na odcinku od DK 19 do granic miejscowości BiałostoczekWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu.
- KIO 1215/26oddalono27 kwietnia 2026ten sam zamawiającyZaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: REW ITALIZACJA LINII KOLEJOW EJ nr 302 Strzegom – Marciszów na odcinku Grabina Śląska – Roztoka od km 41,595 do km 46,445, etap I, wewnętrzny identyfikator: NI.2720.132.2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 15 grudnia 2025 r., pod nr: 2025/BZP 00599564/01. Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych. W dniu 16 marca 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy
- KIO 973/26umorzono14 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 888/26umorzono17 marca 2026ten sam zamawiającyOgłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 15 grudnia 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00599564/01. W dniu 25 lutego 2025 r. (pismem z tej samej daty) wykonawca EXKOL Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego i Usług Handlowych Ł.S. i M.P. Spółka jawna z siedzibą we Wrocławiu, zwany dalej
- KIO 5392/25oddalono26 stycznia 2026ten sam zamawiający
- KIO 4036/25umorzono3 listopada 2025ten sam zamawiającyPoprawa stanu technicznego drogi wojewódzkiej nr 324 na odcinku Niechlów – Załęcze od km 8+730 do km 42+850 odcinkami o długości 20830 m
- KIO 2735/25uwzględniono12 sierpnia 2025ten sam zamawiającyZaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: REW ITALIZACJA LINII KOLEJOW EJ nr 310 Kobierzyce – Piława Górna na odcinku KOBIERZYCE – ŁAGIEW NIKI DZIERŻONIOWSKIE od km 0,174 do km 21,300