Postanowienie KIO 2659/26 z 13 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- odrzucono
- Zamawiający
- Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie
- Powiązany przetarg
- TED-801430-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 139 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- M.B. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Kompleksowe Utrzymanie Dróg M.B.
- Zamawiający
- Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2659/26
POSTANOWIENIE Warszawa, 13 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący:
Bartosz Stankiewicz Protokolantka:
Karina Karpińska po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego 1 3 lipca 2026 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej1 czerwca 2026 r. przez wykonawcę M.B. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Kompleksowe Utrzymanie Dróg M.B. z siedzibą w Oleśnie przy ul. św. Floriana 8B (33-210 Olesno) w postępowaniu prowadzonym przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie z siedzibą w Krakowie przy ul. Głowackiego 56 (30-085 Kraków) przy udziale uczestników po stronie zamawiającego:
A. wykonawcy AVR spółki akcyjnej z siedzibą w Krakowie przy ul. J.D. 93/4 (31-031 Kraków); B. wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: W.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą W.W. z siedzibą w Gródku nad Dunajcem pod numerem 107 (33-318 Gródek nad Dunajcem) oraz MATPARK spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gródku nad Dunajcem pod numerem 107 (33-318 Gródek nad Dunajcem)
- Odrzuca odwołanie.
- Kosztami postępowania obciąża wykonawcę M.B. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Kompleksowe Utrzymanie Dróg M.B. z siedzibą w Oleśniei zalicza na poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczoną przez tego wykonawcę tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………………… Sygn. akt: KIO 2659/26
UZASADNIENIE
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zwany dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.) zwanej dalej: „Pzp”, w trybie przetargu nieograniczonego, pn.: Letnie i zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich na terenie województwa małopolskiego w latach 2025 – 2028 – z podziałem na części, o numerze referencyjnym: ZDW-DN-4-271 118/24, zwane dalej „postępowaniem”. Postępowanie zostało podzielone na 33 części.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 31 grudnia 2024 r., pod numerem publikacji: 801430-2024 (numer wydania Dz. U. S: 253/2024).
Szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są usługi jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp.
1 czerwca 2026 r. wykonawca M.B. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kompleksowe Utrzymanie Dróg M.B. z siedzibą Oleśnie (zwany dalej: „odwołującym”) wniósł odwołanie od czynności i zaniechań zamawiającego, w odniesieniu do w części nr 28 i części nr 30, polegających na:
- w zakresie części nr 28: a) badaniu i ocenie ofert oraz zaniechaniu ustalenia właściwej jednoznacznej stawki podatku VAT obowiązującej w zakresie realizacji, przedmiotu zamówienia a także zaniechaniu dokonania oceny czy nie wystąpiły przypadki złożenia ofert zawierających błąd w obliczeniu ceny skutkujące obowiązkiem ich odrzucenia; b) wyborze jako najkorzystniejszej oferty wykonawców działających wspólnie W.W. oraz MATPARK Sp. z o.o.;
- w zakresie części nr 30: a) badaniu i ocenie ofert oraz zaniechaniu ustalenia właściwej jednoznacznej stawki podatku VAT obowiązującej w zakresie realizacji przedmiotu zamówienia a także zaniechaniu dokonania oceny czy nie wystąpiły przypadki złożenia ofert zawierających błąd w obliczeniu ceny skutkujące obowiązkiem ich odrzucenia;
b) wyborze jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy AVR S.A.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu:
- naruszenie art. 139 ust. 1 Pzp w zw. z art. 554 ust. 3 pkt 1 lit a) i b) Pzp, w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp oraz w związku z art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej jako: „ustawy]a Vat”) i załącznika nr 3 do ustawy Vat i art. 146ef ust. 1 ustawy Vat a także w zw. z pkt 2.2. wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 21 października 2025 r. w sprawie sygn. akt KIO 3339/25 i w zw. pkt 6. wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 19 maja 2026 r. w sprawie sygn. KIO 1542/26, przez dokonanie badania i oceny ofert w sposób wadliwy, polegający na niezastosowaniu się przez zamawiającego do nałożonego wyrokiem KIO 3339/25 obowiązku ustalenia prawidłowej stawki obowiązku ustalenia właściwej stawki podatku VAT obowiązującej w zakresie realizacji przedmiotu oraz wynikającego z treści pkt 6 wyroku w sprawie sygn. KIO 1542/26 obowiązku dokonania ponownej prawidłowej oceny ofert, oraz ograniczenia czynności oceny ofert jedynie do „przywrócenia” oferty odwołującego;
- naruszenie art. 239 Pzp w zw. z art. 139 ust. 1 Pzp i art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp oraz w zw. z art. 554 ust. 3 pkt 1 lit a) i b) Pzp w zw. z pkt 2.2. wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 21 października 2025 r. w sprawie sygn. akt KIO 3339/25 i w zw. pkt 6. wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 19 maja 2026 r. w sprawie sygn. KIO 1542/26 przez dokonanie przedwczesnego wyboru jako najkorzystniejszej w zakresie zadania część nr 28 oferty konsorcjum: W.W. iMATPARK Sp. z o.o., zaś w zakresie zadania część nr 30 oferty wykonawcy AVR S.A., przed dokonaniem prawidłowego ustalenia właściwej stawki podatku VAT obowiązującej w zakresie realizacji przedmiotu zamówienia i przed dokonaniem prawidłowego badania i oceny złożonych w postępowaniu ofert w zakresie wystąpienia przesłanek odrzucenia, z uwagi na złożenie w postępowaniu ofert zawierających błąd obliczeniu ceny, w sytuacji gdy wykonawcy w postępowaniu złożyli oferty zawierające różne stawki podatku Vat. w Odwołujący wniósł o: - unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w zakresie części nr 28; - nakazanie zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert oraz wyboru najkorzystniejszej oferty w zakresie części nr 28; - unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w zakresie części nr 30; - nakazanie zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert oraz wyboru najkorzystniejszej oferty w zakresie części nr 30.
W ramach postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosili: wykonawca AVR S.A. z siedzibą w Krakowie oraz wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: W.M. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą W.W. z siedzibą w Gródku nad Dunajcem oraz MATPARK Sp. z o.o. z siedzibą w Gródku nad Dunajcem. Izba stwierdziła skuteczność przystąpień zgłoszonych przez ww. wykonawców.
16 czerwca 2026 r. zamawiający złożył pismo, w którym przedstawił argumentację dla wniosku o odrzucenie odwołania na podstawie art. 528 pkt 3, 4 i 5 Pzp.
17 czerwca 2026 r. przystępujący – wykonawca AVR S.A. złożył pismo, w którym przedstawił argumentację dla wniosku o odrzucenie odwołania na podstawie art. 528 pkt 3, 4 i 5 Pzp.
13 lipca 2026 r. przystępujący – wykonawca AVR S.A. złożył pismo, w którym przedstawił argumentację dla wniosku o odrzucenie odwołania na podstawie art. 528 pkt 4 i 5 Pzp.
Izba odrzuciła odwołanie na podstawie art. 528 pkt 3, 4 i 5 Pzp zgodnie, z którymi Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że: - odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie; - odwołujący powołuje się wyłącznie na te same okoliczności, które były przedmiotem rozstrzygnięcia przez Izbę w sprawie innego odwołania, dotyczącego tego samego postępowania wniesionego przez tego samego odwołującego; - odwołanie dotyczy czynności, którą zamawiający wykonał zgodnie z treścią wyroku Izby lub sądu lub, w przypadku uwzględnienia zarzutów przedstawionych w odwołaniu, którą wykonał zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Na wstępie Izba wskazała, że przedmiotowe odwołanie stanowiło kolejne odwołanie złożone na gruncie prowadzonego przez zamawiającego postępowania w kontekście części nr 28 i 30 – wniesione przez odwołującego i dotyczące tych samych kwestii. Na gruncie tego postępowania w kontekście ww. części zamówienia zostały już wcześniej przez odwołującego złożone odwołania w ramach dwóch kolejnych pul odwołań – pierwsza pula odwołań ( z 8 sierpnia 2025 r.) odnosiła się do czynności wyboru najkorzystniejszej oferty dokonanych 29 lipca 2025 r. i obejmowała m. in. sprawę o sygn. akt KIO 3339/25 (odwołanie dotyczące części nr 28 i 30), które zostało rozstrzygnięte wyrokiem z 17 października 2025 r. wydanym w połączonych sprawach o sygn. akt KIO 3335/25, KIO 3339/25, KIO 3341/25, KIO 3342/25, KIO 3344/25, KIO 3347/25 i KIO 3349/25, natomiast druga pula odwołań (odwołania wniesione 7 kwietnia 2026 r.) odnosiła się do czynności wyboru oferty najkorzystniejszej dokonanych 28 marca 2026 r. i obejmowała m. in. sprawę o sygn. akt KIO 1542/26 (odwołanie dotyczące części nr 28 i 30), które zostały rozstrzygnięte wyrokiem z
19 maja 2026 r. wydanym połączonych sprawach o sygn. akt KIO 1537/26, KIO 1538/26, KIO 1542/26, KIO 1582/26, KIO 1588/26 i KIO 1592/26. w W ramach odwołania w sprawie o sygn. akt KIO 3339/25 dotyczącego części nr 28 i 30 (wniesionego 8 sierpnia 2025 r. – kontestującego czynność wyboru oferty najkorzystniejszej dokonaną 29 lipca 2025 r.) podniesione zostały przez odwołującego następujące zarzuty: − część nr 28 – odwołujący zarzucił zamawiającemu zaniechanie odrzucenia w szczególności oferty złożonej na część nr 28 przez wykonawcę konsorcjum: W.W. oraz MATPARK Sp. z o.o. jako oferty zawierającej niepoprawialny błąd w obliczeniu ceny polegający na przyjęciu nieprawidłowej stawki podatku VAT w zakresie zimowego utrzymania dróg (8% zamiast 23%) oraz dokonanie wyboru jako oferty najkorzystniejszej w ramach części nr 28 oferty podlegającej odrzuceniu (tj. oferty przywołanej wyżej), w związku z czym odwołujący domagał się unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz powtórzenia czynności badania i oceny ofert w ramach części nr 28 przy uwzględnieniu odrzucenia oferty ww. wykonawcy; − część nr 30 – odwołujący zarzucił zamawiającemu zaniechanie odrzucenia oferty złożonej na część nr 30 przez wykonawcę AVR S.A. jako oferty zawierającej niepoprawialny błąd obliczeniu ceny polegający na przyjęciu nieprawidłowej stawki podatku VAT w zakresie zimowego utrzymania dróg (8% w zamiast 23%) oraz dokonanie wyboru jako oferty najkorzystniejszej w ramach części nr 30 oferty podlegającej odrzuceniu (tj. oferty przywołanej wyżej), w związku z czym domagał się unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz powtórzenia czynności badania i oceny ofert w ramach części nr 30 przy uwzględnieniu odrzucenia oferty ww. wykonawcy.
Po rozpoznaniu odwołania w przedmiotowej sprawie, Izba wyrokiem z 17 października 2025 r. wydanym m. in. sprawie o sygn. akt KIO 3339/25 uwzględniła odwołanie i nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w zakresie części nr 28 i 30 oraz powtórzenie czynności badania i oceny ofert w zakresie części nr 28 i 30 z uwzględnieniem obowiązku ustalenia właściwej stawki VAT obowiązującej w zakresie realizacji przedmiotu zamówienia.
W ramach wykonania wyroku Izby z 17 października 2025 r. wydanego m. in. w sprawie o sygn. akt KIO 3339/25 zamawiający dokonał czynności, które zostały mu literalnie nim nakazane, tzn. m.in. dokonał unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej ramach części nr 28 i 30 (zawiadomienie z 24 października 2025 r.), jak również dokonał ustalenia stawki VAT w obowiązującej w zakresie realizacji przedmiotu zamówienia (opierając się w tym zakresie na opracowanej eksperckiej opinii podatkowo-prawnej przyjmując jako właściwy miernik podatkowy stawki rekomendowane w niej dla przedmiotowego zamówienia – poszczególnych jego elementów), przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że przedmiotowe ustalenie właściwej stawki podatku VAT dokonane zostało przez zamawiającego w kontekście wszystkich części zamówienia, które nie zostały jeszcze wówczas rozstrzygnięte.
W wyniku powyżej wskazanych ustaleń i czynności zamawiający kolejny raz dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty m.in. w ramach części nr 28 i 30 (zawiadomienie z 28 marca 2026 r.), uznając za oferty najkorzystniejsze w tych częściach (i jednocześnie ważne i niepodlegające odrzuceniu) oferty, które za takowe zostały uznane już w ramach pierwotnego (następczo unieważnionego) wyboru (oferty te pozycjonowały się na pierwszych miejscach rankingu ofert w owych częściach), informując jednocześnie o odrzuceniu części złożonych tym postępowaniu ofert dokonanym w wyniku czynności ustalenia stawki VAT. Zamawiający uznał, że oferty w skalkulowane na bazie stawek innych, niż ustalone za właściwe dla tego zamówienia (tzn. stawek rekomendowanych w opinii podatkowo-prawnej), zawierały błąd obliczeniu ceny, a więc podlegały odrzuceniu. Tym samym w obu ww. częściach zamówienia, oferta odwołującego w została odrzucona.
Od czynności dokonanych powyżej odwołujący 7 kwietnia 2026 r. wniósł środek ochrony prawnej oznaczony sygn. akt KIO 1542/26, w ramach którego podniósł następujące zarzuty: − część nr 28 – odwołujący zarzucił zamawiającemu dokonanie nieprawidłowego ustalenia stawki podatku VAT obowiązującej w zakresie przedmiotu zamówienia, zaniechanie odrzucenia w szczególności oferty złożonej na część nr 28 przez wykonawcę konsorcjum: W.W. oraz MATPARK Sp. z o.o. jako oferty zawierającej błąd w obliczeniu ceny polegający na przyjęciu nieprawidłowej stawki podatku VAT w zakresie zimowego utrzymania dróg (8% zamiast 23%), dokonanie wyboru jako oferty najkorzystniejszej w ramach części nr 28 oferty podlegającej odrzuceniu (tj. oferty przywołanej wyżej) oraz bezpodstawne dokonanie odrzucenia oferty odwołującego, a ewentualnie również zaniechanie unieważnienia postępowania w zakresie części nr 28, w związku z czym domagał się unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego złożonej na część nr 28 oraz
powtórzenia czynności badania i oceny ofert ramach części nr 28 przy uwzględnieniu odrzucenia w szczególności przywołanej wyżej oferty wybranej, a w ewentualnie unieważnienia postępowania w zakresie części nr 28; − Część nr 30 – odwołujący zarzucił zamawiającemu zaniechanie odrzucenia oferty złożonej na część nr 30 przez wykonawcę AVR S.A. jako oferty zawierającej błąd w obliczeniu ceny polegający na przyjęciu nieprawidłowej stawki podatku VAT w zakresie zimowego utrzymania dróg (8% zamiast 23%), dokonanie wyboru jako oferty najkorzystniejszej w ramach części nr 30 oferty podlegającej odrzuceniu (tj. oferty przywołanej wyżej) oraz bezpodstawne dokonanie odrzucenia oferty odwołującego, a ewentualnie również zaniechanie unieważnienia postępowania w zakresie części nr 30, w związku z czym domagał się unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego złożonej na część nr 30 oraz powtórzenia czynności badania i oceny ofert ramach części nr 30 przy uwzględnieniu odrzucenia przywołanej wyżej oferty wybranej, w a ewentualnie unieważnienia postępowania w zakresie części nr 30.
Po rozpoznaniu odwołania w przedmiotowej sprawie, Izba wyrokiem z 19 maja 2026 r. wydanym m. in. sprawie o sygn. akt KIO 1542/26 częściowo uwzględniła odwołanie (wyłącznie w zakresie zarzutu dotyczącego oferty odwołującego) i nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w zakresie części nr 28 i 30, unieważnienie czynności odrzucenia ofert odwołującego złożonych na części nr 28 i 30 oraz dokonanie powtórnej oceny i wyboru ofert w ramach części nr 28 i 30 z uwzględnieniem oferty odwołującego, natomiast w pozostałym zakresie (czyli w szczególności odnośnie zarzutów dotyczących dokonanego przez zamawiającego ustalenia stawki podatku VAT obowiązującej w zakresie przedmiotu zamówienia, ofert innych niż oferty odwołującego, w tym ofert dotychczas wybranych jako najkorzystniejsze w poszczególnych częściach zamówienia, jak również kontekstu unieważnienia postępowania) odwołanie zostało oddalone.
W ramach wykonania wyroku Izby z 19 maja 2026 r. wydanego m. in. w sprawie o sygn. akt KIO 1542/26 zamawiający dokonał czynności, które zostały mu literalnie nim nakazane, tzn. m.in. dokonał unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty w ramach części nr 28 i 30 (zawiadomienie z 21 maja 2026 r.) oraz unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego złożonych na części nr 28 i 30 (informacja z 21 maja 2026 r.).
Następnie zamawiający kolejny raz dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej m.in. ramach części nr 28 i 30 (zawiadomienie z 22 maja 2026 r.) – uznając za oferty najkorzystniejsze w tych częściach (i w jednocześnie ważne i niepodlegające odrzuceniu) oferty, które za takowe zostały uznane już w ramach dwóch wcześniejszych (następczo unieważnionych) wyborów (oferty te pozycjonowały się w dalszym ciągu na pierwszych miejscach rankingu ofert w owych częściach – „przywrócenie” tj. unieważnienie odrzucenia innych ofert nie wpłynęło na ranking ofert w poszczególnych częściach w sposób mający znaczenia dla wytypowania ofert najwyżej ocenionych).
Od czynności dokonanych powyżej odwołujący 1 czerwca 2026 r. wniósł odwołanie dotyczące przedmiotowej sprawy. Zarzuty i żądania w zakresie przedmiotowego odwołania zostały przedstawione powyżej na str. 2-3.
W ocenie składu orzekającego istotą obu zarzutów podniesionych w przedmiotowym odwołaniu było twierdzenie, że zamawiający rzekomo zaniechał ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT. Tymczasem oddalone przez Izbę zarzuty odwołania z 7 kwietnia 2026 r. (KIO 1542/26) dotyczyły tego samego zagadnienia, tj. rzekomo zaniechania ustalenia przez zamawiającego prawidłowej stawki podatku VAT, która powinna znaleźć zastosowanie do zamówienia, przy czym w tych zarzutach odwołujący wskazywał jaką stawkę ustalił zamawiający, a jaka w ocenie odwołującego stawka powinna znaleźć zastosowanie postępowaniu. Tym samym Izba uznała, że przy okazji drugiego wyboru najkorzystniejszej oferty w częściach nr 28 i w 30 z 28 marca 2026 r., zamawiający wyraźnie przyjął i ustalił, według niego prawidłową, stawkę podatku VAT na objęty odwołaniem zakres usług, tj. stawkę 8%. W odwołaniu z 7 kwietnia 2026 r. odwołujący twierdził, że zamawiający w odniesieniu do Robót z grupy 5 TER – Zbiorczego Zestawienia Kosztów (ZZK) błędnie zastosował stawkę podatku VAT 8% (taka wysokość stawki wynikała z opinii prawno-podatkowej, którą uzyskał zamawiający), a odwołujący twierdził, że prawidłowa stawka to 23%. W odwołaniu przedmiotowej sprawie odwołujący twierdził, że zamawiający w ogóle nie ustalił wysokości prawidłowej stawki podatku w VAT. Nie można jednak było pominąć, że w wyroku w sprawie o sygn. akt KIO 1542/26 Izba oddaliła zarzuty „dalej idące”, bo dotyczące oceny czy prawidłowa stawka podatku to 8% czy 23%, zatem bezzasadne okazało twierdzenie odwołującego wskazujące, że zamawiający nie ustalił wysokości stawki podatku VAT. Po drugie, o ile w sentencji wyroku z 17 października 2025 r. (KIO 3339/25) Izba wyraźnie wskazała, że nakazuje zamawiającemu: powtórzenie czynności badania i oceny ofert zakresie części nr 28 i 30 postępowania, z uwzględnieniem obowiązku ustalenia właściwej stawki VAT obowiązującej w w zakresie realizacji przedmiotu zamówienia, tak w wyroku z 19 maja 2026 r. (KIO 1542/26) Izba oddaliła zarzuty odwołania (1,3,4,5,6), które dotyczyły zastosowania, a więc
również ustalenia, rzekomo błędnej stawki podatku VAT, a uwzględniła wyłącznie zarzut dotyczący odrzucenia oferty odwołującego (zarzut nr 2), nakazując: unieważnienie czynność wyboru oferty w części 28 i 30, unieważnienie czynność odrzucenia oferty odwołującego w części 28 i 30 i dokonanie powtórnej oceny i wyboru ofert w części 28 i 30 z uwzględnieniem oferty odwołującego. Po trzecie, wykonując orzeczenie Izby (KIO 1542/26) zamawiający zastosował się do sentencji orzeczenia, tj.: - unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej w części nr 28 i nr 30; - unieważnił czynność odrzucenie oferty odwołującego; - dokonał ponownego badania i oceny ofert, z uwzględnieniem oferty odwołującego oraz dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej.
Mając powyższe na uwadze, Izba stwierdziła, że w okolicznościach przedmiotowej sprawy, odwołanie powinno zostać odrzucone, z uwagi na dyspozycję art. 528 pkt 3, 4 i 5 Pzp.
Po pierwsze, ustalenie przez zamawiającego stawki podatku VAT dla przedmiotu tego zamówienia nastąpiło w ramach wykonania przez zamawiającego wyroku z 17 października 2025 r. wydanego w połączonych sprawach nr KIO 3335/25, KIO 3339/25, KIO 3341/25, KIO 3342/25, KIO 3344/25, KIO 3347/25 i KIO 3349/25 w toku czynności badania i oceny, których efektem było dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej 28 marca 2026 r. Na bazie pozyskanej opinii prawnopodatkowej określone zostały stawki dla poszczególnych elementów zamówienia – wedle rekomendacji wynikającej z tej opinii. Tym samym to dzień 28 marca 2026 r. wyznaczał początek terminu na kwestionowanie prawidłowości przyjętej przez zamawiającego stawki podatku VAT dla prac objętych odwołaniem. Odwołanie przedmiotowej sprawie zostało wniesione 1 czerwca 2026 r., zatem po terminie przewidzianym w art. 515 ust. 1 pkt 1 w lub ust. 3 pkt 1 Pzp. W konsekwencji odwołanie podlegało odrzuceniu na podstawie art. 528 pkt 3 Pzp.
Po drugie, nie ulegało wątpliwości, że odwołanie dotyczyło tego samego postępowania, oraz zostało wniesione przez tego samego odwołującego, co w sprawach o sygn. akt KIO 3339/25 oraz KIO 1542/26. Zarówno na dzień rozstrzygnięcia postępowania, które było przedmiotem odwołania w sprawie KIO 1542/26 jak i na dzień obecnie kwestionowanej przez odwołującego czynności z 22 maja 2026 r. zarówno sytuacja faktyczna jak i prawna, w zakresie oceny ofert przystępujących, była identyczna. W międzyczasie, nie wystąpiły również żadne okoliczności, które miałyby prowadzić do zmiany stanu faktycznego sprawy (w tym szczególności nie pojawiły się żadne nowe dokumenty, w tym wyjaśnienia wykonawców). Wykonując wyrok Izby w w sprawie KIO 1542/26 zamawiający wyłącznie „przywrócił” do postępowania ofertę odwołującego (co wynikało z sentencji orzeczenia) oraz dokonał ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej. Co ważne, przywrócenie do postępowania oferty odwołującego nie miało wypływu na ranking ofert w kontekście wyboru ofert najkorzystniejszych w częściach 28 i 30.
Podstawę prawną i faktyczną zarzutów odwołania w przedmiotowej sprawie stanowiły te same przepisy prawa oraz okoliczności, co w uprzednio wniesionych odwołaniach, w tym w szczególności odwołaniu w sprawie o sygn. akt KIO 1542/26 tj. odwołujący kwestionował rzekome nieustalenie przez zamawiającego stawki podatku VAT, która powinna znaleźć zastosowanie odnośnie do wyceny przedmiotu zamówienia, przy czym w wyroku w sprawie o sygn. akt KIO 1542/26 Izba oddaliła zarzuty odwołującego, które sprowadzały się do twierdzenia, że właściwa stawka podatku VAT odniesieniu do Robót z grupy 5 TER to 23%, a nie 8%. Co ważne, z opinii prawno-podatkowej uzyskanej przez w zamawiającego wynikało, że to właśnie stawka 8% była stawką prawidłową. W ocenie składu orzekającego właściwą formą kwestionowani ustaleń w zakresie przyjętej przez zamawiającego stawki podatku VAT było wniesienie skargi do Sądu Okręgowego w Warszawie na wyrok w sprawie o sygn. akt KIO 1542/26, a nie wnoszenie kolejnego odwołania do Izby. Tym samym odwołanie podlegało odrzuceniu na podstawie art. 528 pkt 4 Pzp.
Po trzecie, za odrzuceniem odwołania przemawiał również fakt, że kwestionowana czynność zamawiającego stanowiła wykonanie wyroku z 19 maja 2026 r. (KIO 1542/26), a tym samym zastosowanie znalazła przesłanka odrzucenia określona w art. 528 pkt. 5 Pzp w zw. z art. 527 Pzp. Jak słusznie wskazano w postanowieniu z 15 lutego 2021 r. wydanym w sprawie o sygn. akt KIO 317/21:
Odwołanie podlega odrzuceniu na podstawie art. 528 pkt 5 Prawa zamówień publicznych, jeżeli dotyczy czynności, którą zamawiający wykonał zgodnie z treścią wyroku Izby lub sądu lub w przypadku uwzględnienia zarzutów przedstawionych w odwołaniu, którą wykonał zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Zgodnie z art. 527 ww. ustawy, na czynność zamawiającego wykonaną zgodnie z treścią wyroku Izby lub sądu albo, w przypadku uwzględnienia zarzutów przedstawionych w odwołaniu, którą wykonał zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu, odwołującemu oraz wykonawcy wezwanemu zgodnie z art. 524 nie przysługują środki ochrony prawnej. Normy przywołanych wyżej przepisów obejmują czynności wykonane przez zamawiającego na skutek wyroku Izby, aby uniemożliwić wystąpienie w obrocie sytuacji ponownego orzekania w tej samej instancji o tym samym. W ocenie składu orzekającego, ani z sentencji, ani z uzasadnienia orzeczenia Izby w sprawie o sygn. akt KIO 1542/26 nie wynikało, że zamawiający nie ustalił wysokości stawki podatku VAT dla poszczególnych części czy też zakresów prac. Zamawiający pozyskał bowiem opinię prawno-podatkową, która wskazywała stawki podatku VAT dla
poszczególnych zakresów prac, w tym dotyczących oceny ofert przystępujących. Choć odwołujący powyższe stawki kwestionował w odwołaniu z 7 kwietnia 2026 r. (KIO 1542/26), to odwołanie w tym zakresie zostało oddalone, co uzasadniało twierdzenie, że odwołanie w przedmiotowej sprawie dotyczyło tych samych okoliczności faktycznych i prawnych, co odwołanie w sprawie o sygn. akt KIO 1542/26, co stanowiło podstawę do odrzucenia odwołania w sprawie o sygn. akt KIO 2659/26.
Zgodnie z art. 553 Pzp o oddaleniu odwołania lub jego uwzględnieniu Izba orzeka w wyroku. W pozostałych przypadkach Izba wydaje postanowienie. Wobec powyższego, Izba na podstawie art. 528 pkt 3, 4 i 5 Pzp odrzuciła odwołanie, orzekając jak w pkt 1 sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 i art. 575 Pzp oraz § 2 ust. 1 pkt 1, § 5 pkt 1 i § 8 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437). Zgodnie z art. 557 Pzp w wyroku oraz w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego, stosownie zaś do art. 575 Pzp strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku. Z § 2 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia wynika, że wysokość wpisu wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia na dostawy i usługi o wartości równej progom unijnym, o których mowa w art. 3 ust. 1 Pzp lub przekraczającej te progi, wynosi 15 000 zł. Zgodnie z § 5 pkt 1 ww. rozporządzenia do kosztów postępowania odwoławczego zalicza się wpis. Stosownie zaś do § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku odrzucenia odwołania przez Izbę koszty ponosi odwołujący. Zgodnie z tymi przepisami Izba zobowiązana była obciążyć kosztami postępowania odwołującego, zaliczając na ich poczet kwotę 15 000 zł, którą odwołujący uiścił tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Ten wyrok cytuje (14)
- KIO 3339/25(nie ma w bazie)
- KIO 1542/26(nie ma w bazie)
- KIO 3335/25uwzględniono17 października 2025
- KIO 3341/25(nie ma w bazie)
- KIO 3342/25(nie ma w bazie)
- KIO 3344/25(nie ma w bazie)
- KIO 3347/25(nie ma w bazie)
- KIO 3349/25(nie ma w bazie)
- KIO 1537/26uwzględniono19 maja 2026
- KIO 1538/26(nie ma w bazie)
- KIO 1582/26(nie ma w bazie)
- KIO 1588/26(nie ma w bazie)
…i 2 więcej w treści uzasadnienia.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2883/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług ochrony osób i mienia w obiektach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w ŁodziWspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2544/26odrzucono9 czerwca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 1 Pzp
- KIO 2187/26odrzucono1 czerwca 2026Prace na linii kolejowej E 75 (Rail Baltica) na odcinku Białystok – KnyszynWspólna podstawa: art. 139 ust. 1 Pzp
- KIO 1341/26odrzucono22 kwietnia 2026Wspólna podstawa: art. 139 ust. 1 Pzp
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 575 Pzp
- KIO 3244/26oddalono27 lipca 2026Zakup drukarek oraz skanerów na potrzeby jednostek organizacyjnych prokuraturyWspólna podstawa: art. 575 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Urząd Zamówień Publicznych.
- KIO 2950/26umorzono22 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 3080/26umorzono20 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa Krajowego
- KIO 3022/26oddalono15 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2358/26uwzględniono13 lipca 2026ten sam zamawiającyDostawa odzieży łukoochronnej letniej i zimowej dla ENEA Operator sp. z o.o. – 4 zadania
- KIO 2672/26umorzono13 lipca 2026ten sam zamawiający