Postanowienie KIO 2094/22 z 23 sierpnia 2022
Przedmiot postępowania: Wykonanie IV-go ETAPU remontu i modernizacji budynku usługowo-magazynowego przy ul. Chmielnej 74/76 w Gdańsku, w celu adaptacji na funkcję biurowo-magazynową budynku administracji publicznej.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 128 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2094/22
POSTANOWIENIE
z dnia 23 sierpnia 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Jolanta Markowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 23 sierpnia 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 sierpnia 2022 r. przez wykonawcę: NDI S.A., ul.
Powstańców Warszawy 19, 81-718 Sopot w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk,
przy udziale wykonawcy: H. G. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe HAMD PLUS H. G., Rokocin 4G, 83-200 Starogard Gdański, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 2094/22 po stronie zamawiającego,
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: NDI S.A., ul. Powstańców Warszawy 19, 81-718 Sopot kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ....................................
- Sygn. akt
- KIO 2094/22
UZASADNIENIE
Zamawiający, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego w przedmiocie „Wykonanie IV-go ETAPU remontu i modernizacji budynku usługowo-magazynowego przy ul. Chmielnej 74/76 w Gdańsku, w celu adaptacji na funkcję biurowo-magazynową budynku administracji publicznej.” Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku
Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 27 maja 2022 r. pod nr 2022/S 102-281887.
Wykonawca NDI S.A. z siedzibą w Sopocie, na podstawie art. 513 pkt 1 i 2 w zw. z art. 505 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) zwanej dalej „ustawą Pzp”, wniósł odwołanie wobec:
- czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę H. G. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe HADM PLUS Ha G.;
- zaniechania czynności odrzucenia oferty wykonawcy HADM PLUS;
- zaniechania czynności wykluczenia z postępowania wykonawcy HADM PLUS, a w konsekwencji zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy HADM PLUS;
- zaniechania czynności wezwania wykonawcy HADM PLUS w trybie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp do wyjaśnienia lub uzupełnienia podmiotowego środka dowodowego potwierdzającego spełnianie warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej, o którym mowa w Rozdziale XI pkt 2.4 lit. a) Specyfikacji Warunków Zamówienia, pomimo iż wykonawca nie potwierdził spełniania tegoż warunku.
W związku z powyższym, Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów:
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) w zw. z art. 57 pkt 2) oraz w zw. z art. 16 i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp - poprzez zaniechanie odrzucenia oferty HADM PLUS, pomimo iż wykonawca ten nie potwierdził spełniania warunku udziału w postępowaniu, o którym mowa w Rozdziale XI pkt 2.4 lit. a) SWZ tj. w zakresie realizacji dwóch robót budowlanych polegających na remoncie lub budowie (przebudowie, nadbudowie) budynku użyteczności publicznej o powierzchni całkowitej równej lub większej 2 000 m2 za cenę łączną minimum 6 000 000 złotych brutto,
- art. 109 ust. 1 pkt 8) w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp - poprzez zaniechanie wykluczenia wykonawcy HADM PLUS, a w konsekwencji zaniechania odrzucenia oferty HADM PLUS, pomimo iż wykonawca ten w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa wprowadził Zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji, że spełnia warunek udziału w postępowaniu, o którym mowa w Rozdziale XI pkt 2.4 lit. a) SWZ, co miało istotny wpływ na decyzje Zamawiającego podejmowane w postępowaniu,
- art. 109 ust. 1 pkt 8) ustawy Pzp - poprzez zaniechanie wykluczenia wykonawcy HADM PLUS, pomimo iż wykonawca ten w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa wprowadził Zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji odnośnie do wartości robót wskazanych w pkt 2 wykazu robót, a dotyczących budynku Szkoły Podstawowej nr 8 przy ulicy Dragana 2 w Gdańsku, ewentualnie, w przypadku nie uwzględnienia zarzutów nr 1-3 powyżej - naruszenie:
- art. 128 ust. 1 ustawy Pzp - poprzez zaniechanie czynności wezwania wykonawcy HADM PLUS do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych potwierdzających spełnianie warunku udziału w postępowaniu, o którym mowa w Rozdziale XI pkt 2.4 lit. a) SWZ tj. w zakresie realizacji dwóch robót budowlanych polegających na remoncie lub budowie (przebudowie, nadbudowie) budynku użyteczności publicznej o powierzchni całkowitej równej lub większej 2 000 m2 za cenę łączną minimum 6 000 000 złotych brutto.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu a) unieważnienia czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy HADM PLUS; b) powtórzenia czynności badania i oceny ofert, czego skutkiem będzie odrzucenie złożonej przez wykonawcę HADM PLUS oferty, c) wykluczenia wykonawcy HADM PLUS z postępowania na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp, a w konsekwencji uznania złożonej przez HADM PLUS oferty jako podlegającej odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. b ustawy Pzp, d) względnie - wezwanie wykonawcy HADM PLUS do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych potwierdzających, że wykonawca ten spełnia warunek udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej, o którym mowa w Rozdziale XI pkt 2.4 lit. a) SWZ.
Wykonawca, H. G. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe HAMD PLUS H. G. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim, zgłosił w dniu 12 sierpnia 2022 r. przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 2094/22 po stronie Zamawiającego.
W dniu 19 sierpnia 2022 r. Zamawiający przesłał do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
W dniu 19 sierpnia 2022 r. Odwołujący pismem z dnia 19 sierpnia 2022 r. skierowanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, złożył oświadczenie, że cofa w całości wniesione odwołanie.
Izba zważyła, co następuje:
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 19 sierpnia 2022 r. o cofnięciu odwołania w całości, Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty stanowiącej 90% uiszczonego przez Odwołującego wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ....................................
5
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Cytowane w (1)
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2376/26oddalono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 128 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 128 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3357/26uwzględniono24 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa hali lodowej wraz z budową parkingów, pylonu, masztów flagowych, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą towarzyszącą - Etap I w ramach zadaniaWspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 128 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2926/26uwzględniono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 17 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp
- KIO 3327/26umorzono23 lipca 2026Utworzenie nowych miejsc przedszkolnych na terenie Gminy Starogard Gdański - szansą na równy startWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp
- KIO 2975/26umorzono23 lipca 2026Aktualizacja operatów wodnoprawnych wraz z uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych dla odcinków dróg wojewódzkich na terenie Województwa Opolskiego – z podziałem na zadaniaWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026ten sam składusługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.
- KIO 3041/26oddalono21 lipca 2026ten sam składZakup ambulansu wraz z wyposażeniem na podstawie dotacji na współfinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego pn.:
- KIO 2924/26umorzono21 lipca 2026ten sam składKompleksowa obsługa prawna, obsługa zamówień publicznych w ramach realizacji projektu
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026ten sam składKompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.
- KIO 2954/26umorzono15 lipca 2026ten sam składBudowa I etapu wschodniej obwodnicy miasta Biała Podlaska
- KIO 2891/26umorzono14 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych, dot. realizacji zadania pn.: Budowa siedziby dla Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego na terenie nieruchomości przy ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi.