Postanowienie KIO 831/26 z 8 kwietnia 2026
Cofnięcie odwołania przez odwołującego przed wydaniem postanowienia kończącego postępowanie skutkuje jego umorzeniem na podstawie art. 568 pkt 1 Pzp.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00050400
- Główna podstawa PZP
- art. 266 Pzp
Cofnięcie odwołania przez odwołującego przed wydaniem postanowienia kończącego postępowanie skutkuje jego umorzeniem na podstawie art. 568 pkt 1 Pzp.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Komandos Podlasie Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 831/26
POSTANOWIENIE Warszawa, 8 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 kwietnia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 22 lutego 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Komandos Podlasie Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, C.G. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą SPOKO C.G., w postępowaniu prowadzonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 831/26
UZASADNIENIE
Zamawiający – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku– prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Ochrona osób i mienia w formie bezpośredniej ochrony fizycznej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku przy ul. Zwycięstwa 2, 15-703 Białystok oraz Wydziale Technologii – Laboratorium Drogowym przy ul. Zambrowskiej 2, 16-001 Kleosin. Wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2026/BZP 00050400.
Konsorcjum: Komandos Podlasie Sp. z o.o., C.G. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą SPOKO C.G. wniosło 23 lutego 2026 r. odwołanie wobec: a)wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy Biuro Ochrony Posejdon A.H. Sp. j.; b)zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy Biuro Ochrony Posejdon A.H. Sp. j. jako zawierającej rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, c)zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy Biuro Ochrony Posejdon A.H. Sp. j. jako niespełniającego warunków zamówienia, d)zaniechaniu odrzucenia oferty Konsorcjum: MAXUS Sp. z o.o., MM Service Monitoring Sp. z o.o. MM Service Security Sp. z o.o. jako zawierającej rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów:
- art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. art. 239 ust. 1 w zw. z art. 266 ustawy Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Biuro Ochrony Posejdon A.H. Sp. j. jako zawierającej rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, niepokrywającej ceny pracy ludzkiej oraz innych kosztów związanych z realizacją zamówienia koniecznych do poniesienia, wynikających z treści dokumentacji postępowania;
- art. 226 ust. 1 pkt 2b w zw. art. 239 ust. 1 w zw. z art. 266 ustawy Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Biuro Ochrony Posejdon A.H. Sp. j. jako niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, co doprowadziło niezgodnego z Pzp wyboru tej oferty jako najkorzystniejszej.
- art. 226 ust. 1 pkt 2b Pzp w zw. art. 239 ust. 1 w zw. z art. 266 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Konsorcjum: MAXUS Sp. z o.o., MM Service Monitoring Sp. z o.o. MM Service Security Sp. z o.o. jako zawierającej rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, niepokrywającej ceny pracy ludzkiej oraz innych kosztów związanych z realizacją zamówienia koniecznych do poniesienia wynikających z treści dokumentacji postępowania.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
-unieważnienia czynności oceny ofert i czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, -powtórzenia czynności badania i oceny ofert, -odrzucenia oferty wykonawcy Biuro Ochrony Posejdon A.H. Sp. j. oraz oferty Konsorcjum:MAXUS Sp. z o.o., MM Service Monitoring Sp. z o.o. MM Service Security Sp. z o.o.
Odwołujący 8 kwietnia 2026 r. przekazał do akt sprawy oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp – należało umorzyć.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty 6 750,00 zł stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 2b Pzp, art. 557 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 266 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2670/26umorzono20 lipca 2026Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą techniczną oraz zagospodarowaniem terenu przy ul. Książąt Oleśnickich dz. nr 181, 30/4, 31/2, 42/9 obręb 10 os. Piastów Śląskich w Głogowie w ramach zadaniaWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3080/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 212/22uwzględniono10 lutego 2022ten sam zamawiającypn. Świadczenie usług prawnych we wszystkich dziedzinach działalności COZL - nr sprawy: COZL/DZP/ED/3412/TP-72/21 (dalej:
- KIO 1868/21uwzględniono21 lipca 2021ten sam zamawiający
- KIO 2946/26oddalono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2450/26oddalono14 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2398/26uwzględniono10 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2362/26oddalono6 lipca 2026ten sam skład