Postanowienie KIO 5656/25 z 30 stycznia 2026
Przedmiot postępowania: AKCJA TRANSFORMACJA
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed pierwszą czynnością zamawiającego w postępowaniu odwoławczym skutkuje umorzeniem postępowania.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Powiat Tarnogórski
- Powiązany przetarg
- TED-663607-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 107 ust. 2 Pzp
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed pierwszą czynnością zamawiającego w postępowaniu odwoławczym skutkuje umorzeniem postępowania.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Future Technology And Development Group Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Powiat Tarnogórski
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 5656/25
POSTANOWIENIE Warszawa, 30 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik Protokolantka:Karina Karpińska po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron 30 stycznia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 15 grudnia 2025 r. przez wykonawcę Future Technology And Development Group Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu, w postępowaniu prowadzonym przez Powiat Tarnogórski,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 5656/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Powiat Tarnogórski – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Dostawa sprzętu drukującego: drukarek 3D, zamówienia publicznego skanerów 3D wraz z akcesoriami w ramach projektu pn. „AKCJA TRANSFORMACJA” . Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 9 października 2025 r. pod numerem 663607-2025.
Wykonawca Future Technology And Development Group Sp. z o.o. wniósł 15 grudnia 2025 r. odwołanie wobec czynności unieważnienia postępowania oraz wobec zaniechanie odrzucenia oferty X3D Sp. z o.o. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów: a)art. 16 w zw. z art. 255 pkt 3 ustawy Pzp, poprzez bezpodstawne unieważnienie prowadzonego postępowania, mimo że Zamawiający może zwiększyć kwotę, którą zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia do ceny najkorzystniejszej oferty, a na etapie przygotowanie postępowania Zamawiający celowo zaniżył wartość przedmiotu zamówienia; b)art. 16 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c w zw. z art. 107 ust. 2 ustawy Pzp, poprzez zaniechanie wezwania X3D Sp. z o.o. z siedzibą w Bytowie do złożenia/uzupełnienia przedmiotowego środka dowodowego w postaci ISO 9001:2015, a w przypadku jego nieprzedłożenia – zaniechanie odrzucenia oferty tego wykonawcy.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu: unieważnienie czynności unieważnienia postępowania oraz powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym wezwania X3D Sp. z o.o. do złożenia/uzupełnienia przedmiotowego środka dowodowego w postaci ISO 9001:2015, a w przypadku jego nieprzedłożenia – odrzucenia oferty na podstawie art.
226 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy Pzp.
Odwołujący 29 grudnia 2025 r. przekazał do akt sprawy oświadczenie o cofnięciu odwołania. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp – należało umorzyć.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty 13 500,00 zł stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 255 pkt 3 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c Pzp, art. 255 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2824/26uwzględniono15 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 107 ust. 2 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Powiat Tarnogórski oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1951/26oddalono25 maja 2026ten sam zamawiającyDostawa sprzętu drukującego: drukarek 3D, skanerów 3D wraz z akcesoriami w ramach projektu pn. AKCJA TRANSFORMACJA
- KIO 1555/23uwzględniono14 czerwca 2023ten sam zamawiający
- KIO 955/22umorzono11 kwietnia 2022ten sam zamawiającyZakup i dostawa fabrycznie nowego sprzętu komputerowego, oprogramowania i akcesoriów komputerowych dla Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach
- KIO 2946/26oddalono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2450/26oddalono14 lipca 2026ten sam skład