Postanowienie KIO 5431/25 z 26 stycznia 2026
Przedmiot postępowania: Organizacja i przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla kadry akademickiej Uniwersytetu Szczecińskiego w celu podniesienia kompetencji
Cofnięcie odwołania przez odwołującego przed terminem rozprawy skutkuje umorzeniem postępowania i zwrotem 90% wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Uniwersytet Szczeciński
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00512807
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 1 Pzp
Cofnięcie odwołania przez odwołującego przed terminem rozprawy skutkuje umorzeniem postępowania i zwrotem 90% wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- UKNOW EDU sp. z o.o.
- Zamawiający
- Uniwersytet Szczeciński
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 5431/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 26 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 stycznia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 grudnia 2025 r. przez wykonawcę UKNOW EDU sp. z o.o., ul. Bukowińska 25C/14, 02-703 Warszawa, w postępowaniu prowadzonym przez: Uniwersytet Szczeciński, Al. Papieża Jana Pawła II 22a, 70-453 Szczecin, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: Asseco Data Systems S.A., ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy UKNOW EDU sp. z o.o., ul.
Bukowińska 25C/14, 02-703 Warszawa, kwoty 6 750,00 zł (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), tytułem 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..………
- Sygn. akt
- KIO 5431/25
Zamawiający – Uniwersytet Szczeciński, Al. Papieża Jana Pawła II 22a, 70-453 Szczecin, prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Organizacja i przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla kadry akademickiej Uniwersytetu Szczecińskiego w celu podniesienia kompetencji”, numer referencyjny: A-ZP.381.89.2025.KO. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 04.11.2025 r., nr 2025/BZP 00512807/01.
W dniu 03.12.2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcyUKNOW EDU sp. z o.o., ul. Bukowińska 25C/14, 02-703 Warszawa (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 274 ust. 2 oraz art. 16 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej:
„ustawą Pzp”, poprzez nieprecyzyjne, sprzeczne z SW Z i niejednoznaczne wezwanie do złożenia „wykazu osób”, a następnie dokonanie oceny oferty z pominięciem złożonego dokumentu oraz oparcie decyzji na innym dokumencie, który nie był objęty wezwaniem (formularzu ofertowym),
- art. 126 ust. 1 ustawy Pzp, poprzez całkowite zignorowanie treści podmiotowego środka dowodowego (załączników nr 5), mimo że został złożony zgodnie z wezwaniem i potwierdza spełnienie warunku udziału,
- art. 223 ust. 1–2 ustawy Pzp, poprzez brak wezwania do wyjaśnień dotyczących formularza ofertowego, mimo iż Zamawiający uczynił go podstawą odrzucenia oraz pozbawienie Odwołującego możliwości ustosunkowania się do jakichkolwiek wątpliwości dotyczących treści oferty,
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, poprzez bezpodstawne odrzucenie oferty jako niezgodnej z SW Z, mimo że załączniki nr 5 jednoznacznie potwierdzają spełnienie warunku doświadczenia,
- art. 16 ustawy Pzp, tj. naruszenie zasady przejrzystości, równego traktowania i proporcjonalności, poprzez arbitralne i nieudokumentowane twierdzenie, że Odwołujący nie wykazał doświadczenia trenerów, podczas gdy załączniki nr 5 zawierają wszystkie wymagane informacje.
W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego, ewentualnie unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego i wezwania Odwołującego do wyjaśnień dotyczących treści tej oferty lub złożonych wykazów osób (podmiotowy środek dowodowy), w częściach 1 i 3 postępowania,
- dokonania ponownej oceny oferty Odwołującego z uwzględnieniem podmiotowych środków dowodowych – załączników nr 5 – złożonych w odpowiedzi na wezwanie z 20.11.2025 r.
Pismem z dnia 08.12.2025 r. wykonawca Asseco Data Systems S.A., ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego. Izba stwierdziła, że przystąpienie zostało dokonane skutecznie.
W dniu 26.01.2026 r. (tj. przed 28.01.2026 r., na który wyznaczono termin posiedzenia) Odwołujący poinformował, że cofa odwołanie.
Zgodnie z art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte
odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437): najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości, Izba umorzyła zatem postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp i nakazała zwrócić Odwołującemu 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3290/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3174/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3223/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2984/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Uniwersytet Szczeciński oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3229/24oddalono4 października 2024ten sam zamawiający
- KIO 2802/24umorzono20 sierpnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 2575/26oddalono23 lipca 2026ten sam składPełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją zadania: Realizacja robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizacja robót budowlanych na zabudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych sieci telekomunikacyjnych, systemu dynamicznej informacji podróżnych na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Południowe, w ramach projektu: Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E 65 na odcinku Będzin - Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice
- KIO 3055/26umorzono21 lipca 2026ten sam składPrzebudowa mostu w ciągu DW 367 w km 14+465 w m. Kostrzyca
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino