Postanowienie KIO 3178/26 z 28 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Gniezno
- Powiązany przetarg
- TED-213525-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej ”PIS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
- Zamawiający
- Miasto Gniezno
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3178/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 28 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestnika postępowania odwoławczego dniu 28 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 czerwca w 2026 r. przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej ”PIS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą Gnieźnie w w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Miasto Gniezno przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego wykonawcy Wuprinż Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 20 000,00 zł (dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej ”PIS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Gnieźnie, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…………
- Sygn. akt
- KIO 3178/26
U ZAS AD N I E N I E Zamawiający Miasto Gniezno, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 1 1 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Budowa kanalizacji deszczowej: Jezioro Winiary, ul. Kwiatowa, ul. Chudoby i ul. Paczkowskiego wraz z przepompownią wód opadowych i rurociągiem tłocznym z Parku Miejskiego (z odtworzeniem nawierzchni)”, dalej: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 7 marca 2026 r. pod nr 213525-2026.
29 czerwca 2026 r. wykonawca Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej ”PIS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Gnieźnie, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego Miasta Gniezno (dalej: „zamawiający”), polegających na zaniechaniu odtajnienia wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez wykonawcę Wuprinż S.A. (dalej jako: „Wuprinż” lub „Wykonawca”), pomimo że uzasadnienie zastrzeżenia wyjaśnień tajemnicą przedsiębiorstwa nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa.
Zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom zamawiającego odwołujący zarzucił naruszenie art. 18 ust. 3 Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, tj. Dz. U. z 2026 poz. 85 (dalej jako:
„uznk”), z uwagi na zaniechanie odtajnienia wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez Wuprinż.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienia wyboru oferty najkorzystniejszej;
- odtajnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny i udostępnienie ich odwołującemu.
- zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego zwrotu kosztów postępowania, tym kosztów reprezentacji wg przedstawionych na rozprawie rachunków. w
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca Wuprinż Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu, dalej: „przystępujący”.
Zgłoszenie przystąpienia spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
Zamawiający w piśmie z 10 lipca 2026 r. oświadczył, że uwzględnia w całości z arzuty przedstawione w odwołaniu i oświadczył, że zgodnie z art. 522 ust. 1 zdanie 2 ustawy Pzp, wykona, powtórzy i unieważni czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniami zawartymi w odwołaniu.
Przystępujący, wezwany do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu – nie wniósł sprzeciwu, natomiast wniósł o umorzenie postępowania na podstawie art. 522 ust.
2 ustawy Pzp – pismo z 23 lipca 2026 r.
Stosownie do art. 522 ust. 2 ustawy Pzp, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. w Na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
Z uwagi na brak sprzeciwu uczestnika postępowania wobec uwzględnienia zarzutów odwołania Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp oraz art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba, mając na uwadze wynik postępowania odwoławczego, stosując odpowiednio przepis § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania w wpisu od odwołania, postanowiła znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego oraz zwrócić odwołującemu kwotę uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
Uwzględniając powyższe, postanowiono jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- …………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 528 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2512/26oddalono27 lipca 2026Budowa stacji zlewnej na 4 stanowiska na terenie Oczyszczalni Ścieków Wschód w GdańskuWspólna podstawa: art. 18 ust. 3 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3446/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3026/26umorzono27 lipca 2026Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej w Gminie LipowaWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3246/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.