Postanowienie KIO 2895/26 z 13 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Kutno
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00291476
- Główna podstawa PZP
- art. 223 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Kutno, KRS 0000331821
- Zamawiający
- Miasto Kutno
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2895/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 13 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Izabela Niedziałek-Bujak Protokolantka:
Sylwia Podniesińska po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 13 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 marca 2026 r. przez odwołującego – wykonawcę Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Kutno, KRS 0000331821 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Miasto Kutno, z udziałem przystępującego po stronie zamawiającego – uczestnika, wykonawcy W.W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Firma Transportowo-Handlowa WOTEX W.W., Micin 12
1Umarza postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 Ustawy.
2Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego – Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. kwoty 9.000 zł 00 gr. (dziewięć tysięcy złotych), stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………………
- Sygn. akt
- KIO 2895/26
Miasto Kutno, w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie remontów dróg o nawierzchni bitumicznej, dla których zarządcą jest Prezydent miasta Kutno (nr postępowania: ZP.271.8.2026), ogłoszonym w Biuletynie Zamówień Publicznych 08.05.2026 r., 2026/BZP 00291476/01, wobec wyboru oferty najkorzystniejszej na część 2 zamówienie, wniesione zostało 15.06.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wykonawcy Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. z/s w Kutnie (KIO 2895/26).
O wynikach oceny ofert i wyborze oferty najkorzystniejszej zamawiający poinformował wykonawców 09.06.2026 r.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- Art. 224 ust.1 pkt 8 ustawy Pzp w związku z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy W OTEX z uwagi na to, że wykonawca w swoich wyjaśnieniach nie wskazał kosztów dla operatora układarki mas bitumicznych, a osoba ta była na tyle kluczowa dla części 2, że w odniesieniu do niej skonstruowano warunek, a także przewidziano kryterium oceny ofert, a mimo tego, w wyjaśnieniach dotyczących rnc brak jakiejkolwiek kalkulacji /wzmianki w tym zakresie, co powoduje, że wyjaśnienia nie uzasadniają podanej ceny, a wręcz potwierdzają brak kalkulacji,
- naruszenie art. 223 ust.1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania do wyjaśnień wykonawcy W OTEX, który to wykonawca zadeklarował jako operatora układarki mas bitumicznych właściciela firmy, co powoduje wątpliwości w zakresie posiadania doświadczenia pełnych miesięcy rozumianych jako określone zatrudnienie, co Zamawiający arbitralnie wskazał w odpowiedzi na pytanie wykonawców,
- naruszenie art. 224 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania do dodatkowych wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny, gdyż z wyjaśnień nie wynika, że WOTEX skalkulował wynagrodzenie operatora układarki mas bitumicznych oraz sprzętu w tym zakresie, a Zamawiający, który przecież wskazał doświadczenie operatora układarki mas bitumicznych jako kryterium oceny ofert powinien zweryfikować, iż brak w wyjaśnieniach wynagrodzenia dla operatora układarki mas bitumicznych, który z zadeklarowanym przez wykonawcę W OTEX doświadczeniem (48 miesięcy) powinien zarabiać znacznie więcej niż przeciętny pracownik fizyczny, co powinno wzbudzić wątpliwości Zamawiającego w tym zakresie,
- art. 239 ustawy Pzp poprzez wybór jako najkorzystniejszej oferty, która nie jest ofertą najkorzystniejszą, a jej wybór jest przedwczesny.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania, nakazanie unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
odrzucenie oferty W OTEX jako zawierającej rażąco niską cenę, wezwanie do wyjaśnień w zakresie doświadczenia właściciela firmy i jego udziału w realizacji, ewentualnie (co do zarzutu ewentualnego) – wezwanie do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny odnośnie operatora układarki mas bitumicznych i rozścielacza.
Do postępowania odwoławczego przystąpił po stronie zamawiającego wykonawca W.W. (Firma TransporotowoHandlowa WOTEX W.W..
Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie wnosząc o jego oddalenie (pismo z 25.06.2026 r.).
Odwołujący pismem z 13.07.2026 r. przed otwarciem posiedzenia cofnął odwołanie i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Izba na posiedzeniu prowadzonym z udziałem stron stwierdziła, iż zachodzi podstawa do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 1 Ustawy.
Na podstawie § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) umorzyła postępowanie odwoławcze w sytuacji wyczerpującej przypadek wskazany w art. 568 pkt 1 Ustawy. Zgodnie z art. 520 ust. 1 Ustawy Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego izba na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437) nakazała dokonanie zwrotu 90% wpisu.
- Przewodnicząca
- .……………………..….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2957/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2984/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2883/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług ochrony osób i mienia w obiektach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w ŁodziWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3048/26uwzględniono27 lipca 2026Przebudowa drogi gminnej nr 106869B na odcinku od DK 19 do granic miejscowości BiałostoczekWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2901/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3130/26oddalono23 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3189/26uwzględniono23 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3097/26oddalono13 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2869/26oddalono10 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2788/26uwzględniono10 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3158/26umorzono9 lipca 2026ten sam składTermomodernizacja budynku polegająca na wymianie stolarki okiennej w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy ul. J. Cybisa 7