Postanowienie KIO 1520/23 z 13 czerwca 2023
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W.B.
- Powiązany przetarg
- 2023/BZP 00156757
- Główna podstawa PZP
- art. 128 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- GRUPĘ SZYMBUD sp. z o.o. sp. j.
- Zamawiający
- Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W.B.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1520/23
POSTANOWIENIE z dnia 13 czerwca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący:Aleksandra Kot po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 13 czerwca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 maja 2023 r. przez wykonawcę GRUPĘ SZYMBUD sp. z o.o. sp. j. z siedzibą w Kłomnica c h w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W.B. z siedzibą w Grudziądzu,
- umarza postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy GRUPY SZYMBUD sp. z o.o. sp. j. z siedzibą w Kłomnicach kwoty 10 000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych 00/100) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 oraz art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j.
Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ……………….……………...
- Sygn. akt
- KIO 1520/23
UZASADNIENIE
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W.B. z siedzibą w Grudziądzu (dalej: „Zamawiający” oraz „Szpital”) prowadzi na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pn. „Rewitalizacja kompleksu pediatrycznego – II etap – Remont i modernizacja pomieszczeń I piętra budynku HR Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu z przeznaczeniem na Oddział Pediatryczny” (Nr sprawy:
Z/14/PN/23, dalej: „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych dnia 30 marca 2023 r. pod numerem: 2023/BZP 00156757/01.
29 maja 2023 r. wykonawca GRUPA SZYMBUD sp. z o.o. sp. j. z siedzibą w Kłomnicach (dalej: „Odwołujący” oraz „GRUPA SZYMBUD”) wniósł odwołanie na niezgodne z przepisami ustawy Pzp czynności i zaniechania Zamawiającego podjęte w toku Postępowania polegające na:
- wyborze oferty wykonawcy – Przedsiębiorstwa Wielobranżowego INFRA-BUD sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (dalej: „INFRA-BUD”) jako najkorzystniejszej;
- zaniechaniu wezwania wykonawcy INFRA-BUD do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej w zakresie doświadczenia i wiedzy wykonawcy, w zakresie szczegółowo omówionym w treści niniejszego odwołania.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
- art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 266 ustawy Pzp poprzez błędne przyjęcie, że Zamawiający nie jest zobowiązany do należytego badania i oceny ofert, zgodnie z zasadami konkurencyjności i równego traktowania oraz zasadą przejrzystości, a co za tym idzie uprawniony jest do zaniechania wezwania INFRA-BUD do uzupełnienia Załącznika nr 6 do SW Z - wykaz robót budowlanych, pomimo że oświadczenie złożone przez INFRA-BUD obarczone jest wadą, gdyż wykazywane wykonanie robót budowlanych dla inwestycji „Poprawa usług medycznych przez oddanie do użytku przebudowanych pomieszczeń bloku operacyjnego i doposażenia reorganizacji Kliniki Kardiologii oraz pracowni diagnostycznej Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Jurasza w Bydgoszczy” nie spełnia postawionego przez Zamawiającego warunku wykonania robót budowlanych w zakresie porównywalnym z przedmiotem zamówienia (albowiem przedmiotowa inwestycja nie obejmuje zaprojektowania robót budowlanych, w tym opracowania koncepcji projektowej uwzględniającej układ funkcjonalny pomieszczeń wskazany w programie funkcjonalno-użytkowym czy opracowania projektu budowlanego), zaś z uwagi na fakt, że wykaz stanowi dokument podlegający uzupełnieniu, Zamawiający powinien był jednokrotnie wezwać INFRA-BUD do konwalidowania złożonej oferty, poprzez wykazanie spełnienia warunku doświadczenia; powyższe skutkowało utratą przez Postępowanie waloru przejrzystości i ostatecznie doprowadziło do bezpodstawnego wyboru oferty
INFRA-BUD jako najkorzystniejszej, podczas gdy oferta ta obarczona jest wadą i dopóki oferta nie zostanie konwalidowana nie może być klasyfikowana w rankingu ofert;
- art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 266 ustawy Pzp poprzez błędne przyjęcie, że Zamawiający nie jest zobowiązany do należytego badania i oceny ofert, zgodnie z zasadami konkurencyjności i równego traktowania oraz zasadą przejrzystości, a co za tym idzie uprawniony jest do zaniechania wezwania INFRA-BUD do uzupełnienia Załącznika nr 6 do SW Z - wykaz robót budowlanych, pomimo że oświadczenie złożone przez INFRA-BUD obarczone jest wadą, gdyż wykazywane wykonanie robót budowlanych dla inwestycji pn. „Dostawa, instalacja i uruchomienie nowego wyposażenia sterylizatorni wraz z pracami adaptacyjnymi” nie spełnia postawionego przez Zamawiającego warunku wykonania robót budowlanych w zakresie porównywalnym z przedmiotem zamówienia (albowiem nie potwierdza wykonania i nabycia doświadczenia w zakresie robót porównywalnych z przedmiotem zamówienia), zaś z uwagi na fakt, że wykaz stanowi dokument podlegający uzupełnieniu, Zamawiający powinien był jednokrotnie wezwać INFRA-BUD do konwalidowania złożonej oferty, poprzez wykazanie spełnienia warunku doświadczenia; powyższe skutkowało utratą przez postępowanie waloru przejrzystości i ostatecznie doprowadziło do bezpodstawnego wyboru oferty INFRA-BUD jako najkorzystniejszej, podczas gdy oferta ta obarczona jest wadą i dopóki oferta nie zostanie konwalidowana nie może być klasyfikowana w rankingu ofert.
W związku z powyższym Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;
- powtórzenie czynności badania i oceny ofert, w tym wezwanie wykonawcy INFRA-BUD na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp do uzupełnienia złożonych podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej w zakresie doświadczenia i wiedzy wykonawcy;
- dokonania ponownie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, żaden wykonawca nie zgłosił swojego przystąpienia do toczącego się postępowania odwoławczego.
W złożonej pismem z 6 czerwca 2023 r. odpowiedzi na odwołanie, Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu wniesionym w dniu 29 maja 2023 r. przez wykonawcę GRUPĘ SZYMBUD oraz na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.
Z kolei przepis art. 568 ustawy Pzp stanowi, że „Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: 1) cofnięcia odwołania; 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; 3) o którym mowa w art. 522”.
Mając na uwadze powyższe oświadczenie Szpitala Izba uznała, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy.
Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym i, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
- Przewodniczący
- ……………….……………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3011/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3111/26oddalono24 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy NiemodlinWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3357/26uwzględniono24 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa hali lodowej wraz z budową parkingów, pylonu, masztów flagowych, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą towarzyszącą - Etap I w ramach zadaniaWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 239 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3180/26oddalono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 125 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2623/26umorzono24 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2557/25oddalono28 lipca 2025ten sam zamawiającyDostawy przyrządów do przetaczania na okres 24 miesięcy
- KIO 4619/24umorzono23 grudnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 2950/26umorzono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2918/26umorzono21 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład