Postanowienie KIO 1013/26 z 25 marca 2026
Przedmiot postępowania: Prace na odcinku Kościerzyna – Gdynia
Cofnięcie odwołania przez wykonawców po unieważnieniu przez zamawiającego wezwania do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe spółkę akcyjną
- Powiązany przetarg
- TED-639870-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 16 ust. 1 Pzp
Cofnięcie odwołania przez wykonawców po unieważnieniu przez zamawiającego wezwania do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Unibep spółkę akcyjną
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe spółkę akcyjną
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1013/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 25 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik Maria Kacprzyk Monika Kawa - Ogorzałek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 5 marca 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Unibep spółkę akcyjną z siedzibą w Bielsku Podlaskim i Track Tec Construction spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – PKP Polskie Linie Kolejowe spółkę akcyjną z siedzibą w Warszawie, uczestnik po stronie Zamawiającego – PORR spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, uczestnik po stornie Odwołującego – wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku i INTOP spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie,
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczwykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Unibep spółki akcyjnej z siedzibą w Bielsku Podlaskim i Track Tec Construction spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych, zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….……. .. ………….……. ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 1013/26
UZASADNIENIE
PKP Polskie Linie Kolejowe spółkę akcyjną z siedzibą w Warszawie, jednostka prowadząca postępowanie PKP Polskie Linie Kolejowe spółka akcyjna Centrum Realizacji Inwestycji Region Północny(dalej: „Zamawiający”), prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane, pn.:
„Zaprojektowanie i wykonanie robót pn. Odcinek C – roboty budowlane na linii kolejkowej nr 201 odc. Gdańsk Osowa – Gdynia Główna w ramach projektu „Prace na odcinku Kościerzyna – Gdynia””. Numer postepowania 9090/IREZA2/04808/04355/25/P.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest W YŻSZA od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 1 października 2025 r., numer publikacji 639870-2025, nr wydania Dz.U.S: 188/2025.
3 marca 2026 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Unibep spółka akcyjna z siedzibą w Bielsku Podlaskim i Track Tec Construction spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, (dalej:
„Odwołujący”), wniósł odwołanie wobec czynności wezwania do go złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszanie art. 224 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp w zwl. Z art. 16 ust. 1 ustawy Pzp przez skierowanie wezwania do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny w zakresie wykraczającym ponad uprawnienia Zamawiającego, co znalazło odzwierciedlenie w zobowiązaniu Odwołującego w pkt I wezwania z dnia 23 lutego 2026 r. do szczegółowego wyjaśnienia i przedstawienia rozbicia cen jednostkowych dla 281 pozycji wskazanych RCO na założenie do wyceny: zestawienie koszt ów materiałów, sprzętu, robocizny, transportu oraz innych elementów cenotwórczych właściwych dla każdej pozycji RCO, co w rezultacie skutkuje niezgodnym z ustawą Pzp nałożeniem na Odwołującego sposobu udzielenia wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny i obowiązkiem przygotowania rozbudowanej, ponownej (pierwotna została złożona wraz z
ofertą) kalkulacji ceny przez przedstawienie rozbicia cen jednostkowych dla kilkuset pozycji – na elementy składowe (robocizna/materiał/sprzęt/transport/inne elementy), czego Zamawiający nie oczekiwał na etapie składania ofert w postępowaniu (przedstawieniu ceny ofertowej służyć miało RCO), a co w rezultacie prowadzi do nadużycia uprawnienia Zamawiającego do zbadania rażąco niskiej ceny oferty Odwołującego oraz do naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i proporcjonalności, w konsekwencji Odwołujący zarzucił też naruszenie art. 16 ust. 1 ustawy Pzp.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i o nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wezwania Odwołującego pismem z dnia 23 lutego 2026 r. w części I dotyczącej zobowiązania Odwołującego do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga od Odwołującego przedstawienia rozbicia (zestawienia) cen jednostkowych dla każdej wymienionej w wezwaniu pozycji wskazanej w RCO i rozbicie cen wskazanych dla tych pozycji przez przedstawienie zestawienia kosztów materiałów, sprzęty, robocizny, transportu oraz innych elementów cenotwórczych właściwych dla każdej z wyżej wymienionych pozycji RCO (pkt 1 wezwania).
Do postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie Odwołującego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku i INTOP spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie.
Natomiast po stornie zamawiający przystąpił wykonawca PORR spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie.
Pismem z 6 marca 2026 r. (data podpisu elektronicznego) Zamawiający poinformował o uwzględnieniu odwołania w całości. Zamawiający wskazał również, że 6 marca 2026 r. dokonał unieważnienia czynności wezwania do złożenia wyjaśnienia w zakresie rażąco niskiej ceny wobec Odwołującego.
Pismem z 20 marca 2026 r. Odwołujący oświadczył, że wycofuje odwołanie złożone pismem z dnia 5 marca 2026 r. oraz wniósł o zwrot 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art.
568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……………………………… ……………………………… ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2550/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2683/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2897/26oddalono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 2 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3100/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2540/26oddalono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..
- KIO 2740/26umorzono10 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2367/26uwzględniono9 lipca 2026ten sam zamawiającyBudowa mijanki Czyżowice na linii kolejowej nr 158
- KIO 2905/26umorzono8 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2583/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam zamawiającyWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino
- KIO 2505/26umorzono26 czerwca 2026ten sam zamawiający