Postanowienie KIO 1000/24 z 9 kwietnia 2024
Przedmiot postępowania: Budowa oświetlenia oraz wykonanie oświetlenia przejść dla pieszych Gminie Dobra
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- uwzględniono
- Zamawiający
- Gminę Dobra
- Powiązany przetarg
- 2023/BZP 00556541
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 6 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- R.W.
- Zamawiający
- Gminę Dobra
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1000/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 9 kwietnia 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 9 kwietnia 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 25 marca 2024 r. przez odwołującego: R.W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą ITINET R.W., ul. Anny Jagiellonki 6B/1, 65-155 Zielona Góra w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Gminę Dobra z siedzibą w Dobrej
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego: R.W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą ITINET R.W., ul. Anny Jagiellonki 6B/1, 65-155 Zielona Góra kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…….………….…….……
- Sygn. akt
- KIO 1000/24
UZASADNIENIE
Gmina Dobra z siedzibą w Dobrej (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605, dalej: Pzp) postępowanie w trybie podstawowym pn.:
„Budowa oświetlenia oraz wykonanie oświetlenia przejść dla pieszych Gminie Dobra”, nr referencyjny WKI.ZP.271.41.2024.LT, zwane dalej postępowaniem.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano 16 grudnia 2023 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 00556541/01.
25 marca 2024 r. wykonawca R.W. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ITINET R.W., ul. Anny Jagiellonki 6B/1, 65-155 Zielona Góra (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie i zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp w zw. z art. 224 ust. 6 Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty Opticlider, podczas gdy powinna podlegać ona odrzuceniu jako zawierająca rażąco niską cenę, mając na uwadze, że złożone przez Opticlider wyjaśnienia, sprowadzające się do ogólnikowego, kilkuzdaniowego opisu, dotyczącego niesprecyzowanych przez Opticlider posiadanych zasobów, posiadanego sprzętu czy wykonania prac metodą przyciskową, nie potwierdzają zaoferowanej przez Opticlider ceny, a z kalkulacji cenowej przedstawionej przez wykonawcę Opticlider wynika, że wskazana cena nie uwzględnia wszystkich elementów cenotwórczych, w szczególności związanych z wykonaniem tzw. robót dodatkowych oraz długością kabla niezbędnego do wykonania prawidłowo zamówienia;
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Opticlider, podczas gdy przedstawiona przez wykonawcę Opticlider, jako załącznik do wyjaśnień, kalkulacja cenowa, wskazuje na nieuwzględnienie przez wykonawcę Opticlider wszystkich warunków realizacji zamówienia wynikających z dokumentacji przetargowej oraz przyjęcie nieprawidłowych, zaniżonych wartości do kalkulacji, nie pozwalających na prawidłową realizację zamówienia, a tym samym, oferta wykonawcy Opticlider pozostaje niezgodna z warunkami zamówienia;
- art. 239 ust. 1 oraz ust. 2 Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty Opticlider jako najkorzystniejszej, podczas gdy powinna podlegać ona odrzuceniu, jako zawierająca rażąco niską cenę oraz o treści niezgodnej z warunkami zamówienia.
W odpowiedzi na odwołanie z 8 kwietnia 2024 r. Zamawiający oświadczył, że uwzględnia odwołanie.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, natomiast po jego stronie nie przystąpił do postępowania odwoławczego żaden wykonawca, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 Pzp orzekając w formie postanowienia umorzyła postępowanie odwoławcze.
- Przewodniczący
- ………….…….………….…….……
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3048/26uwzględniono27 lipca 2026Przebudowa drogi gminnej nr 106869B na odcinku od DK 19 do granic miejscowości BiałostoczekWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2862/26oddalono28 lipca 2026Wykonanie oświetlenia boiska piłkarskiego w BudzowieWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2972/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2957/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Dobra oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3732/24oddalono5 listopada 2024ten sam zamawiający
- KIO 3728/24oddalono24 października 2024ten sam zamawiającyBudowa obiektu sportowego z basenem w Bezrzeczu pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego
- KIO 2698/24umorzono22 sierpnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 2198/24uwzględniono10 lipca 2024ten sam zamawiającyBudowa obiektu sportowego z basenem w Bezrzeczu pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego
- KIO 3433/26odrzucono27 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług ratownictwa wodnego w krytej pływalni przy ul. Wrzosów 2 Krapkowicach
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026ten sam składZakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)