Postanowienie KIO 4607/25 z 1 grudnia 2025
Przedmiot postępowania: Budowa instalacji OZE na terenie Gminy Grabów
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Grabów
- Powiązany przetarg
- TED-444131-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Grupa Ekoenergia Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gminę Grabów
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4607/25
POSTANOWIENIE Warszawa dnia 1 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Luiza Łamejko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 1 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 października 2025 r. przez wykonawcę Grupa Ekoenergia Sp. z o.o. z siedzibą w Skierniewicach w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Grabów przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – Antinus Sp. z o.o. z siedzibą Radziwiłłowie w
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Grupa Ekoenergia Sp. z o.o. z siedzibą w Skierniewicach kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………………
- Sygn. akt
- KIO 4607/25
Gmina Grabów (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Budowa instalacji OZE na terenie Gminy Grabów”. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 8 lipca 2025 r. pod numerem 444131-2025.
W dniu 23 października 2025 r. wykonawca Grupa Ekoenergia Sp. z o.o. z siedzibą w Skierniewicach
(dalej: Odwołujący) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołaniewobec czynności Zamawiającego podjętych w postępowaniu oraz od zaniechania czynności, do których Zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy Pzp, tj. od: a) czynności odrzucenia oferty Odwołującego; b) z ostrożności procesowej - zaniechania poprawienia w ofercie Odwołującego innej omyłki polegającej na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodującej istotnych zmian w treści oferty; c) zaniechania wezwania Odwołującego do wyjaśnień dotyczących treści przedmiotowych środków dowodowych, tj. oświadczenia HC Group Sp. z o.o., ewentualnie - zaniechania wezwania Odwołującego do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, tj. kart katalogowych lub certyfikatów lub innych oficjalnych dokumentów wystawionych przez producenta, potwierdzających zgodność oferowanych pomp ciepła z opisem przedmiotu zamówienia; d) czynności wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez Antinus Sp. z o.o.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie: a)art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp przez odrzucenie oferty Odwołującego, pomimo, że oferta Odwołującego jest zgodna z warunkami zamówienia, co w konsekwencji doprowadziło do naruszenia zasad przejrzystości, proporcjonalności oraz zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców;
a dodatkowo – wyłącznie z ostrożności procesowej – zarzut naruszenia art. 223 ust. 2 pkt 3) ustawy Pzp przez zaniechanie poprawienia w ofercie Odwołującego innej omyłki polegającej na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodującej istotnych zmian w treści oferty; b) art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 107 ust. 4 ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania Odwołującego do wyjaśnień dotyczących treści przedmiotowych środków dowodowych, tj. oświadczenia HC Group Sp. z o.o.; ewentualnie - naruszenia art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 107 ust. 2 ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania Odwołującego do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, tj. kart katalogowych lub certyfikatów lub innych oficjalnych dokumentów wystawionych przez producenta, potwierdzających zgodność oferowanych pomp ciepła z opisem przedmiotu zamówienia, w zakresie odnoszącym się do automatyki pomp ciepła oraz dodatkowych wymagań (załącznik nr 9 do SWZ, pkt 7 oraz 9), co konsekwencji doprowadziło do naruszenia zasad przejrzystości, proporcjonalności oraz zachowania uczciwej w konkurencji i równego traktowania wykonawców; c) art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp przez bezpodstawne dokonanie wyboru oferty wykonawcy Antinus Sp. z o.o., co doprowadziło do naruszenia zasad przejrzystości, proporcjonalności oraz zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu: a) unieważnienia czynności wyboru oferty Antinus Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej, b) unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego, c) dokonania ponownego badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego, d) ewentualnie – poprawienia w ofercie Odwołującego innej omyłki polegającej na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodującej istotnych zmian w treści oferty, e) wezwania Odwołującego do wyjaśnień dotyczących treści przedmiotowych środków dowodowych, tj. oświadczenia HC Group sp. z o.o.; ewentualnie - wezwania Odwołującego do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, tj. kart katalogowych lub certyfikatów lub innych oficjalnych dokumentów wystawionych przez producenta, potwierdzających zgodność oferowanych pomp ciepła z opisem przedmiotu zamówienia w zakresie odnoszącym się do automatyki pomp ciepła oraz dodatkowych wymagań (załącznik nr 9 do SWZ, pkt 7 oraz 9), f) dokonania czynności wyboru najkorzystniejszej oferty.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Antinus Sp. z o.o.
Pismem z dnia 25 listopada 2025 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, że po analizie zarzutów odwołania oraz stanowiska Antinus Sp. z o.o., Zamawiający w dniu 25 listopada 2025 r. podjął czynność polegającą na:
⎯ ⎯⎯
uchyleniu i uznaniu za bezskuteczną informacji z dnia 13 października 2025 r. o wyborze oferty Antinus Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej, uchyleniu czynności odrzucenia oferty złożonej przez Grupa Ekoenergia Sp. z o.o., zapowiedzi ponownego zbadania zgodności ofert z wymaganiami SWZ oraz ponownej oceny ofert.
Powyższe nastąpiło w formie pisma pt. „Informacja o anulowaniu informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej” z dnia 25 listopada 2025 r. Tym samym, jak zaznaczył Zamawiający, uchylił on czynności będące przedmiotem zarzutów odwołania (odrzucenie oferty Odwołującego oraz wybór oferty Antinus Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej) i przywrócił postępowanie do etapu ponownego badania i oceny ofert, zgodnie z żądaniami Odwołującego. W konsekwencji, zdaniem Zamawiającego, w rozumieniu art. 568 pkt 2 ustawy Pzp należy uznać, że wniesione odwołanie jest na dalszym etapie prowadzenia postępowania odwoławczego zbędne, ponieważ cel odwołania (eliminacja wadliwych czynności i powrót do etapu badania ofert) został już osiągnięty gdyż:
⎯
zakwestionowane czynności zostały w całości uchylone,
⎯
Zamawiający zobowiązał się do ponownego, zgodnego z ustawą Pzp, badania i oceny wszystkich ofert.
Zamawiający podkreślił, że podjęta czynność uchylenia informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej i odrzuceniu oferty Odwołującego została przekazana wszystkim wykonawcom zgodnie z art. 253 ust. 1–2 ustawy Pzp oraz stanowi podstawę do przeprowadzenia dalszych czynności w postępowaniu zgodnie z przepisami ustawy Pzp i postanowieniami SWZ.
Wobec powyższego, Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.
W dniu 26 listopada 2025 r. Odwołujący poparł wniosek Zamawiającego o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp z uwagi na brak substratu zaskarżenia.
Wobec powyższych ustaleń oraz wobec zgodnych wniosków stron postępowania odwoławczego Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła umorzyć postępowanie na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Stosownie do art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Zbędność postępowania odwoławczego wynika z faktu, że po wniesieniu odwołania Zamawiający unieważnił kwestionowane przez Odwołującego czynności i zadeklarował przystąpienie do ponownego badania i oceny ofert. Od momentu zawiadomienia wykonawców o wynikach ww. czynnościach może być liczony termin na ewentualne zaskarżenie tych czynności, gdyż wówczas będzie można mówić o istnieniu substratu zaskarżenia (to jest czynności lub zaniechania Zamawiającego). Izba dodatkowo wskazuje, że wydając orzeczenie - zgodnie z art. 552 ust. 1 ustawy Pzp bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian w toku postępowania o udzielenie zamówienia, co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie w sprawie w toku postępowania przed Izbą.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz.
2437).
- Przewodnicząca
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3450/26umorzono28 lipca 2026Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Gminie Dobra – cz. 1Wspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3332/26umorzono23 lipca 2026Utrzymanie zieleni i czystości na terenach miejskichWspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3220/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3270/26umorzono22 lipca 2026Montaż instalacji OZE na terenie Gminy MokrskoWspólna podstawa: art. 107 ust. 2 Pzp, art. 552 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3041/26oddalono21 lipca 2026Zakup ambulansu wraz z wyposażeniem na podstawie dotacji na współfinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 107 ust. 2 Pzp, art. 107 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Grabów oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2560/25oddalono28 lipca 2025ten sam zamawiającyZagospodarowanie przestrzeni publicznej działki 377/3 w Grabowie nad Pilicą przez budowę parku sportoworekreacyjnego
- KIO 1862/25umorzono28 maja 2025ten sam zamawiający
- KIO 3092/26uwzględniono28 lipca 2026ten sam składPrzebudowa drogi gminnej publicznej nr 147015z – ul. Magazynowa w Bobolicach
- KIO 2862/26oddalono28 lipca 2026ten sam składWykonanie oświetlenia boiska piłkarskiego w Budzowie
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3062/26umorzono17 lipca 2026ten sam składBudowa kompleksu mieszkalno-biurowego dla pracowników i personelu medycznego – Etap II