Postanowienie KIO 4562/24 z 20 grudnia 2024
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- , którym jest: Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00572582
- Główna podstawa PZP
- art. 16 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- KM Managment Group Sp. z o.o.
- Zamawiający
- , którym jest: Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4562/24
Warszawa, 20 grudnia 2024 r.
POSTANOWIENIE
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Katarzyna Odrzywolska Protokolant:
Adam Skowroński po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 20 grudnia 2024 r.
Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu w 3 grudnia 2024 r. przez wykonawcę KM Managment Group Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu z siedzibą we Wrocławiu
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy KM Managment Group Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………………….……
- Sygn. akt
- KIO 4562/24
UZASADNIENIE
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu z siedzibą we Wrocławiu (dalej „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym bez negocjacji, o wartości poniżej progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej „ustawa Pzp” na Świadczenie usług sprzątania i utrzymania czystości w pomieszczeniach IPN–KŚZpNP Oddział we Wrocławiu ( ul. Sołtysowicka 21A, ul. Długosza 48, plac Solny 8-9) w okresie od 1 grudnia 2024 r. d o 30 listopada 2025 r., znak sprawy: OVI Wr-280-2/24 - dalej „postępowanie” l ub „zamówienie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2024/BZP 00572582 z dnia 30 października 2024 r.
W dniu 3 grudnia 2024 r. przez wykonawcę KM Managment Group Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (dalej:
„odwołujący”) zostało wniesione odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec czynności odrzucenia oferty odwołującego w postępowaniu.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie przepisów:
- art. 226 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp, polegające na błędnym odrzuceniu oferty odwołującego, którego oferta nie podlega odrzuceniu, jest zgodna z ustawą Pzp;
- art. 239 ustawy Pzp zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp, polegające na wyborze oferty złożonej przez odwołującego, którego oferta nie jest najkorzystniejsza w ramach niniejszego postępowania;
- art. 253 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp polegające na braku przesłania w dniu odrzucenia oferty odwołującego uzasadnienia faktycznego i prawnego, w celu zapoznania się z argumentacją.
Wskazując na powyższe zarzuty odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty złożonej przez Vaco Pure Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, jako oferty najkorzystniejszej;
- dokonanie ponownej oceny ofert oraz wybór oferty odwołującego jako oferty najkorzystniejszej w postępowaniu;
- zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego.
Odwołujący w piśmie procesowym, przesłanym do akt sprawy w dniu 20 grudnia 2 024 r. oświadczył, iż cofa odwołanie wniesione w dniu 3 grudnia 2024 r. Przedmiotowe pismo zostało złożone w formie
elektronicznej, podpisane przez osobę upoważnioną d o reprezentowania odwołującego.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. ( Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
- Przewodnicząca
- ………………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026Kompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.Wspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 253 ust. 1 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2683/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 3 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3030/26oddalono20 lipca 2026Dostawa i montaż cyfrowego stacjonarnego aparatu rentgenowskiego z dwoma detektorami w pełni dostosowanego do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami; przeznaczonego do pełnego zakresu diagnostyki radiologicznej w pracowni RTG, obejmującej m.in. badania klatki piersiowej, jamy brzusznej, kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych oraz badań ortopedycznych wymagających długich projekcji tzw. stitching wraz z pozycjonerem pacjenta – w ramach projektu pn. Dostępność Plus dla AOSWspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 253 ust. 1 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3198/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 Pzp
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3161/26umorzono24 lipca 2026ten sam składCyfryzacja procesów w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Katowicach - e-usługi publiczne
- KIO 3013/26oddalono24 lipca 2026ten sam składKompleksowa przebudowa obiektów Palmiarni Poznańskiej
- KIO 2988/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam składDostawa defibrylatorów
- KIO 3068/26umorzono17 lipca 2026ten sam składUtrzymanie letnie i zimowe miasta Jastrzębie - Zdrój
- KIO 3040/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2897/26oddalono17 lipca 2026ten sam skład