Postanowienie KIO 3198/26 z 24 lipca 2026
Izba umarza postępowanie odwoławcze po skutecznym cofnięciu odwołania przez odwołującego przed zamknięciem rozprawy. Cofnięcie odwołania wyłącza dalsze jego rozpoznanie i uzasadnia zwrot 90% wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Stronie Śląskie
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00221373
- Główna podstawa PZP
- art. 266 Pzp
Izba umarza postępowanie odwoławcze po skutecznym cofnięciu odwołania przez odwołującego przed zamknięciem rozprawy. Cofnięcie odwołania wyłącza dalsze jego rozpoznanie i uzasadnia zwrot 90% wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Jantax Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Gminę Stronie Śląskie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3198/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 24 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 24 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 lipca 2026 r. przez wykonawcę Jantax Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kłodzku w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Stronie Śląskie przy udziale wykonawcy Kama Infrastruktura Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Mysłakowicach, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy Jantax Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kłodzku kwoty 9 000 zł 00 gr (dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….………..
- Sygn. akt
- KIO 3198/26
U z asadnie nie Zamawiający Gmina Stronie Śląskie, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, którego przedmiotem jest: „Rozbudowa sieci kanalizacyjnej na obszarze aglomeracji Stronia Śląskiego, dalej: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych 2 9 kwietnia 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00221373.
1 lipca 2026 r. wykonawca Jantax Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Kłodzku, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie od czynności zamawiającego, podjętych oraz zaniechanych w w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Rozbudowa sieci kanalizacyjnej na obszarze aglomeracji Stronia Śląskiego” polegających na:
- nieodrzuceniu oferty KAMA Infrastruktura Sp. z o.o. w zadaniu nr 2 – na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b i pkt 5 w zw. z art. 266 ustawy Pzp,
- wyborze w zadaniu nr 2 jako najkorzystniejszej oferty KAMA Infrastruktura Sp. z o. o.,
- zaniechania wyboru oferty odwołującego jako najkorzystniejszej.
Powyższym czynnościom zamawiającego odwołujący zarzucił:
- naruszenie art. 226 ust 1 pkt 2 lit. b i pkt 5 w zw. z art. 266 ustawy Pzp – poprzez nieodrzucenie oferty Wykonawcy KAMA Infrastruktura Sp. z o.o. w sytuacji niespełnienia przez Wykonawcę wymogu warunku zdolności technicznej i zawodowej opisanej w pkt 1.4.1 warunków udziału w postępowaniu, tj. wykazania przez wykonawcę, iż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie wykonał należycie co najmniej jedną robotę budowlaną (w ramach jednej umowy) polegająca na budowie lub przebudowie lub remoncie sieci kanalizacji sanitarnej i/lub deszczowej o wartości robót co najmniej 2.000.000,00 zł (dla zadania nr 2);
- naruszenie art. 239 ustawy Pzp – poprzez wybranie oferty wykonawcy, którego oferta powinna zostać odrzucona i zaniechanie wyboru ofert odwołującego, pomimo iż złożył on ofertę najkorzystniejszą spośród ofert niepodlegających odrzuceniu;
- naruszenie art. 16 ustawy Pzp – poprzez niezachowanie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców w ramach zamówienia publicznego poprzez brak właściwej weryfikacji referencji i informacji przedstawionych przez wykonawcę KAMA Infrastruktura Sp. z o. o. z siedzibą w Mysłakowicach, w sytuacji gdy wykonawca zadeklarował, iż wykonane roboty związane z kanalizacją sanitarną i/lub deszczową na zadaniu były warte aż 10,5% zadania, którego de facto głównym zakresem były roboty branży drogowej, związane z przebudową i rozbudową drogi publicznej.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz o:
- nakazanie zamawiającemu odrzucenie oferty KAMA Infrastruktura Sp. z o. o. w ramach zadania nr 2;
- nakazanie Zamawiającemu dokonania ponownego badania i oceny ofert oraz dokonania wyboru oferty „JATAX” Sp. z o. o. z siedzibą w Kłodzku jako najkorzystniejszej w ramach zadania nr 2;
- zasądzenie od zamawiającego kosztów postępowania odwoławczego na rzecz odwołującego;
- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentów załączonych do niniejszego odwołania oraz znajdujących się w aktach przedmiotowego postępowania.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca Kama Infrastruktura Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Mysłakowicach, dalej: „przystępujący”.
Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie – piśmie z 13 lipca 2026 r. wniósł o oddalenie odwołania oraz zasądzenie kosztów zastępstwa odwoławczego.
Odwołujący w piśmie z 22 lipca 2026 r. oświadczył, że cofa odwołanie oraz wniósł o zwrot 90% wpisu od odwołania.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.
Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie przedmiotowej sprawie. w Odwołujący uiścił wpis w wysokości 10 000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 9 000 zł, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji.
Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- …………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2567/26umorzono21 lipca 20266_kalkulacja_CHEŁM_2Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 266 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026Kompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.Wspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 266 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2376/26oddalono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 266 Pzp
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Stronie Śląskie oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2517/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1106/25oddalono4 kwietnia 2025ten sam zamawiającyDostosowanie istniejących konstrukcji uszkodzonych mostów i kładki do tymczasowego ruchu
- KIO 3116/26uwzględniono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3054/26umorzono21 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3080/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3001/26umorzono15 lipca 2026ten sam składWysokość kary umownej (K)