Postanowienie KIO 2603/26 z 24 lipca 2026
Sprawa rozpoznana łącznie z: KIO 2607/26, KIO 2674/26, KIO 2603/36
Postępowanie odwoławcze umorzono, ponieważ odwołujący cofnął wniesione odwołania. Izba wskazała, że wobec tego sprawa podlega umorzeniu i zarządzono zwrot części wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Brak w danych
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00244285
- Główna podstawa PZP
- art. 266 Pzp
Postępowanie odwoławcze umorzono, ponieważ odwołujący cofnął wniesione odwołania. Izba wskazała, że wobec tego sprawa podlega umorzeniu i zarządzono zwrot części wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Bartnicki Sp. z o.o.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Inne przetargi powiązane z wyrokiem
- 2026/BZP 00244445 — Wymiana i montaż wodomierzy na wodomierze z funkcją zdalnego odczytu w technologii LoRaWAN w 2026 roku
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2603/26
KIO 2607/26 KIO 2674/26 POSTANOWIENIE Warszawa, 24 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
- Przewodnicząca
- Anna Chudzik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 24 lipca 2026 r. w Warszawie odwołań wniesionych do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 29 maja 2026 r. (sygn. akt KIO 2603/36 i KIO 2607/26) oraz 2 czerwca 2026 r. (sygn. akt KIO 2674/26) przez wykonawcę Bartnicki Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniach prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawa – Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy,
I.Sygn. akt KIO 2603/26
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
II.Sygn. akt KIO 2607/26
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
III.Sygn. akt KIO 2674/26
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………
- Sygn. akt
- KIO 2603/26
UZASADNIENIE
Zamawiający – Miasto Stołeczne Warszawa – Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy – prowadzi w trybie podstawowym postępowania o udzielenie zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne:
-Wymiana ciepłomierzy na urządzenia z funkcją zdalnego odczytu z protokołem transmisji LoRaWAN – ogłoszenie o zamówieniu opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 14 maja 2026 r., pod numerem r 2026/BZP 00244285
-Wymiana i montaż wodomierzy na wodomierze z funkcją zdalnego odczytu w technologii LoRaWAN w 2026 roku – ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych z 14 maja 2026 r., pod numerem r 2026/BZP 00244445.
Wykonawca Bartnicki Sp. z o.o. wniósł 29 maja 2026 r. odwołania wobec:
- odrzucenia oferty złożonej przez Odwołującego jako zawierającej błędy w obliczaniu ceny lub kosztu (rzekomy brak zastosowania różnych stawek VAT), podczas gdy oferta Odwołującego w ramach formularza cenowego relewantnego dla ustalenia zaoferowanej ceny z perspektywy SW Z wskazała wartość VAT wyliczoną w oparciu o dwie różne stawki, tj. stawkę 8% dla ciepłomierzy/wodomierzy dla lokali mieszkalnych oraz 23% dla ciepłomierzy/wodomierzy dla lokali użytkowych; - co stanowiło naruszenie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 266 ustawy Pzp;
- odrzucenia oferty złożonej przez Odwołującego jako zawierającej błędy w obliczaniu ceny lub kosztu (rzekomy brak zastosowania różnych stawek VAT), podczas gdy oferta Odwołującego przewiduje w ramach formularza cenowego zastosowanie zarówno stawki VAT w wysokości 8% (ciepłomierze/wodomierze dla lokali mieszkalnych) i 23% (ciepłomierze/wodomierze dla lokali użytkowych), a ewentualne wątpliwości Zamawiającego w tym zakresie mogą wynikać jedynie z błędnie przygotowanej przez Zamawiającego instrukcji dot. wypełnienia szablonu formularza systemowego dostępnego na stronie internetowej postępowania oraz błędnego działania mechanizmu przygotowanego przez Zamawiającego formularza, co czyni odrzucenie oferty Odwołującego sprzecznym z zasadą zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, przejrzystości oraz proporcjonalności postępowania o udzielenie zamówienia; -co stanowiło naruszenie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 w zw. z art. 266 ustawy Pzp;
- zaniechania dokonania przez Zamawiającego poprawienia oczywistej omyłki pisarskiej w automatycznie generowanym formularzu systemowym oferty Odwołującego, podczas gdy oferta Odwołującego w ramach formularza cenowego uwzględnia zastosowanie zarówno stawki VAT w wysokości 8% (ciepłomierze/wodomierze dla lokali mieszkalnych) i 23% (ciepłomierze/wodomierze dla lokali użytkowych) – możliwe więc było skorygowanie automatycznie wygenerowanego formularza systemowego. Zaniechanie Zamawiającego doprowadziło również do naruszenia zasady zachowania uczciwej konkurencji równego traktowania wykonawców, przejrzystości oraz proporcjonalności postępowania o udzielenie zamówienia – Zamawiający względem innych wykonawców przeprowadził procedurę korekty omyłki (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Epic” K.J.); - co stanowiło naruszenie przepisu art. 223 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 w zw. z art. 266 ustawy Pzp; 4.[w przypadku nieuwzględnienia zarzutu 3 lub 5] zaniechania dokonania przez Zamawiającego poprawienia oczywistej omyłki rachunkowej w automatycznie generowanym formularzu systemowym oferty Odwołującego, podczas gdy oferta Odwołującego w ramach formularza cenowego uwzględnia zastosowanie zarówno stawki VAT w wysokości 8% (ciepłomierze/wodomierze dla lokali mieszkalnych) i 23% (ciepłomierze/wodomierze dla lokali użytkowych), możliwe więc było skorygowanie automatycznie generowanego formularza systemowego; zaniechanie Zamawiającego doprowadziło również do naruszenia zasady zachowania uczciwej konkurencji równego traktowania wykonawców, przejrzystości oraz proporcjonalności postępowania o udzielenie zamówienia; -co stanowiło naruszenie przepisu art. 223 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 w zw. z art. 266 ustawy Pzp;
- [w przypadku nieuwzględnienia zarzutu 3 lub 4] zaniechania dokonania przez Zamawiającego poprawienia innej omyłki w automatycznie generowanym formularzu systemowym oferty Odwołującego, podczas gdy oferta Odwołującego w ramach formularza cenowego uwzględnia zastosowanie zarówno stawki VAT w wysokości 8% (ciepłomierze/wodomierze dla lokali mieszkalnych) i 23% (ciepłomierze/wodomierze dla lokali użytkowych), możliwe więc było skorygowanie formularza systemowego; zaniechanie Zamawiającego doprowadziło również do naruszenia zasady zachowania uczciwej konkurencji równego traktowania wykonawców, przejrzystości oraz proporcjonalności postępowania o udzielenie zamówienia; -co stanowiło naruszenie przepisu art. 223 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 w zw. z art. 266 ustawy Pzp;
- [w przypadku nieuwzględnienia zarzutów 3, 4 lub 5] zaniechania dokonania przez Zamawiającego czynności wezwania do wyjaśnień dotyczących treści oferty Odwołującego, podczas gdy jeżeli Zamawiający miał wątpliwości dotyczące treści złożonego przez Odwołującego formularza systemowego to Zamawiający powinien zwrócić się do Odwołującego o wyjaśnienie dotyczące oferty Odwołującego, a nie bezpodstawnie odrzucać ofertę Odwołującego, przez co doszło również do naruszenia zasady zachowania uczciwej konkurencji równego traktowania wykonawców, przejrzystości oraz proporcjonalności postępowania o udzielenie zamówienia; -co stanowiło naruszenie przepisu art. 107 ust. 4 w zw. z art. 223 ust. 1 w zw. z art. 266 ustawy Pzp.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu w obu postępowaniach:
-unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego;
-nakazanie poprawienia automatycznie wygenerowanego formularza systemowego w oparciu o formularz cenowy oferty Odwołującego;
-ewentualnie: nakazanie wezwania do wyjaśnienia treści oferty Odwołującego w zakresie zastosowanej stawki VAT.
Następnie, 2 czerwca 2026 r. wykonawca Bartnicki Sp. z o.o. wniósł odwołanie w postępowaniu pn. Wymiana i montaż wodomierzy na wodomierze z funkcją zdalnego odczytu w technologii LoRaWAN w 2026 roku, wobec czynności polegającej na wyborze oferty wykonawcy Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Epic” K.J. („Epic”), podczas gdy 29 maja 2026 r. Odwołujący złożył odwołanie na odrzucenie jego oferty, a oferta Odwołującego jest korzystniejsza cenowo i powinna być wybrana jako oferta najkorzystniejsza. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów: art. 239 ust. 1 w zw. z w zw. z art. 242 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 266 ustawy Pzp i wniósł o nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty Epic jako oferty najkorzystniejszej oraz powtórzenia oceny ofert i wyboru oferty najkorzystniejszej po rozpoznaniu odwołania z 29 maja 2026 r.
W dniu 21 lipca 2026 r. Odwołujący przekazał do akt sprawy oświadczenia o cofnięciu wszystkich odwołań.
Wobec powyższego postępowanie odwoławcze – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp – należało umorzyć.
O kosztach postępowania odwoławczego w każdej ze spraw orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego w każdej ze spraw kwoty 6 750,00 zł stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3395/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3450/26umorzono28 lipca 2026Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Gminie Dobra – cz. 1Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3446/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3438/26umorzono27 lipca 2026Małopolska Karta Aglomeracyjna etap III – rozbudowa systemu MKA – z podziałem na części: Część nr 8 – rozbudowa systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna w obszarze sprzedaży usług online oraz sieci akceptacjiWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3321/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy.
- KIO 2346/26umorzono3 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2710/26uwzględniono30 czerwca 2026ten sam zamawiającyDostawa i wdrożenie systemów klasy XDR i NDR na okres 36 miesięcy
- KIO 2750/26umorzono24 czerwca 2026ten sam zamawiającyWykonanie robót budowlanych oraz prac ogrodniczych związanych ze zmianą projektu zagospodarowania terenu w rejonie ul. Aptecznej w Warszawie, które finansowane jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy do roku 2030
- KIO 2816/26umorzono23 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2435/26oddalono22 czerwca 2026ten sam zamawiającyw gminnych pasach drogowych i innych terenach administrowanych przez Dzielnicę Praga-Południe m.st. Warszawy, w latach 2026-2029
- KIO 2544/26odrzucono9 czerwca 2026ten sam zamawiający