Postanowienie KIO 3040/26 z 17 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- , którym jest: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00297934
- Główna podstawa PZP
- art. 3 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- X3D Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bytowie
- Zamawiający
- , którym jest: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3040/26
Warszawa, dnia 17 lipca 2026 r.
POSTANOWIENIE
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Odrzywolska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 17 lipca 2026 r. Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu w 2 3 czerwca 2026 r. przez wykonawcę X3D Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bytowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku z siedzibą w Gdańsku przy udziale uczestnika wykonawcy 3D Master Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego p o stronie zamawiającego
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy X3D Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bytowie kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………………….………
- Sygn. akt
- KIO 3040/26
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku z siedzibą w Gdańsku (dalej: „zamawiający”) prowadzi, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r., poz. 793) - dalej: „ustawa Pzp” postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym pn. „Dostawa sprzętu i oprogramowania d o digitalizacji”; nr referencyjny postępowania: ZP/27-9/TP/2026 (dalej „postępowanie” l ub „zamówienie”).
Wartość zamówienia nie przekracza kwot progów unijnych, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 18 czerwca 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00297934/01.
W dniu 23 czerwca 2026 r. przez wykonawcę X3D Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bytowie (dalej „odwołujący”) zostało wniesione odwołanie na czynności zamawiającego polegające na opisaniu przedmiotu oraz określeniu warunków udziału w postępowaniu zawartego w Specyfikacji warunków zamówienia (dalej „SWZ”) opublikowanej w dniu 18 czerwca 2026 r.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 ust. 1 i 2 ustawy Pzp polegające na przygotowaniu opisu przedmiotu zamówienia w sposób niezapewniający uczciwej konkurencji oraz z naruszeniem zasady proporcjonalności wymagań od wykonawców w stosunku do potrzeb zamawiającego;
- art. 99 ust. 4 ustawy Pzp polegające na opisaniu przedmiotu zamówienia w sposób nadmiernie szczegółowy, o cechach odtwórczych względem parametrów katalogowych wybranych urządzeń, w sposób utrudniający uczciwą konkurencję, co nie znajduje odzwierciedlenia w obiektywnie uzasadnionych potrzebach zamawiającego, a wyłącznie prowadzi do uprzywilejowania jedynie jednego producenta;
- art. 112 ust. 1 w zw. z art. 116 ust. 1 i 2 ustawy Pzp polegający na określeniu warunków udziału w postępowaniu, a zarazem wymagań dotyczących kwalifikacji wykonawców w sposób: nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia, wykraczający ponad zakres niezbędny dla oceny zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, nieadekwatny do realnych potrzeb zamawiającego, ograniczający w istocie konkurencję do wąskiego kręgu podmiotów, a to poprzez wyłączenie przesłanki „posiadanie przez wykonawcę sprzecznych interesów” w postanowieniu Rozdziału XIII pkt 3 SW Z, nadając zamawiającemu możliwość zdyskwalifikowania wykonawcy na podstawie samej przesłanki realizowania różnych umów w obrocie gospodarczym.
Z uwagi na powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie zamawiającemu: zmiany Opisu przedmiotu zamówienia oraz warunków udziału postępowaniu w sposób opisany w uzasadnieniu odwołania; zmiany terminu składania ofert po modyfikacjach, w w sposób umożliwiający wykonawcom złożenie oferty tj. o okres nie krótszy niż 3 dni.
Odwołujący w piśmie procesowym z 16 lipca 2026 r. oświadczył, że cofa odwołanie wniesione dnia 23 czerwca 2026 r.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. ( Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
- Przewodnicząca
- ………………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3369/26umorzono22 lipca 2026Modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu drogowego w rejonie Międzyodrza - część mostowaWspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 4416/24umorzono6 grudnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 3367/21oddalono6 grudnia 2021ten sam zamawiającyKonserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026ten sam składRemont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. Dębienko
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3013/26oddalono24 lipca 2026ten sam składKompleksowa przebudowa obiektów Palmiarni Poznańskiej
- KIO 3161/26umorzono24 lipca 2026ten sam składCyfryzacja procesów w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Katowicach - e-usługi publiczne