Postanowienie KIO 3750/25 z 2 października 2025
Przedmiot postępowania: Rozwój infrastruktury diagnostyki i leczenia onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
Uwzględnienie przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania przed otwarciem rozprawy i brak przystąpienia innych wykonawców po jego stronie skutkuje umorzeniem postępowania z urzędu i zwrotem wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
- Powiązany przetarg
- TED-305854-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
Uwzględnienie przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania przed otwarciem rozprawy i brak przystąpienia innych wykonawców po jego stronie skutkuje umorzeniem postępowania z urzędu i zwrotem wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- MKJ Radiologia sp. z o.o.
- Zamawiający
- Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3750/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 2 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:M.M. na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 2 października 2025 r. w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 września 2025 r. przez wykonawcę MKJ Radiologia sp. z o.o. z siedzibą w Banino w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży,
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy MKJ Radiologia sp. z o.o. z siedzibą w Banino, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….………..….…
- Sygn. akt
- KIO 3750/25
UZASADNIENIE
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (dalej: „Zamawiający”), prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm. dalej:
„ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Zakup, dostawa, montaż i uruchomienie aparatury i sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w ramach projektu „Rozwój infrastruktury diagnostyki i leczenia onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży”” (znak postępowania: ZT-SZP-226/01/24/2025).
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 13 maja 2025 r. pod numerem 305854-2025, numer wydania: Dz.U. S: 91/2025.
W dniu 5 września 2025 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, w przedmiotowym postępowaniu w zakresie Pakietu 3, Aparat RTG ramię C, złożył wykonawca MKJ Radiologia sp. z o.o. z siedzibą w Banino (dalej:
„Odwołujący”).
Odwołanie złożono na niezgodne z ustawą czynności i zaniechania Zamawiającego polegające na: - dokonaniu wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy: Famed Żywiec sp. z o.o. z siedzibą w Żywcu (dalej jako „Famed”), - zaniechaniu odrzuceniu oferty wykonawcy Famed.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust 1 pkt 10 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Famed pomimo, że zawiera błędy w obliczeniu ceny polegające na zastosowaniu nieprawidłowej tj. preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8% w odniesieniu do świadczeń objętych stawką podstawową 23% VAT w sytuacji kiedy wykonawca składał już w postępowaniu wyjaśnienia dotyczące podstaw zastosowania jednolitej preferencyjnej stawki podatku VAT, które nie wykazały zasadności zastosowania stawki 8% dla całego zakresu rzeczowego oferty,
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp pomimo że treść oferty Famed jest wprost niezgodna z warunkami zamówienia – zaoferowany aparat RTG nie spełnia wymagania dotyczącego fluoroskopii określonego w Załączniku nr 4 do SWZ pkt 30 w zw. z 26,
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp pomimo że treść oferty Famed jest niezgodna z warunkami zamówienia – zaoferowany aparat RTG nie spełnia wymagania dotyczącego określonego Załączniku nr 4 do SWZ pkt 82, w
- art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U.
2022, poz. 1233, dalej „uznk") wobec złożenia oferty warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w odniesieniu do parametrów zaoferowanego aparatu GE w zakresie w określonym w Załączniku nr 4 do SWZ pkt 82 oraz 30.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i:
- merytoryczne rozpatrzenie;
- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentacji postępowania - na okoliczności wskazane w niniejszym odwołaniem;
- unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty wykonawcy Famed;
- dokonanie ponownej czynności oceny i wyboru oferty najkorzystniejszej w Pakiecie 3 i odrzucenie oferty wykonawcy Famed z postępowania.
Odwołanie zostało wniesione z zachowaniem ustawowego terminu określonego w art. 515 ust. 1 pkt 1) lit. a) ustawy Pzp.
Informację stanowiącą podstawę dla wniesienia odwołania Odwołujący uzyskał w dniu 28 sierpnia 2025 r. (przekazanie informacji w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty przez Zamawiającego dotyczącej pakietu 3. W związku z powyższym odwołanie wniesione w dniu 5 września 2025 r. należy uznać za wniesione w wymaganym zgodnie z ustawą Pzp terminie.
Izba stwierdziła, że nie została wypełniona żadna z przesłanek ustawowych skutkujących odrzuceniem odwołania, wynikających z art. 528 ustawy Pzp.
Wpis od odwołania w kwocie 15 000,00 złotych został uiszczony przelewem na rachunek bankowy Urzędu Zamówień Publicznych. Odwołujący prawidłowo przekazał kopię odwołania Zamawiającemu oraz załączył potwierdzenie przekazania odwołania Zamawiającemu.
Izba ustaliła, że do upływu 3-dniowego terminu z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego w tej sprawie nie zgłoszono żadnego przystąpienia.
Zamawiający pismem z dnia 26 września 2025 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Z uwagi, że zaistniała sytuacja opisana w hipotezie przywołanego przepisu, Izba zobligowana jest do umorzenia postępowania odwoławczego w tej sprawie bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania. Z tych względów – działając na podstawie art. 568 pkt 3) ustawy Pzp – Izba umorzyła postępowanie odwoławcze. Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020 roku, poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ………………………..……. ........
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2986/26oddalono28 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy PawłowiceWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2802/26oddalono27 lipca 2026Budowa stadionu lekkoatletycznego w Pruszczu – II etapWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.
- KIO 2944/26umorzono20 lipca 2026ten sam zamawiającyZakup, dostawa, montaż i uruchomienie aparatury i sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
- KIO 5746/25oddalono4 lutego 2026ten sam zamawiający
- KIO 3395/25umorzono23 września 2025ten sam zamawiającyZakup, dostawę, montaż i uruchomienie mammografu wraz z adaptacją pomieszczeń istniejącej Pracowni Mammografii, dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży ramach projektu
- KIO 1948/25uwzględniono17 czerwca 2025ten sam zamawiający
- KIO 1257/24umorzono26 stycznia 2024ten sam zamawiający