Izba umorzyła postępowaniepostanowienie

Postanowienie KIO 2944/26 z 20 lipca 2026

Przedmiot postępowania: Zakup, dostawa, montaż i uruchomienie aparatury i sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Tezaopracowanie AI na podstawie uzasadnienia
Cofnięcie odwołania przed otwarciem rozprawy powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez badania zarzutów. Izba umarza je na podstawie art.

Najważniejsze informacje dla przetargu

Rozstrzygnięcie
umorzono
Zamawiający
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
Powiązany przetarg
TED-248288-2026
Główna podstawa PZP
Brak w danych
Omówienie AI

Cofnięcie odwołania przed otwarciem rozprawy powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez badania zarzutów. Izba umarza je na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie Pzp.

Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.

Strony postępowania

Odwołujący
Senocore sp. z o.o. sp. k.
Zamawiający
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Przetarg, którego dotyczył spór

Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:

TED-248288-2026
Zakup, dostawa, montaż i uruchomienie aparatury i sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży· Łomża· 13 kwietnia 2026

Treść orzeczenia

Sygn. akt
KIO 2944/26

POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 20 lipca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Anna Wojciechowska po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w Warszawie w dniu 20 lipca 2026 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 czerwca 2026 r. przez wykonawcę Senocore sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Nowym Sączuw postępowaniu prowadzonym przez

zamawiającego Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Devicor Medical Poland sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie

postanawia:
  1. umorzyć postępowanie odwoławcze.
  2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Senocore sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Nowym Sączu kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący
………………………
Sygn. akt
KIO 2944/26

UZASADNIENIE

Zamawiający – Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2024 r., poz. 1320 z późn. zm. – dalej „ustawa pzp”), pn. „Zakup, dostawa, montaż i uruchomienie aparatury i sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży”, znak sprawy ZT-SZP-226/01/27/2026.Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu13 kwietnia 2026 r., numer publikacji ogłoszenia: 248288-2026, numer wydania Dz.U. S: 71/2026.

W dniu 18 czerwca 2026 r. odwołanie wniósł wykonawca Senocore sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Nowym Sączu dalej Odwołujący. Odwołujący wniósł odwołanie wobec:

  1. odrzucenia oferty Odwołującego w postępowaniu w Pakiecie nr 2 - Aparat do biopsji,
  2. wyboru oferty Devicor Medical Poland sp. z o.o. w postępowaniu w Pakiecie nr 2 - Aparat do biopsji.

W dniu 29 czerwca 2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie odwołania przedstawiając argumentację na poparcie swojego stanowiska.

W zgłoszonym przystąpieniu swoje stanowisko w sprawie przedstawił również wykonawca Devicor Medical Poland sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie wnosząc o oddalenie odwołania.

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Izba ustaliła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis.

Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, zachowując termin ustawowy oraz wskazując interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść Zamawiającego zgłosił skuteczne przystąpienie wykonawca Devicor Medical Poland sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.

W dniu 17 lipca 2026 r. wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie Odwołującego – wykonawcy Senocore sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Nowym Sączu - o wycofaniu w całości odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 czerwca 2026 r. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że pismo wycofujące odwołanie zostało złożone prawidłowo i podpisane prze osobę umocowaną, w konsekwencji czego uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy.

Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie ustawy pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze.

Złożenie takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, zatem za rzecz Odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 13 500,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).

Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.

Przewodniczący
………………………

Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem

Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.

Powiązane wyroki

Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz orzeczenia tego samego składu.

Dane pochodzą z publicznego rejestru orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (orzeczenia.uzp.gov.pl). Orzeczenia są dokumentami publicznymi w domenie publicznej (art. 4 ustawy o prawie autorskim).