Postanowienie KIO 3620/25 z 24 września 2025
Przedmiot postępowania: Montaż odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii na obiektach JST w Gminie Herby – 2 postępowanie
Uwzględnienie przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania oraz brak przystąpienia innych wykonawców do postępowania odwoławczego po jego stronie spowodowało umorzenie na podstawie art. 522 ust.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Herby
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00281810
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
Uwzględnienie przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania oraz brak przystąpienia innych wykonawców do postępowania odwoławczego po jego stronie spowodowało umorzenie na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Sollab Fotowoltaika Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Gminę Herby
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3620/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 24 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Pakulska-Banach po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Sollab Fotowoltaika Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Herby
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Sollab Fotowoltaika Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku kwoty 10 000 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………….…………………
- Sygn. akt
- KIO 3620/25
Gmina Herby (zwana dalej: „zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez możliwości negocjacji na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r.
Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Montaż odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii na obiektach JST w Gminie Herby – 2 postępowanie”, numer referencyjny: GK.IZ.271.8.2025.P.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 17.06.2025 r., numer ogłoszenia: 2025/BZP 00281810/01. Wartość zamówienia nie przekracza kwoty progów unijnych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Wykonawca Sollab Fotowoltaika Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku (zwany dalej:
„odwołującym”) w dniu 26 sierpnia 2025 roku wniósł odwołanie od czynności zamawiającego, polegającej na wyborze oferty BDSystem B.D. jako najkorzystniejszej w postępowaniu.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie: • art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez nieodrzucenie oferty BDSystem, mimo że jej treść jest niezgodna z treścią SWZ; • art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp poprzez nieodrzucenie oferty BDSystem, pomimo wystąpienia istotnych błędów w jej treści; • art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp poprzez naruszenie zasad równego traktowania wykonawców i zachowania uczciwej konkurencji.
W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty BDSystem B.D.;
- odrzucenia oferty BDSystem jako niezgodnej z SWZ i PFU;
- dokonania ponownej oceny ofert.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
W dniu 27 sierpnia 2025 roku zamawiający przekazał wykonawcom biorącym udział w postępowaniu o udzielenie
zamówienia kopię odwołania za pośrednictwem Platformy internetowej na której prowadzone jest postępowanie.
Do postępowania odwoławczego w terminie określonym ustawą Pzp (tj. w terminie 3-dniowym, który upływał w dniu 1 września 2025 roku) nie zgłosił przystąpienia żaden z wykonawców.
W dniu 19 września 2025 roku zamawiający złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Oświadczenie zostało podpisane przez wójta Gminy Herby.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
Wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, a także wobec braku przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, Izba, mając na względzie treść powołanych powyżej przepisów ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Wobec powyższego Izba orzekła o dokonaniu zwrotu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 10 000 zł, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze Izba orzekła jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ……………..….………..………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3007/26oddalono20 lipca 2026Dostawa naczyń i sztućców biodegradowalnych jednorazowych z podziałem na 4 zadaniaWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3181/26umorzono14 lipca 2026Dostawa agregatu wody lodowej wraz z montażem na potrzeby funkcjonowania lodowiska o wymiarach 60m x 30mWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2683/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Herby oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 4371/25umorzono29 października 2025ten sam zamawiającyUzupełnienie zasobów Gminy Herby do działań w sytuacjach kryzysowych
- KIO 2938/26oddalono17 lipca 2026ten sam składTermomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 55 przy ul. Orawskiej 1 w Szczecinie w procedurze
- KIO 2766/26oddalono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2795/26oddalono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2434/26oddalono14 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2990/26umorzono10 lipca 2026ten sam skład