Postanowienie KIO 3559/25 z 19 września 2025
Przedmiot postępowania: Zakup pojazdów samochodowych oznakowanych segmentu C combi i SUV na potrzeby jednostek terenowych całego kraju
Unieważnienie przez zamawiającego czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i powtórzenie badania oraz oceny ofert na zadania nr 5–8 spowodowało utratę przedmiotu zaskarżenia, czyniąc dalsze postępowanie odwoławcze bezprzedmiotowym.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach
- Powiązany przetarg
- TED-382059-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Unieważnienie przez zamawiającego czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i powtórzenie badania oraz oceny ofert na zadania nr 5–8 spowodowało utratę przedmiotu zaskarżenia, czyniąc dalsze postępowanie odwoławcze bezprzedmiotowym.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- "FOLWARK SAMOCHODOW Y" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOW IEDZIALNOŚCIĄ
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3559/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 19 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Jodłowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 września 2025 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 sierpnia 2025 roku przez wykonawcę "FOLWARK SAMOCHODOW Y" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOW IEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Kielcach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach przy udziale uczestnika po stronie Zamawiającego MARVEL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOW IEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Łodzi
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy"FOLWARK SAMOCHODOW Y" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOW IEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Kielcach kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………..
- Sygn. akt
- KIO 3559/25
UZASADNIENIE:
Zamawiający Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Zakup pojazdów samochodowych oznakowanych segmentu C combi i SUV na potrzeby jednostek terenowych całego kraju”, numer referencyjny: ZP-2380-246/2025.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „ustawa Pzp”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 13 czerwca 2025 r. pod numerem: 382059-2025.
W postępowaniu tym wykonawca "FOLWARK SAMOCHODOW Y" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOW IEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Kielcach (dalej jako Odwołujący) w dniu 22 sierpnia 2025 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec czynności i zaniechań Zamawiającego, polegających na: odrzuceniu oferty Odwołującego, a w konsekwencji wybór oferty Marvel Sp. z o.o. w zadaniu od 5 do 8, która nie jest ofertą najkorzystniejszą w sytuacji, gdy nie było podstaw do odrzucenia oferty Odwołującego, a także zaniechanie wyboru oferty Odwołującego.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie: a)art. 226 ust.1 pkt 5) ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty Odwołującego podczas, gdy oferta Odwołującego jest zgodna z warunkami zamówienia, a w szczególności zaoferowane rozwiązanie jest zgodne z ofertą handlową producenta, nie ogranicza przestrzeni bagażowej oraz spełnia wszystkie wymagania swz, co powinno skutkować nie odrzucaniem oferty i przyznaniem dodatkowych punktów za koło dojazdowe, b)art. 239 ustawy Pzp poprzez wybór jako najkorzystniejszej oferty, która nie jest ofertą najkorzystniejszą, gdyż najkorzystniejszą ofertą pozostaje oferta Odwołującego, która nie powinna być odrzucona, a ponadto powinny być jej przyznane dodatkowe punkty za koło dojazdowe zapasowe – 10 pkt, co spowodowałoby jej wybór jako oferty najkorzystniejszej. c)zaniechanie wezwania do wyjaśnień, w szczególności do wyjaśnień, czy Odwołujący prowadził jakiekolwiek rozmowy handlowe z Panem R.K., a w konsekwencji także naruszenie art. 16 i 17 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez brak wzięcia pod uwagę wyjaśnień Odwołującego z dnia 4.08.2025 roku, poprzez ocenę rozwiązań oferowanych przez Odwołującego u bezpośredniego konkurenta Odwołującego, co przyznał sam Zamawiający to jest u dealera Hundai w Katowicach, co doprowadziło co niezasadnego odrzucenia oferty.
W dniu 17 września 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła informacja o prowadzonym postępowaniu. Zamawiający wskazał, że w wyniku wniesionego odwołania cofnął czynność wyboru najkorzystniejszej oferty na zadania nr 5, nr 6, nr 7 i nr 8 i powtórzył czynność badania i oceny ofert. Zamawiający przedłożył kopię informacji z dnia 25 sierpnia 2025 r. o cofnięciu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty na zadania nr 5, nr 6, nr 7 i nr
8 i powtórzeniu czynność badania i oceny ofert.
W dniu 10 września 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynął wniosek Odwołującego o umorzenie postępowania odwoławczego z uwagi na unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty na zadania nr 5, nr 6, nr 7 i nr 8 i powtórzenie czynności badania i oceny ofert.
Wykonawca MARVEL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOW IEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Łodzi zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym ww. wykonawcę. Wszystkie warunki formalne związane ze zgłoszonym przystąpieniem zostały spełnione. Co za tym idzie wykonawca skutecznie zgłosił swoje przystąpienia do postępowania odwoławczego, stając się uczestnikiem postępowania odwoławczego.
W dniu 28 sierpnia 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Uczestnika postępowania, w którym to Uczestnik wskazał: wobec zawiadomienia Zamawiającego z dnia 25.08.2025r. o treści „Zamawiający w związku z wniesionym odwołaniem i podniesioną w nim argumentacją cofa czynność wyboru najkorzystniejszej oferty na zadania nr 5- 8 i powtórzy czynność badania i oceny ofert”, wobec braku oficjalnej informacji o uwzględnieniu przez Zamawiającego odwołania (i w jakiej części), zważywszy na terminy z ustawy o Pzp, z daleko posuniętej ostrożności, na podstawie art. 523 ust. 1 ustawy z dnia 11.09.2019 r. - Prawo zamówień publicznych Dz.U. poz. 2019 ze zm. zwanej dalej (ustawa Pzp), wykonawca przystępujący do postępowania odwoławczego - Marvel sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, zgłasza sprzeciw wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu z dnia 22.08.2025 r.
Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że nie została wypełniona żadna z przesłanek ustawowych skutkujących odrzuceniem odwołania, wynikających z art. 528 ustawy Pzp.
Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Postępowanie odwoławcze stało się bezprzedmiotowe na skutek czynności podjętych przez Zamawiającego po złożeniu odwołania, tj. unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty na zadania nr 5, nr 6, nr 7 i nr 8 i powtórzeniu czynności badania i oceny ofert.
W ocenie Izby dokonana przez Zamawiającego czynność powoduje, że dalsze postępowanie stało się zbędne, przestał bowiem istnieć przedmiot zaskarżenia, a w konsekwencji orzekanie przez Izbę co do czynności lub zaniechań, które utraciły swój byt, jest bezprzedmiotowe.
Zgodnie z art. 523 ust. 1 ustawy Pzp Uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, może wnieść sprzeciw wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutów przedstawionych w odwołaniu w całości albo w części. W przedmiotowej sprawie nie doszło do uwzględnienia odwołania, Zamawiający dokonał unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty. Dlatego też za nieskuteczny należało uznać wniesiony w dniu 28 sierpnia 2025 r. sprzeciw Uczestnika postępowania.
Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 574 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………..….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2883/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług ochrony osób i mienia w obiektach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w ŁodziWspólna podstawa: art. 239 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 239 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.
- KIO 2668/26umorzono2 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2255/26umorzono25 maja 2026ten sam zamawiającyOpracowanie ekspertyzy budowlanej oraz dokumentacji projektowej dla zadania pn. Budowa serwerowni w budynku E KW P w Katowicach
- KIO 394/26umorzono12 marca 2026ten sam zamawiającyZakup wraz z dostawami sukcesywnymi oraz wniesieniem środków czystości dla całego garnizonu śląskiego Policji
- KIO 116/26oddalono4 marca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2389/25oddalono10 lipca 2025ten sam zamawiającyObsługa prawna dla 32 jednostek KMP/KPP garnizonu śląskiego Policji
- KIO 2393/25umorzono3 lipca 2025ten sam zamawiającyObsługa prawna dla 32 jednostek KMP/KPP garnizonu śląskiego Policji