Postanowienie KIO 3388/26 z 24 lipca 2026
Postępowanie odwoławcze ulega umorzeniu, gdy zamawiający uwzględni część zarzutów, a odwołujący cofnie pozostałe, przy braku sprzeciwu po stronie zamawiającego. W takim układzie Izba nie rozpoznaje sprawy merytorycznie i kończy ją na posiedzeniu niejawnym.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
- Powiązany przetarg
- TED-453776-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 239 ust. 1 Pzp
Postępowanie odwoławcze ulega umorzeniu, gdy zamawiający uwzględni część zarzutów, a odwołujący cofnie pozostałe, przy braku sprzeciwu po stronie zamawiającego. W takim układzie Izba nie rozpoznaje sprawy merytorycznie i kończy ją na posiedzeniu niejawnym.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Budimex S.A.
- Zamawiający
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3388/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 24 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Mateusz Paczkowski na posiedzeniu bez udziału stron w dniu 24 lipca 2026 r. w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 lipca 2026 r. przez wykonawcę Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy przy udziale uczestnika po stronie odwołującego – wykonawcy Graph’it Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 20 000,00 złotych (dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…….………….
- Sygn. akt
- KIO 3388/26
UZASADNIENIE
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy (dalej: „Zamawiający”), prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r. poz. 793 ze zm. dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Budowa Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy w formule zaprojektuj i wybuduj” (znak postępowania: W SzSL/KW/FZ-52/26). Wartość szacunkowa zamówienia jest powyżej progów unijnych.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 2 lipca 2026 r. pod numerem 453776-2026.
W dniu 13 lipca 2026 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, w przedmiotowym postępowaniu złożył wykonawca Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Odwołujący”).
Odwołanie złożono od czynności Zamawiającego polegającej na ustaleniu treści dokumentacji zamówienia, w tym Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej: „SW Z”) i ogłoszenia o zamówieniu (dalej jako „Ogłoszenie”), w sposób naruszający przepisy ustawy Pzp.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 112 ust. 1 w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4) w zw. z art. 116 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez sformułowanie warunków udziału w Postępowaniu w zakresie zdolności technicznej i zawodowej dotyczących doświadczenia wymaganego od osób dedykowanych do realizacji zamówienia, o których mowa w pkt 2.1.4. Ogłoszenia i Rozdz. IX ust. 4 pkt 1) SW Z (tj. w zakresie doświadczenia projektantów dla każdej ze wskazanych branży) w sposób nieproporcjonalny i nieadekwatny do przedmiotu zamówienia i uwarunkowań rynkowych oraz w sposób nadmierny dla zweryfikowania zdolności do należytego wykonania przedmiotowego zamówienia, a co za tym idzie w sposób ograniczający konkurencję, dyskryminujący osoby zdolne do wykonania zamówienia i naruszający zasadę równego traktowania i uczciwej konkurencji (zarzut nr 1a);
- art. 112 ust. 1 w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4) w zw. z art. 116 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez sformułowanie warunków udziału w Postępowaniu w zakresie zdolności technicznej i zawodowej dotyczących doświadczenia wymaganego od wykonawcy do realizacji zamówienia, o których mowa w pkt 2.1.4. Ogłoszenia i Rozdz.
IX ust. 3 pkt 3) SW Z w sposób niejednoznaczny, nieproporcjonalny i nieadekwatny do przedmiotu zamówienia i uwarunkowań rynkowych oraz w sposób nadmierny dla zweryfikowania zdolności do należytego wykonania przedmiotowego zamówienia, a co za tym idzie w sposób ograniczający konkurencję, dyskryminujący wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia i naruszający zasadę równego traktowania i uczciwej konkurencji (zarzut nr 1b);
- art. 240 ust. 1 – 2 ustawy Pzp w zw. z art. 241 ust. 1 -3 ustawy Pzp w zw. z art. 242 ust. 1 ust. 2 pkt 5) ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez sformułowanie kryterium oceny ofert „Doświadczenie kadry projektowej” (Rozdziału XVI ust. 1 (Dp) SW Z) w sposób niejednoznaczny, nieobiektywny, nieproporcjonalny i niepozwalający na rzetelną weryfikację oraz realne porównanie poziomu oferowanego wykonania zamówienia oraz pozostawiający Zamawiającemu nieograniczoną swobodę wyboru najkorzystniejszej oferty, polegający na dzieleniu punktów przyznawanych za doświadczenie projektanta przez liczbę autorów opracowania w przypadku współautorstwa, a w konsekwencji ustanowienie takiego kryterium oceny ofert, który może prowadzić do wyboru oferty nie na podstawie
rzeczywistej jakości doświadczenia osób skierowanych do realizacji zamówienia, lecz na podstawie przypadkowego i formalnego kryterium liczby osób ujawnionych jako autorzy lub współautorzy dokumentacji projektowej (zarzut nr 2);
- art. 16 pkt 1 - 3 ustawy Pzp poprzez przygotowanie i prowadzenie postępowania w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zasadę przejrzystości i proporcjonalności (zarzut nr 3).
Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie odwołania,
- nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany treści dokumentacji zamówienia, w tym treści SW Z i ogłoszenia o zamówieniu w sposób wskazany w uzasadnieniu niniejszego odwołania.
Odwołanie zostało wniesione z zachowaniem ustawowego terminu określonego w art. 515 ust. 2 pkt 1) ustawy Pzp.
Informację stanowiącą podstawę dla wniesienia odwołania Odwołujący uzyskał w dniu 2 lipca 2026 r. (publikacja ogłoszenia o zamówieniu i dokumentów zamówienia). W związku z powyższym odwołanie wniesione w dniu 13 lipca 2026 r. należy uznać za wniesione w wymaganym zgodnie z ustawą Pzp terminie.
Wpis od odwołania w kwocie 20 000,00 złotych został uiszczony przelewem na rachunek bankowy Urzędu Zamówień Publicznych. Odwołujący prawidłowo przekazał kopię odwołania Zamawiającemu oraz załączył potwierdzenie przekazania odwołania Zamawiającemu.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie przystąpienie po stronie Odwołującego zgłosił wykonawca Graph’it Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W piśmie z dnia 16 lipca 2026 r. stanowiącym zgłoszenie przystąpienia, ww. wykonawca wniósł o uwzględnienie odwołania w całości, przedstawiając stanowisko względem zarzutów odwołania.
Zamawiający pismem z dnia 25 lutego 2026 r. złożył odpowiedź na odwołanie, w której: - uwzględnił zarzut nr 1a odwołania w zakresie, w jakim Odwołujący zakwestionował wymaganie posiadania przez projektantów branżowych 7-letniego albo 5-letniego doświadczenia zawodowego w projektowaniu oraz liczenie tego doświadczenia od dnia uzyskania uprawnień budowlanych uwzględniając alternatywne żądanie odwołania przez usunięcie wymagań dotyczących liczby lat doświadczenia projektantów; - uwzględnił zarzut nr 2 odwołania dotyczący mechanizmu dzielenia punktów przez liczbę autorów projektu w kryterium „Doświadczenie kadry projektowej” zmieniając sposób punktacji projektów opracowanych wspólnie, - uwzględnił zarzut nr 3 wyłącznie w zakresie pochodnym wobec zarzutów nr 1a i nr 2. - nie uwzględnił zarzutu nr 1b dotyczącego żądania dopisania do warunku doświadczenia wykonawcy projektu budowlanego zamiennego - tym zakresie Zamawiający podtrzymuje treść SWZ, wobec czego wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego w części na podstawie art. 522 ust. 4 Pzp oraz o oddalenie odwołania w części dotyczącej zarzutu nr 1b i zarzutu nr 3 w zakresie pochodnym wobec zarzutu nr 1b.
Pismem z dnia 23 lipca 2026 r. Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w części, tj. w zakresie nieuwzględnionym przez Zamawiającego i w związku z tym wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego ze względu na częściowe uwzględnienie zarzutów odwołania przez Zamawiającego oraz cofnięcie odwołania w zakresie nieuwzględnionym przez Zamawiającego. Alternatywnie, w razie nieuwzględnienia przez Izbę ww. wniosku, Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w całości.
W tych okolicznościach Izba zważyła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu w całości z uwagi na częściowe uwzględnienie zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez Zamawiającego (zarzutów nr 1a, nr 2 i nr 3 w zakresie pochodnym wobec tych zarzutów), przy jednoczesnym braku przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego oraz wycofanie pozostałych zarzutów odwołania przez Odwołującego.
Zgodnie z art. 522 ust. 3 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
Z uwagi, że zaistniała sytuacja opisana w hipotezie przywołanego przepisu, Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w tej sprawie na podstawie art. 568 pkt 3) ustawy Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2) lit. b) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020 roku, poz. 2437) nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ………………..…………. ........
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 522 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 3246/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 3 Pzp
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 522 ust. 3 Pzp
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 4 Pzp
- KIO 3001/26umorzono15 lipca 2026Wysokość kary umownej (K)Wspólna podstawa: art. 522 ust. 3 Pzp
- KIO 2954/26umorzono15 lipca 2026Budowa I etapu wschodniej obwodnicy miasta Biała PodlaskaWspólna podstawa: art. 522 ust. 3 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 230/26uwzględniono16 marca 2026ten sam zamawiający
- KIO 979/25umorzono26 marca 2025ten sam zamawiający
- KIO 1860/24umorzono12 czerwca 2024ten sam zamawiający
- KIO 750/24umorzono26 marca 2024ten sam zamawiający
- KIO 2379/22uwzględniono23 września 2022ten sam zamawiającyUtworzenie Oddziału Onkologii Klinicznej wraz z Ambulatorium Chemioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy
- KIO 2901/26oddalono24 lipca 2026ten sam skład