Postanowienie KIO 3385/26 z 27 lipca 2026
Przedmiot postępowania: Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. Dębienko
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- , którym jest: Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00244079
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Infrakom Kościan Sp. z o.o.
- Zamawiający
- , którym jest: Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3385/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 27 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Odrzywolska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 27 lipca 2026 r. Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu w 1 3 lipca 2026 r. przez wykonawcę Infrakom Kościan Sp. z o.o. z siedzibą w Kościanie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Infrakom Kościan Sp. z o.o. z siedzibą w Kościanie kwoty 10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:
……………………………….…
- Sygn. akt
- KIO 3385/26
UZASADNIENIE
Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu(dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym bez negocjacji, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r., poz. 793) - dalej „ustawa Pzp” pn. „Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. Dębienko”; znak sprawy WZP.271.61.2026 (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”).
Wartość zamówienia nie przekracza kwoty progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 14 maja 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00244079/01.
W dniu 13 lipca 2026 r. przez wykonawcę Infrakom Kościan Sp. z o.o. z siedzibą Kościanie (dalej „odwołujący”) zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od niezgodnych z w prawem czynności polegających na:
- wyborze w postępowaniu jako oferty najkorzystniejszej oferty wykonawcy Colas Polska Sp. z o.o., ul. Nowa 49, 62-070, Palędzie (dalej jako „Colas”), czym zamawiający naruszył przepisy art. 239 ust. 1 oraz art. 16 ustawy Pzp;
- zaniechaniu wezwania wykonawcy Colas do udzielenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny istotnych elementów składowych ceny w zakresie następujących pozycji TER: - 44 warstwa wiążąca z mieszanek mineralno-asfaltowych, z AC 16W grubość po zagęszczeniu 6cm m2, - 45 warstwa ścieralna z mieszanek mineralno-asfaltowych, z AC 8S - koloru czerwonego, barwiona tlenkiem żelaza w postaci proszku lub granulatu - grubość po zagęszczeniu 4cm (droga dla pieszych i rowerów) pomimo że wydają się one rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia oraz winny budzić wątpliwości zamawiającego, co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego w dokumentach zamówienia i obowiązującymi przepisami, czym zamawiający naruszył przepis art.
224 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp.
Wskazując na powyższe zarzuty odwołujący wnosił o nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej jako obarczonej wadą mającą wpływ na wynik postępowania,
- wezwania wykonawcy Colas do udzielenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny istotnych elementów składowych ceny wyceny poz. 44 oraz poz. 45 TER.
Izba ustaliła, że zamawiający poinformował wykonawców o wniesieniu odwołania i wezwał do zgłoszenia przystąpienia. W terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, d o postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Zamawiający w piśmie procesowym, złożonym do akt sprawy w dniu 22 lipca 2026 r. poinformował, że uwzględnia przedmiotowe odwołanie w całości. W związku z powyższym zamawiający pismem z 20 lipca 2026 r. poinformował wykonawców biorących udział w postępowaniu o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz w tym samym dniu wezwał wykonawcę Colas do wyjaśnienia rażąco niskiego kosztu istotnych składowych ceny - wyceny poz.
44 oraz poz. 45 TER.
Izba stwierdziła, że w sprawie zachodzi przesłanka umorzenia postępowania opisana w art. 568 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 522 pkt 1 ustawy Pzp, który stanowi, że Izba może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez
obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego w n ie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W przedmiotowej sprawie zamawiający w piśmie z 22 lipca 2026 r. złożył oświadczenie, że uwzględnia odwołanie w całości. Jednocześnie Izba ustaliła, że do toczącego się postępowania odwoławczego nie przystąpił po stronie zamawiającego żaden wykonawca. Tym samym ziściły się przesłanki opisane w cytowanych wyżej przepisach.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. ( Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………………….………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 3 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2883/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług ochrony osób i mienia w obiektach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w ŁodziWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 224 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3103/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3013/26oddalono24 lipca 2026Kompleksowa przebudowa obiektów Palmiarni PoznańskiejWspólna podstawa: art. 3 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3180/26oddalono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 224 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 Pzp
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.
- KIO 2461/26uwzględniono13 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2676/26umorzono22 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 750/26oddalono13 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 5099/25oddalono13 stycznia 2026ten sam zamawiającyBudowa obwodnicy m. Kościan w ciągu drogi wojewódzkiej nr 308
- KIO 5043/25uwzględniono16 grudnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 4367/25uwzględniono25 listopada 2025ten sam zamawiający