Postanowienie KIO 3274/26 z 20 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00235137
- Główna podstawa PZP
- art. 239 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- D.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Polfood Service, PGŻ, D.M. w Koszalinie
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3274/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 20 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Irmina Pawlik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 20 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 6 lipca 2026 r. przez wykonawcę D.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Polfood Service, PGŻ, D.M. w Koszalinie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: wykonawcy E.W. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Manufaktura Pieroga E.W. w Świdwinie
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy D.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Polfood Service, PGŻ, D.M. w Koszalinie kwoty 6750 zł (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- …………………….………
- Sygn. akt
- KIO 3274/26
Zamawiający Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na świadczenie usługi hotelarskiej i gastronomicznej podczas zabezpieczenia Pol’and’Rock Festival 2026 (nr ref. ZZ-2380-67/26). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 8 maja 2026 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2026/BZP 00235137. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 6 lipca 2026 r. wykonawca D.M. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Polfood Service, PGŻ, D.M. w Koszalinie (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie w zakresie części nr 1 - przygotowanie, dostarczenie i podanie dla 250 funkcjonariuszy/pracowników cywilnych trzech posiłków dziennie na terenie Zespołu Szkół w Czaplinku przy ul. Grunwaldzkiej 1, 78-550 Czaplinek wobec czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy E.W. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Manufaktura Pieroga E.W. w Świdwinie (dalej jako „Przystępujący”) oraz wobec zaniechania odrzucenia tej oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia. Odwołujący zarzucił naruszenie przez Zamawiającego art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 266 ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty Przystępującego, której treść jest niezgodna z warunkami zamówienia w zakresie dotyczącym określonej w załączniku nr 8.1 do SW Z odległości zakładu gastronomicznego, który ma zostać wykorzystywany na potrzeby zamówienia, a Zespołem Szkół w Czaplinku, tj. maksymalnej odległości wynoszącej 30 km, a w konsekwencji naruszenie art. 17 ust. 2 w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez wybór oferty, która powinna była zostać odrzucona przez Zamawiającego.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości, nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w części nr 1 postępowania, nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty Przystępującego w części nr 1 postępowania, nakazanie Zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem odrzucenia oferty Przystępującego.
Zamawiający 16 lipca 2026 r. złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie odwołania w całości.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego w sposób skuteczny przystąpienie zgłosił wykonawca E.W. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Manufaktura Pieroga E.W. w Świdwinie, wnosząc o oddalenie odwołania w całości.
Odwołujący 20 lipca 2026 r. złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w całości.
Izba wskazuje, że zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Izby.
Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust.
1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.
U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu, tj. kwoty 6750 zł.
- Przewodnicząca
- …………………….………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 266 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3198/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 266 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 Pzp, art. 520 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.
- KIO 2847/26umorzono29 czerwca 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usługi hotelarskiej i gastronomicznej podczas zabezpieczenia Pol’and’Rock Festival 2026
- KIO 2502/26umorzono12 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2714/26umorzono12 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1884/25oddalono6 czerwca 2025ten sam zamawiający
- KIO 1358/25oddalono8 maja 2025ten sam zamawiający
- KIO 928/25umorzonoten sam zamawiającyNaprawa, kalibracja (adiustacja), wzorcowanie urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu będących w użytkowaniu jednostek Policji województwa zachodniopomorskiego, nr referencyjny postępowania: ZZ-2380-7/25. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 2025/BZP 00084762 w dniu 3 lutego 2025 r. Odwołujący podał, że wnosi odwołanie od czynności dotyczącej: (...) nieprawidłowego badania i oceny oferty wykonawcy Spy Shop sp. z o.o. (...) w zakresie części nr 6 –