Postanowienie KIO 3204/26 z 17 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Skarb Państwa – Główny Urząd Miar
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- POLCOM ITS POLSKA Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Skarb Państwa – Główny Urząd Miar
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3204/26
POSTANOWIENIE Warszawa dnia 17 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Luiza Łamejko po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 17 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 lipca 2026 r. przez wykonawcę POLCOM ITS POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Skawinie w postępowaniu prowadzonym przez Skarb Państwa – Główny Urząd Miar z siedzibą Warszawie w
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz POLCOM ITS POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Skawinie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………………
- Sygn. akt
- KIO 3204/26
Skarb Państwa – Główny Urząd Miar z siedzibą w Warszawie(dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Świadczenie usługi przeniesienia oraz hostingu środowiska systemu Świteź”. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „PZP”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 15 maja 2026 r. pod nr 93/2026.
W dniu 2 lipca 2026 r. wykonawca POLCOM ITS POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Skawinie (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od czynności Zamawiającego polegającej na:
- Wezwaniu Odwołującego do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny, pomimo iż w treści wezwania Zamawiający nie wykazał, dlaczego cena oferty wydaje się rażąco niska i/lub na czym mają polegać wątpliwości Zamawiającego.
- Wezwaniu Odwołującego do złożenia wyjaśnień treści oferty, pomimo treść wezwania: a. W zakresie pytania 1 i 2 stanowi de facto wezwanie o przedmiotowe środki dowodowe, których Zamawiający nie wymagał; b. W zakresie pytania 3 zawiera podstawę faktyczną, która nie znajduje swojego odzwierciedlenia w treści SW Z, tj. sformułowanie „jest silnie zintegrowany z obecnymi w niej natywnymi rozwiązaniami”
- Wezwaniu Odwołującego do złożenia: a. wyjaśnień treści oferty; b. Wyjaśnień rażąco niskiej ceny, w terminie 2 dni roboczych (do dnia30 czerwca 2026 r., godz. 9:00), następnie zmienionym na 2,5 dnia roboczego (2 lipca 2026 r., godz. 12:00);
- Wezwaniu Odwołującego do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny w zakresie wykraczającym poza treść
dokumentacji postępowania.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie Zarzut 1 – naruszenie art. 224 ust. 1 PZP w zw. z art. 106 ust. 1 PZP w zw. z art. 107 ust. 1 PZP w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 PZP poprzez sformułowanie wezwania z dnia 25 czerwca 2026 r. do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny w sposób sprzeczny z przepisami prawa, bowiem wezwanie to nie jest nakierowane na wyjaśnienie ceny elementu oferty, a stanowi w istocie wezwanie do złożenia przedmiotowych środków dowodowych, które nie były wymagane ogłoszeniu o zamówieniu lub w dokumentach zamówienia, co prowadzi do nierównego traktowania wykonawców oraz w pomimo iż w treści wezwania Zamawiający nie wykazał, dlaczego cena oferty wydaje się rażąco niska i/lub na czym mają polegać wątpliwości Zamawiającego.
Zarzut 2 – naruszenie art. 223 ust. 1 PZP w zw. z art. 106 ust. 1 PZP w zw. z art. 107 ust. 1 PZP w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 PZP poprzez sformułowanie wezwania z dnia 25 czerwca 2026 r. do złożenia wyjaśnienia treści oferty w sposób sprzeczny z przepisami prawa, bowiem wezwanie to: a)W zakresie pytania 1 i 2 nie jest nakierowane na wyjaśnienie treści oferty, a stanowi istocie wezwanie do złożenia przedmiotowych środków dowodowych, które nie były wymagane w ogłoszeniu o w zamówieniu lub w dokumentach zamówienia, b)W zakresie pytania 3 zawiera podstawę faktyczną, która nie znajduje swojego odzwierciedlenia w treści SW Z, tj. sformułowanie „jest silnie zintegrowany z obecnymi w niej natywnymi rozwiązaniami”, co dodatkowo prowadzi do nierównego traktowania wykonawców.
Zarzut 3 – Zarzut ewentualny na wypadek nieuwzględnienia Zarzutu 1 - naruszenie art. 224 ust. 1 PZP w zw. z art. 16 pkt 1 - 3 PZP poprzez ich niewłaściwe zastosowanie polegające na wystosowaniu przez Zamawiającego w dniu 25 czerwca 2026 r. wezwania do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny w zakresie wykraczającym poza dokumentację postępowania.
Zarzut 4 – Zarzut ewentualny na wypadek nieuwzględnienia Zarzutu 2 - naruszenie art. 224 ust. 1 PZP w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 PZP poprzez ich niewłaściwe zastosowanie polegające na wystosowaniu przez Zamawiającego w dniu 25 czerwca 2026 r. wezwania do złożenia wyjaśnień treści oferty w terminie 2 dni roboczych (30 czerwca 2026 r., godz. 9:00), następnie zmienionym na 4 dni robocze (2 lipca 2026 r., godz. 12:00), pomimo iż nie jest możliwe przygotowanie rzetelnych i merytorycznych, odpowiednio udokumentowanych wyjaśnień terminie określonym przez Zamawiającego. w Zarzut 5 – Zarzut ewentualny na wypadek nieuwzględnienia Zarzutu 1 - naruszenie art. 223 ust. 1 PZP w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 PZP poprzez ich niewłaściwe zastosowanie polegające na wystosowaniu przez Zamawiającego w dniu 25 czerwca 2026 r. wezwania do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny, w terminie 2 dni roboczych (30 czerwca 2026r., godz. 9:00), następnie zmienionym na 4 dni robocze (2 lipca 2026 r., godz. 12:00), pomimo iż nie jest możliwe przygotowanie rzetelnych i merytorycznych, odpowiednio udokumentowanych wyjaśnień w terminie określonym przez Zamawiającego.
Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie odwołania;
- nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 25 czerwca 2026 r. w piśmie W EZWANIE DO WYJAŚNIENIA RAŻĄCO NISKIEJ CENY,
- nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 25 czerwca 2026 r. w piśmie W EZWANIE DO ZŁOŻENIA WYJAŚNIENIA TREŚCI OFERTY, ewentualnie
- nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 25 czerwca 2026 r. w piśmie W EZWANIE DO ZŁOŻENIA W YJAŚNIENIA TREŚCI OFERTY i wystosowanie tego wezwania jeszcze raz z terminem 7 dni od dnia wystosowania wezwania;
- nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 25 czerwca 2026 r. w piśmie W EZWANIE DO
W YJAŚNIENIA RAŻĄCO NISKIEJ CENY i wystosowanie tego wezwania jeszcze raz z terminem 7 dni od dnia wystosowania wezwania, przy czym z wezwania należy usunąć treść:
Ponadto, Zamawiający wskazuje, że zgodnie z odpowiedziami udzielonymi w dniu 27.05.2026 (pakiet 1) w toku postępowania wszelkie koszty dostosowania aplikacji do środowiska innego niż dotychczas wykorzystywane obciążają Wykonawcę. W związku z udzieloną odpowiedzią Zamawiający wzywa do wyjaśnienia, czy Wykonawca uwzględnił w kalkulacji ceny koszty związane ze współpracą z podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie i rozwój systemu Świteź (Comarch S.A./CGI Polska S.A.), w szczególności Zamawiający oczekuje wskazania:
- czy Wykonawca kontaktował się z producentem systemu (Comarch S.A./CGI Polska S.A.) w celu ustalenia zasad współpracy przy migracji,
- czy Wykonawca uzyskał ofertę,
- w jaki sposób koszty te zostały uwzględnione w kalkulacji ceny,
- w przypadku braku kontaktu należy wskazać, na jakiej podstawie Wykonawca oszacował te koszty.
Izba ustaliła, że nie zgłoszono przystąpienia do postępowania odwoławczego. Zgodnie z pismem Zamawiającego z dnia 9 lipca 2026 r., termin na zgłoszenie przystąpienia minął w dniu 6 lipca 2026 r.
Pismem z dnia 10 lipca 2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia odwołanie w całości. Zamawiający wniósł o: - umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 PZP w zw. z art. 568 pkt 3 PZP, - zniesienie wzajemnie kosztów postępowania odwoławczego.
Wobec powyższych ustaleń, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zachodzą przesłanki do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy PZP z uwagi na uwzględnienie odwołania w całości przez zamawiającego i brak zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. ( Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodnicząca
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2769/26umorzono26 czerwca 2026Wspólna podstawa: art. 106 ust. 1 Pzp, art. 107 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2540/26oddalono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2715/26oddalono20 lipca 2026Całoroczne utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA Oddział w Warszawie, w podziale na 2 zadania: Zadanie nr 1 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi klasy S n a terenie miasta Warszawy. Zadanie nr 2 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi poza granicami miasta WarszawyWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3100/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp
- KIO 3355/26umorzono20 lipca 2026Dostawa 2 serwerów i macierzy dyskowej dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w ramach projektu KPO pn. Cyberbezpieczny Urząd – Podniesienie standardów cyberbezpieczeństwa Wojewody Małopolskiego i jednostek podległychWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp
- KIO 2835/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3062/26umorzono17 lipca 2026ten sam składBudowa kompleksu mieszkalno-biurowego dla pracowników i personelu medycznego – Etap II
- KIO 2829/26oddalono17 lipca 2026ten sam składPrace na odcinku Kościerzyna – Gdynia
- KIO 2782/26oddalono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2724/26uwzględniono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2427/26oddalono6 lipca 2026ten sam składDoposażenie Zakładu Patologii Nowotworów – 3 pakiety
- KIO 2696/26oddalono24 czerwca 2026ten sam skład