Postanowienie KIO 3076/26 z 17 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty - Śródmieście m. st. Warszawy przy Placu Bankowy 2 (00-095 Warszawa)
- Powiązany przetarg
- TED-398025-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 520 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Meran Point Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty - Śródmieście m. st. Warszawy przy Placu Bankowy 2 (00-095 Warszawa)
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3076/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 17 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Joanna Stankiewicz-Baraniak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 17 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu26 czerwca 2026 r. przez wykonawcę Meran Point Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Otwocku przy ul. Kaczeńców 31 (05-400 Otwock) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty - Śródmieście m. st. Warszawy przy Placu Bankowy 2 (00-095 Warszawa)
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Meran Point Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Otwocku, stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………
- Sygn. akt
- KIO 3076/26
UZASADNIENIE
Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty - Śródmieście m. st. Warszawy(zwane dalej:
„Zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.:
„Zakup i dostawa komputerów i laptopów dla szkół i placówek oświatowych w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy – wewnętrzny identyfikator: DBFO-IX.WZA.4660.3.2026.ML (zwane dalej: „postępowaniem”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 10 czerwca 2026 r. , pod numerem publikacji 398025-2026. Szacunkowa wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.
U. z 2026 r. poz. 793, zwanej dalej: „ustawą Pzp” lub „Pzp”).
W dniu 26 czerwca 2026 r. wykonawca Meran Point Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Otwocku (zwany dalej również: „Odwołującym”) wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1 i 3 Pzp, poprzez przeprowadzenie postępowania w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji oraz zasadę proporcjonalności, polegające na dokonaniu modyfikacji Opisu Przedmiotu Zamówienia w sposób prowadzący do nieuzasadnionego uprzywilejowania wykonawców oferujących urządzenia o niższym standardzie funkcjonalnym, pomimo braku wykazania przez Zamawiającego, że usunięty parametr ograniczał konkurencję lub nie odpowiadał jego rzeczywistym potrzebom;
- art. 99 ust. 1 Pzp, poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób nieodpowiadający uzasadnionym potrzebom Zamawiającego, wskutek rezygnacji z wymagania funkcji pivot, mimo że parametr ten stanowi obiektywnie uzasadniony element ergonomii stanowiska pracy, był powszechnie dostępny na rynku i możliwy do spełnienia przez wielu producentów sprzętu komputerowego, jak również jest rekomendowany przez Miejskie Biuro Finansów Oświaty oraz Biuro Edukacji miasta stołecznego Warszawy;
- art. 99 ust. 4 Pzp, poprzez dokonanie modyfikacji Opisu Przedmiotu Zamówienia w sposób prowadzący do nieuzasadnionego uprzywilejowania określonej grupy urządzeń jednego producenta niespełniających pierwotnie określonych wymagań technicznych, pomimo braku wykazania, że wcześniejsze wymaganie funkcji pivot prowadziło do ograniczenia uczciwej konkurencji; Mając na uwadze powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie odwołania w całości;
- nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności polegającej na dokonaniu modyfikacji Specyfikacji Warunków Zamówienia z dnia 16 czerwca 2026 r. w zakresie dotyczącym usunięcia wymogu funkcji pivot;
- nakazanie Zamawiającemu dokonania odpowiedniej modyfikacji Specyfikacji Warunków Zamówienia poprzez przywrócenie pierwotnego brzmienia pkt 11 ppkt 3 Opisu Przedmiotu Zamówienia oraz odpowiadających mu postanowień Formularza wymaganych warunków technicznych, tj. wymagania: „Stabilna stopa z regulacją pochyłu i wysokości oraz obrotu (pivot)”;
- zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów wpisu od odwołania oraz kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
W dniu 6 lipca 2026 r. Zamawiający złożył do akt sprawy odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie odwołania w całości.
W dniu 14 lipca 2026 r. Odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie w całości. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 Pzp). Odwołujący – jak podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie Prawa zamówień publicznych - jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania. Bada wyłącznie formalną skuteczność złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.
Tym samym Izba, zgodnie z art. 568 pkt 1 w związku z art. 520 ust. 1 Pzp, postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 15 000 zł 00 gr.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- …………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp, art. 99 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2918/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 525 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Biuro Finansów Oświaty - Śródmieście M.st. Warszawy oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2823/26umorzono25 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1702/24umorzono4 czerwca 2024ten sam zamawiający
- KIO 3111/26oddalono24 lipca 2026ten sam składOdbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Niemodlin
- KIO 2963/26oddalono17 lipca 2026ten sam składw nr referencyjny: ZP.271.12.2026.KM (zwane dalej:
- KIO 2939/26uwzględniono8 lipca 2026ten sam składnumer referencyjny: RGK.271.02.2026 (zwane dalej
- KIO 2877/26umorzono6 lipca 2026ten sam składZaprojektowanie i rozbudowa drogi krajowej nr 94 na odcinku Zederman Jerzmanowice