Postanowienie KIO 272/23 z 10 lutego 2023
Przedmiot postępowania: Sukcesywne świadczenie usług transportowych na autokary do 21 osób na potrzeby jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Powiązany przetarg
- 2022/BZP 00451659postępowanie poza bazą Atlasu
- Główna podstawa PZP
- art. 17 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- „Delux" Przewozy Turystyczno-Pasażerskie HandelUsługi Deluga Krzysztof spółka jawna u l. A.W. 61, 11-200 Bartoszyce
- Zamawiający
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 272/23
POSTANOWIENIE z 10 lutego 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący:Ernest Klauziński po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron 10 lutego 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 30 stycznia 2023 r. przez wykonawcę „Delux" Przewozy Turystyczno-Pasażerskie HandelUsługi Deluga Krzysztof spółka jawna u l. A.W. 61, 11-200 Bartoszyce w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie z siedzibą w Olsztynie
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ……………................................…………………
- Sygn. akt
- KIO 272/23
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie z siedzibą w Olsztynie (dalej: Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym pn.: „Sukcesywne świadczenie usług transportowych na autokary do 21 osób na potrzeby jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie”, nr referencyjny 433/2022/TP/DZP (dalej: Postępowanie).
Postępowanie jest prowadzone zgodnie z przepisami z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) zwanej dalej w skrócie Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 22 listopada 2022 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2022/BZP 00451659/01.
30 stycznia 2023 r. wykonawca: „Delux" Przewozy Turystyczno-Pasażerskie Handel-Usługi Deluga Krzysztof spółka jawna ul. A.W. 61, 11-200 Bartoszyce (dalej: Odwołujący) złożył odwołanie wobec sprzecznych z przepisami Pzp czynności i zaniechań Zamawiającego zarzucając mu naruszenie:
- art. 239 ust. 1 i ust. 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 oraz art. 17 ust. 2 Pzp przez wybór, jako najkorzystniejszej w postępowaniu, oferty wykonawcy: Przedsiębiorstwo Usług Transportowych s.c. Jonczak-Eksztain E., J.J., J.M. w sytuacji, gdy to oferta Odwołującego była ofertą najkorzystniejszą tj. ofertą z najniższą ceną;
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 oraz art. 17 ust. 2 Pzp przez pominięcie oferty Odwołującego w toku procedury badania i oceny ofert mimo jej nieodrzucenia;
- art. 109 ust. 1 pkt 7 Pzp przez wykluczenie oferty Odwołującego w sytuacji, gdy: a.w świetle treści przepisu wykluczeniu podlega wykonawca, a nie jego oferta; b.Odwołujący nie dopuścił się niewykonania lub nienależytego wykonania istotnego zobowiązania wynikającego z zawartej umowy w sprawie zamówienia publicznego z przyczyn leżących po jego stronie;
- art. 253 ust. 1 pkt 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 2 Pzp przez przedstawienie niewystarczającego uzasadnienia prawnego i faktycznego dokonanej czynności;
- art. 109 ust. 3 Pzp przez jego niezastosowanie w sytuacji, gdy wykluczenie Odwołującego było oczywiście nieproporcjonalne w stosunku do wagi zarzucanych naruszeń umowy.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty Przedsiębiorstwa Usług Transportowych s.c. Jonczak-Eksztain E., J.J., J.M. jako najkorzystniejszej;
- unieważnienia czynności „wykluczenia oferty" Odwołującego;
- dokonania ponownej czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
7 lutego 2023 r. Zamawiający przekazał do Izby pisemne stanowisko wobec zarzutów odwołania, w którym wskazał:
„Zamawiający Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie informuje, że dokonał unieważnienia czynności w dniu 6.02.2023 r. wyboru najkorzystniejszej oferty i odrzucenia ofert w przedmiotowym postępowaniu i przystąpi do
powtórzenia czynności badania i oceny ofert zmierzającej do wyboru najkorzystniejszej oferty.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że odwołanie jest bezprzedmiotowe a orzekanie w sprawie zbędne. Zamawiający wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp”.
Zamawiający potwierdził też pisemnie, że tym samym unieważnił również czynność wykluczenia Odwołującego z postępowania.
Izba ustaliła wobec powyższego, że nie budzi wątpliwości fakt unieważnienia czynności będącej podstawą wniesienia odwołania. Istotą zarzutów odwołania było, bezprawne zdaniem Odwołującego, wykluczenie go z postępowania.
Wobec ustalonego stanu faktycznego Izba stwierdziła, iż zaistniały przesłanki skutkujące umorzeniem postępowania, zgodnie z unormowaniem art. 568 pkt 2 Pzp, który stanowi, ż e Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne l ub niedopuszczalne. Unieważnienie przez Zamawiającego czynności, która była podstawą do wniesienia odwołania spowodowało, że dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego stało się niecelowe.
Biorąc pod uwagę powyższe Izba orzekła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania w odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.
U. z 2020 r. poz. 2437).
- Przewodniczący
- ……………................................…………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 16 pkt 2 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp
- KIO 3308/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3342/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3100/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3252/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2715/26oddalono20 lipca 2026ten sam składCałoroczne utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA Oddział w Warszawie, w podziale na 2 zadania: Zadanie nr 1 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi klasy S n a terenie miasta Warszawy. Zadanie nr 2 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi poza granicami miasta Warszawy
- KIO 2978/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam składDostawa systemu monitoringu wraz z montażem w budynkach: Narbutta 86 i Konwiktorska 2 Politechniki Warszawskiej Warszawie
- KIO 3030/26oddalono20 lipca 2026ten sam składDostawa i montaż cyfrowego stacjonarnego aparatu rentgenowskiego z dwoma detektorami w pełni dostosowanego do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami; przeznaczonego do pełnego zakresu diagnostyki radiologicznej w pracowni RTG, obejmującej m.in. badania klatki piersiowej, jamy brzusznej, kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych oraz badań ortopedycznych wymagających długich projekcji tzw. stitching wraz z pozycjonerem pacjenta – w ramach projektu pn. Dostępność Plus dla AOS
- KIO 3004/26uwzględniono16 lipca 2026ten sam składBudowa przydomowych oczyszczalni ścieków
- KIO 2763/26oddalono15 lipca 2026ten sam składTransport odpadów o kodach 19 12 10 i 19 12 12 powstałych w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie
- KIO 3226/26umorzono14 lipca 2026ten sam składMontaż paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych i użyteczności publicznej Gminy Krzyżanowice