Postanowienie KIO 2567/26 z 21 lipca 2026
Przedmiot postępowania: 6_kalkulacja_CHEŁM_2
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Miasta Gdańska - Gdański Ośrodek Sportu (jednostka budżetowa Gminy Miasta Gdańska) w Gdańsku
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: DGP Clean Partner Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Gminę Miasta Gdańska - Gdański Ośrodek Sportu (jednostka budżetowa Gminy Miasta Gdańska) w Gdańsku
Treść orzeczenia
- sygn. akt
- KIO 2567/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 21 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Maciej Sikorski na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 21 lipca 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 maja 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: DGP Clean Partner Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, CTG spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąz siedzibą w Legnicy, 7 MG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Legnicy, w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Miasta Gdańska - Gdański Ośrodek Sportu (jednostka budżetowa Gminy Miasta Gdańska) w Gdańsku, uczestnik postępowania po stronie Zamawiającego - wykonawca FUDEKO Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdyni
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz: wykonawców wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: DGP Clean Partner Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, CTG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Legnicy, 7 MG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Legnicy, kwoty 13.500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga, za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………….…….
- sygn. akt
- 2567/26
UZASADNIENIE
Zamawiający – Gmina Miasta Gdańska - Gdański Ośrodek Sportu (jednostka budżetowa Gminy Miasta Gdańska) w Gdańsku –– prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego z uprzednią oceną ofert na podstawie art. 132 oraz art. 139 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 roku, poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej PZP, pn.: „Utrzymanie czystości oraz przeprowadzanie dezynfekcji na obiektach administrowanych przez Gdański Ośrodek Sportu w latach 2026-2028” o nawierzchni z trawy naturalnej, Gdańskiego Ośrodka Sportu w latach 2026-2028.”– oznaczenie sprawy: ZP1.272.2.2026.
Szacunkowa wartość zamówienia przekracza kwoty określone w obwieszczeniu Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wydanym na podstawie art. 3 ust. 3 PZP.
W dniu 28 maja 2026 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: DGP Clean Partner Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, CTG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Legnicy, 7 MG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Legnicy (dalej: Odwołujący) wnieśli odwołanie wobec niezgodnych z przepisami PZP czynności Zamawiającego oraz zaniechań czynności, do których Zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy, podjętych w wyżej wymienionym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w zakresie części 1, 3 i 4 polegających na:
I.wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez: FUDEKO S.A. z siedzibą w Gdyni, 81-549 Gdynia, ul. Spokojna 4, NIP: 7010252178, KRS: 0000363385 (dalej: „Wykonawca”), II.zaniechaniu odrzucenia oferty Wykonawcy pomimo, że jest niezgodna z warunkami zamówienia:
- w zakresie części 1: z treścią § III pkt 2 część II SW Z, z treścią OPZ w szczególności z pkt 13 ppkt 9 OPZ oraz treścią załącznikiem 6 do SW Z pn. „6_kalkulacja_CHEŁM_2” skorygowany dla części 1 - arkusza 10 pn. czyszczenie i mycie okien na dużych wysokościach,
- W zakresie części 3: z treścią § III pkt 2 część II SWZ, z treścią OPZ w szczególności: a)z pkt 2.6.30 zał. Nr 1 do OPZ oraz treścią załącznika 6 do SW Z pn. „6_kalkulacja_STOGI_2” skorygowany dla części 3 – arkusz 22 pn. czyszczenie i mycie okien na dużych wysokościach, b)z pkt 2.6.32 zał. Nr 1 do OPZ oraz treścią załącznika 6 do SW Z pn. „6_kalkulacja_STOGI_2” skorygowany
dla części 3 – arkusz 23 pn. czyszczenie okien zewnętrznych z osadów wapiennych,
- W zakresie części 4: z treścią § III pkt 2 część II SWZ, z treścią OPZ w szczególności: a)z pkt 2.6.30 zał. Nr 1 do OPZ oraz treścią załącznika „6_kalkulacja_ORUNIA_2” skorygowany dla części 4 arkusz 22 pn. czyszczenie i mycie okien na dużych wysokościach, b)z pkt 2.6.32 zał. Nr 1 do OPZ oraz treścią załącznika 6 do SW Z pn. „6_kalkulacja_ORUNIA_2” skorygowany dla części 3 – arkusz 23 pn. czyszczenie okien zewnętrznych z osadów wapiennych, W oparciu o powyższe, Odwołujący sformułował następujące zarzuty naruszenia: art. 226 ust. 1 pkt 5 PZP w zw. z art. 16 oraz art. 17 ust. 2 PZP w zw. z art. 239 PZP poprzez: zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy pomimo, że jej treść jest niezgodna z warunkami zamówienia:
- w zakresie części 1: z treścią § III pkt 2 część II SW Z, z treścią OPZ w szczególności z pkt 13 ppkt 9 OPZ oraz treścią załącznikiem 6 do SW Z pn. „6_kalkulacja_CHEŁM_2” skorygowany dla części 1 - arkusza 10 pn. czyszczenie i mycie okien na dużych wysokościach,
- W zakresie: części 3 z treścią § III pkt 2 część II SWZ, z treścią OPZ w szczególności: a)z pkt 2.6.30 zał. Nr 1 do OPZ oraz treścią załącznika 6 do SW Z pn. „6_kalkulacja_STOGI_2” skorygowany dla części 3 – arkusz 22 pn. czyszczenie i mycie okien na dużych wysokościach, b)z pkt 2.6.32 zał. Nr 1 do OPZ oraz treścią załącznika 6 do SW Z pn. „6_kalkulacja_STOGI_2” skorygowany dla części 3 – arkusz 23 pn. czyszczenie okien zewnętrznych z osadów wapiennych,
- W zakresie: części 4 z treścią § III pkt 2 część II SWZ, z treścią OPZ w szczególności: a)z pkt 2.6.30 zał. Nr 1 do OPZ oraz treścią załącznika „6_kalkulacja_ORUNIA_2” skorygowany dla części 4 arkusz 22 pn. czyszczenie i mycie okien na dużych wysokościach, b)z pkt 2.6.32 zał. Nr 1 do OPZ oraz treścią załącznika 6 do SW Z pn. „6_kalkulacja_ORUNIA_2” skorygowany dla części 3 – arkusz 23 pn. czyszczenie okien zewnętrznych z osadów wapiennych, art. 226 ust. 1 pkt 8 PZP, w zw. z art. 224 ust. 5 i ust. 6 PZP w zw. z art. 224 ust. 1 PZP w zw. z art. 239 w zw. art.
16 PZP w zw. z art. 17 PZP poprzez: błędną ocenę wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez Wykonawcę, a w konsekwencji zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez Wykonawcę.
Do których to zarzutów Odwołujący przedstawił rozbudowaną argumentację.
Pismem z dnia 16 lipca 2026 roku, przed rozprawą, Odwołujący cofnął odwołanie z dnia 28 maja 2026 roku.
Izba zważyła, co następuje:
Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 PZP oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Dlatego też postanowiono jak w sentencji.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
- Przewodniczący
- ……………....…….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 224 ust. 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 224 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3223/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2984/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2883/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług ochrony osób i mienia w obiektach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w ŁodziWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 224 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3244/26oddalono27 lipca 2026Zakup drukarek oraz skanerów na potrzeby jednostek organizacyjnych prokuraturyWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 17 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2985/26oddalono27 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług medycyny pracy dla pracowników administracyjnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
- KIO 2540/26oddalono21 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2475/26oddalono16 lipca 2026ten sam składOdbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenów nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Środa Śląska
- KIO 2441/26umorzono10 lipca 2026ten sam składZakup, dostawa i montaż sprzętów i systemów AV, oświetlenia i sterowania dla budynku Parku Kultury Młyn w Ciechanowie, realizowanego w ramach zadania Park Kultury Młyn w Ciechanowie
- KIO 2743/26oddalono9 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie kompleksowej usługi w zakresie prania, prasowania, czyszczenia na sucho, dezynfekcji, bielizny czystej i brudnej, wdrożenia systemu RFID-UHF lub równoważnego i wynajmu w systemie RFID-UHF lub równoważnym oraz transportu bielizny ogólnoszpitalnej wraz z załadunkiem i rozładunkiem do komórek organizacyjnych Szpitala przez pracowników wykonawcy
- KIO 2417/26umorzono8 lipca 2026ten sam składUsługi doradcze w zakresie transformacji cyfrowej