Postanowienie KIO 2262/25 z 10 lipca 2025
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę po złożeniu pisma wniesionego 3 czerwca 2025 r., ale przed wydaniem rozstrzygnięcia merytorycznego, stanowiło podstawę umorzenia postępowania z urzędu na mocy art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Bralin
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00193396
- Główna podstawa PZP
- art. 17 ust. 2 Pzp
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę po złożeniu pisma wniesionego 3 czerwca 2025 r., ale przed wydaniem rozstrzygnięcia merytorycznego, stanowiło podstawę umorzenia postępowania z urzędu na mocy art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Zamawiający
- Gminę Bralin
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2262/25
POSTANOWIENIE Warszawa, 10 lipca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 10 lipca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 3 czerwca 2025 r. przez Ewę Peter prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „PETER” E.P., w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Bralin, uczestnik po stronie Zamawiającego – J.W. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Komunalno-Transportowe „WENCEL” J.W.,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
Sygn. akt: KIO 2262/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Gmina Bralin – prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia pn.
Usługa odbierania i transportu odpadów komunalnych z posesji zlokalizowanych na terenie Gminy Bralin. Wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 16 kwietnia 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00193396/01.
Wykonawca Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „PETER” E.P. wniósł 3 czerwca 2025 r. odwołanie wobec wyboru oferty J.W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo KomunalnoTransportowe „W ENCEL” J.W. (dalej: PKT W ENCEL) oraz wobec zaniechania odrzucenia tej oferty, a także wobec zaniechania wezwania PKT W ENCEL do uzupełnienia podmiotowego środka dowodowego. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów:
- art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 w zw. z art. 239 ust. 2 w zw. z art. 16 pkt 1 i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp, przez zaniechanie odrzucenia PKT W ENCEL, mimo że wykonawca ten złożył ofertę zawierającą rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia udzielanego, a co najmniej nie obalił domniemania rażąco niskiego charakteru zaoferowanej ceny w treści wyjaśnień, złożonych na wezwanie Zamawiającego;
- art. 226 ust. 1 pkt 10 w z art. 239 ust. 2 w zw. z art. 16 pkt 1 i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp, przez zaniechanie odrzucenia PKT W ENCEL, mimo że wykonawca ten złożył ofertę zawierającą błąd w obliczeniu ceny, przejawiający się w nieuwzględnieniu w treści oferty pełnych kosztów zatrudnienia pracowników, kosztów zakupu paliwa i worków na potrzeby realizacji zamówienia, a także podatku VAT;
- art. 128 ust. 1 w zw. z art. 266 w zw. z art. 112 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 16 pkt 1 w zw. z art. 239 ust. 2 ustawy Pzp, przez zaniechanie wezwania PKT W ENCEL do uzupełnienia wykazu usług, mimo że złożony wykaz wraz z dowodami należytego wykonania usług nie potwierdza, by wykonawca ten posiadał doświadczenie w realizacji usługi o wszystkich cechach wymaganych w Rozdziale 13 pkt 13.2.4. SWZ; Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru oferty PKT W ENCEL jako najkorzystniejszej oraz powtórzenia czynności badania i oceny ofert, a w jej ramach odrzucenia oferty PKT W ENCEL,
jako zawierającej rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia udzielanego, którego to domniemania PKT WENCEL nie obalił złożonymi wyjaśnieniami ceny.
Odwołujący 9 lipca 2025 r. przekazał do akt sprawy oświadczenie o cofnięciu odwołania. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp – należało umorzyć.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty 6.750 zł stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3038/26umorzono17 lipca 2026Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Sobieskiego w GnieźnieWspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2766/26oddalono15 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 239 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 239 ust. 2 Pzp
- KIO 3040/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.