Postanowienie KIO 1503/25 z 13 maja 2025
Przedmiot postępowania: Przebudowa i rozbudowa miejskiej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Sztumie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie sp. z o.o.
- Powiązany przetarg
- TED-782053-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- MELBUD S.A.
- Zamawiający
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie sp. z o.o.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1503/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 13 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Aleksandra Kot po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 13 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 kwietnia 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MELBUD S.A. z siedzibą w Grudziądzu oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EKOW ODROL sp. z o.o. z siedzibą w Koszaliniew postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie sp. z o.o. z siedzibą w Sztumie, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia:
NEWATER sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku oraz Firma Ogólnobudowlana MAS-BUD sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MELBUD S.A. z siedzibą w Grudziądzu oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EKOW ODROL sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie kwoty 20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….………………….
- Sygn. akt
- KIO 1503/25
UZASADNIENIE
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie sp. z o.o. z siedzibą w Sztumie (dalej: „Zamawiający” lub „PW K”) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą: „Przebudowa i rozbudowa miejskiej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Sztumie” (Numer referencyjny: ZP.2.2024, dalej: „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 20 grudnia 2024 r. pod numerem: 782053-2024.
Wartość wskazanego zamówienia przekracza progi unijne.
18 kwietnia 2025 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: MELBUD S.A. z siedzibą w Grudziądzu oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EKOW ODROL sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie (dalej:
„Odwołujący” lub „Konsorcjum Melbud”) wniósł odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy czynności i zaniechań czynności Zamawiającego w Postępowaniu, tj. od:
- czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: NEWATER sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku oraz Firma Ogólnobudowlana MAS-BUD sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej: „Konsorcjum Newater”) dokonanej pismem PWK z dnia 8 kwietnia 2025 r.;
- zaniechania czynności wezwania Konsorcjum Newater do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów (w tym w szczególności podmiotowych środków dowodowych, innych dokumentów lub oświadczeń) lub udzielenia wyjaśnień w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania wymaganej zdolności technicznej lub zawodowej;
- zaniechania czynności odrzucenia oferty Konsorcjum Newater z Postępowania.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
- art. 128 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania Konsorcjum Newater do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów (w tym w szczególności podmiotowych środków dowodowych, innych dokumentów lub oświadczeń) w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania zdolności technicznej lub zawodowej w odniesieniu do obowiązku dysponowania podczas realizacji zamówienia osobą zdolną do wykonania zamówienia przewidzianą do pełnienia funkcji technologa – kierownika rozruchu wskazanego w §V pkt 2.4.2 SW Z, która posiada wykształcenie wyższe techniczne z zakresu inżynierii środowiska, inżynierii sanitarnej lub inżynierii komunalnej, minimum 5-letnie doświadczenie zawodowe jako kierownik rozruchu lub kierownik oczyszczalni ścieków lub główny technolog oczyszczalni ścieków, ponadto doświadczenie w pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przy realizacji co najmniej 3
oczyszczalni ścieków zaprojektowanych w oparciu o technologię membranową MBR o przepustowości nie mniejszej niż Qdśr = 800 m3/dobę każda; oraz poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty tego wykonawcy pomimo zaniechania czynności powyżej wskazanego wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień;
- art. 128 ust. 4 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania Konsorcjum Newater do udzielenia wyjaśnień co do spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania zdolności technicznej lub zawodowej w odniesieniu do obowiązku dysponowania podczas realizacji zamówienia osobą zdolną do wykonania zamówienia przewidzianą do pełnienia funkcji technologa – kierownika rozruchu wskazanego w §V pkt 2.4.2 SWZ, która posiada wykształcenie wyższe techniczne z zakresu inżynierii środowiska, inżynierii sanitarnej lub inżynierii komunalnej, minimum 5-letnie doświadczenie zawodowe jako kierownik rozruchu lub kierownik oczyszczalni ścieków lub główny technolog oczyszczalni ścieków, ponadto doświadczenie w pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przy realizacji co najmniej 3 oczyszczalni ścieków zaprojektowanych w oparciu o technologię membranową MBR o przepustowości nie mniejszej niż Qdśr = 800 m3/dobę każda; oraz poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty tego wykonawcy pomimo zaniechania czynności powyżej wskazanego wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień;
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty Konsorcjum Newater, mimo że wskazany wykonawca nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej;
- art. 239 ust 1 ustawy Pzp, art. 16 pkt 1 ustawy Pzp, art. 16 pkt 2 ustawy Pzp i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez wybór jako najkorzystniejszej oferty Konsorcjum Newater mimo naruszeń wskazanych powyżej w pkt 1 – 3 powyżej, co w konsekwencji doprowadziło do prowadzenia postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
W związku z powyższym Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienie czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty Konsorcjum Newater;
- dokonanie powtórnego badania i oceny złożonych ofert;
- wezwanie Konsorcjum Newater do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów (w tym m.in. podmiotowych środków dowodowych, innych dokumentów lub oświadczeń) lub udzielenia wyjaśnień w celu wykazania spełnienia konkretnych warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania zdolności technicznej lub zawodowej i odrzucenia oferty tego wykonawcy w przypadku wystąpienia ku temu przesłanek po tym wezwaniu;
- dokonanie wyboru oferty Odwołującego jako oferty najkorzystniejszej po wykonaniu niezbędnych do tego czynności.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do niniejszego postępowania odwoławczego skuteczne przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia:
NEWATER sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku oraz Firma Ogólnobudowlana MAS-BUD sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej: „Przystępujący”).
W piśmie z dnia 7 maja 2025 r. Odwołujący wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art.
568 pkt 2 ustawy Pzp. Konsorcjum Melbud poinformowało, że 6 maja 2025 r. PW K dokonał unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty Kosorcjum Newater oraz zawiadomił wykonawców o ponownym badaniu i ocenie ofert.
Odwołujący podniósł, że w wyniku powyższego zaistniały przesłanki umorzenia postępowania odwoławczego wszczętego odwołaniem z dnia 18 kwietnia 2025 r. wskazane w art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ w skutek czynności podjętej przez Zamawiającego w dniu 6 maja 2025 r. (unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty) czynność, wobec której zostało wniesione odwołanie, na dzień rozpoznawania niniejszej sprawy, przestała istnieć. To z kolei oznacza, że postępowanie odwoławcze staje się zbędne. Ponadto Odwołujący dołączył pismo PW K z dnia 6 maja 2025 r., tj. „Zawiadomienie o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz o ponownym badaniu i ocenie ofert”.
Izba ustaliła, że pismem z dnia 6 maja 2025 r. Zamawiający poinformował wykonawców, którzy złożyli oferty w Postępowaniu o unieważnieniu czynność wyboru najkorzystniejszej oferty Kosorcjum Newater z dnia 8 kwietnia 2025 r. i przystąpieniu do powtórzenia czynności badania i oceny złożonych ofert, zmierzającej do wyboru najkorzystniejszej oferty.
Wobec powyższych ustaleń, w ocenie Izby nie budzi wątpliwości, iż w przedmiotowej sprawie, w związku z dokonaną czynnością Zamawiającego może znaleźć zastosowanie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne. Zbędność postępowania odwoławczego wynika z faktu, że wobec unieważnienia przez PW K czynności objętej odwołaniem, nie istnieje tzw. substrat zaskarżenia niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy nie (por. postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 17 grudnia 2021 r. o sygn. akt KIO 3529/21). Jak bowiem wskazała Krajowa Izba
Odwoławcza w postanowieniu z dnia 10 sierpnia 2023 r. o sygn. akt KIO 2263/23 „(…) Jeżeli więc dojdzie do zajścia w sprawie okoliczności, których wystąpienie negatywnie wpływa na możliwość zbadania sprawy co do meritum, a dalsze procedowanie staje się bezcelowe, proces powinien zostać umorzony z powodu zbędności wydania wyroku. Inaczej mówiąc, pojęcie zbędności jako przyczyny umorzenia postępowania odwoławczego, związane jest z szeroko pojętą następczą bezprzedmiotowością dalszego prowadzenia postępowania odwoławczego, więc jego wynik nie powinien mieć charakteru rozstrzygnięcia merytorycznego, a powinien być jedynie jego formalnym zakończeniem (…)”. Należy podkreślić, że przepis art. 552 ust. 1 ustawy Pzp obliguje Izbę do uwzględnienia za podstawę stanu rzeczy ustalonego w toku postępowania odwoławczego. W rozpatrywanej sprawie PW K w dniu 6 maja 2025 r. unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty Konsorcjum Newater z dnia 8 kwietnia 2025 r. i poinformował, że przystępuje się do ponownego badania i oceny ofert złożonych w Postępowaniu. Powyższe okoliczności powodują zatem, że postępowanie odwoławcze staje się zbędne, gdyż przedmiot zaskarżenia przestał istnieć, co stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Jednocześnie dostrzeżenia wymaga, że po dokonaniu przez Zamawiającego nowych czynności w Postępowaniu, wykonawcom – zgodnie z art. 513 pkt 1 i 2 ustawy Pzp – będzie przysługiwało prawo do skarżenia w drodze odwołania ewentualnie stwierdzonych przez nich wadliwych czynności lub zaniechań PW K (por. postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 17 grudnia 2021 r. o sygn. akt KIO 3535/21 oraz postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 9 grudnia 2021 r. o sygn. akt KIO 3456/21).
Reasumując, mając na względzie okoliczności przedmiotowej sprawy oraz brzmienie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, orzeczono jak w sentencji umarzając postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) nakazując zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej przez niego tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ...........................................
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Ten wyrok cytuje (4)
- KIO 3529/21umorzono17 grudnia 2021Zakup i dostarczanie materiałów medycznych jednorazowego i wielorazowego użytku dla potrzeb Katowickiego Centrum Onkologii
- KIO 2263/23umorzono10 sierpnia 2023
- KIO 3535/21umorzono17 grudnia 2021Przygotowanie i dostawa całodziennych posiłków dla pacjentów Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu oraz odbiór resztek pokonsumpcyjnych w okresie od 1.12.2021 do 31.12.2021 r.
- KIO 3456/21umorzono9 grudnia 2021
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 16 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3011/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3111/26oddalono24 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy NiemodlinWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3357/26uwzględniono24 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa hali lodowej wraz z budową parkingów, pylonu, masztów flagowych, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą towarzyszącą - Etap I w ramach zadaniaWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 16 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2630/26oddalono23 lipca 2026Przebudowa urządzeń wodnych służących łagodzeniu skutków powodzi i suszy – Modernizacja zbiornika ChechłoWspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2376/26oddalono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 128 ust. 1 Pzp, art. 128 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie Sp. z o.o. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2369/25uwzględniono21 lipca 2025ten sam zamawiającyPrzebudowa i rozbudowa miejskiej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Sztumie
- KIO 2029/25umorzono12 czerwca 2025ten sam zamawiający
- KIO 2950/26umorzono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2918/26umorzono21 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3006/26umorzono3 lipca 2026ten sam składInformacja o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i powtórzeniu czynności