Postanowienie KIO 4682/25 z 25 listopada 2025
Przedmiot postępowania: Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Ksawerów
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Ksawerów
- Powiązany przetarg
- TED-679510-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- REMONDIS sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gminę Ksawerów
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4682/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 25 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 25 listopada 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 października 2025 r. przez wykonawcę REMONDIS sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Ksawerów
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść koszty postępowania odwoławczego wzajemnie i nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy REMONDIS sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………...
- Sygn. akt
- KIO 4682/25
Zamawiający: Gmina Ksawerów wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Ksawerów”, nr referencyjny: RZP.271.10.2025.JG.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 679510-2025 w dniu 16 października 2025 r.
W dniu 27 października 2025 r. Odwołujący: REMONDIS sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec powyższej treści dokumentów zamówienia opublikowanych w dniu 16 października 2025 r.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu:
- wprowadzenie do wzoru umowy niejasnych oraz naruszających zasadę ekwiwalentności świadczeń postanowień dotyczących zasad zmiany wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia czym Zamawiający naruszył art. 439 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp lub Pzp i ust. 2 pkt 1) Pzp oraz art. 16 pkt 1 Pzp w zw. z art. 3531 Kc w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp;
- nałożenie na wykonawcę obowiązków dotyczących osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu, podczas gdy Wykonawca nie ma wyłącznego wpływu na osiągnięcie tych poziomów czym Zamawiający naruszył art. 99 ust. 1 Pzp w zw. z art. 3531 Kc, art. 354 Kc, art. 473, art. 471 i art. 483 Kc w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp;
- uregulowanie postanowień umownych w zakresie konsekwencji nieosiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu w sposób rażąco nieproporcjonalny, przerzucenie niemal wszystkich ryzyk w tym zakresie na wykonawcę czym Zamawiający naruszył art. 433 pkt 2 Pzp w zw. z art. 431 Pzp.
Wobec powyższego Odwołujący wnosił między innymi o uwzględnienie odwołania i:
- nakazanie Zamawiającemu:
- w zakresie zarzutu nr 1: zastąpienia w § 9 ust. 3 wzoru umowy sformułowania „powyżej 10 %” sformułowaniem: „o minimum 10 %”
- w zakresie zarzutu nr 2: zastąpienia wszystkich zapisów w dokumentacji postępowania nakładających na Wykonawcę obowiązek osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu zapisami, że Wykonawca ma obowiązek dołożyć należytej staranności odpowiedniej do realnych możliwości wynikających z przedmiotu umowy do osiągnięcia ustalonych poziomów recyklingu (m.in. rozdz. 4 pkt 1 SWZ, pkt 2.11.4. – 2.11.6. OPZ, § 3 ust. 1 lit. n. wzoru umowy);
- w zakresie zarzutu nr 3: usunięcia z dokumentacji postępowania zapisów, na podstawie których Wykonawca ponosi konsekwencje nieosiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu (§ 10 ust. 2 wzoru umowy) ewentualnie zastąpienia zapisów § 10 ust. 2 wzoru umowy zapisem: „W przypadku nie osiągnięcia wskaźników poziomu przygotowana do ponownego użycia i recyklingu z przyczyn, za które winę ponosi Wykonawca, Wykonawca
zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Zamawiającego kary w wysokości równoważnej 50 % wysokości kar ostatecznie nałożonych na Gminę Ksawerów w zakresie nieosiągnięcia poziomów i przez Gminę Ksawerów zapłaconych. Za przyczyny, za które winę ponosi Wykonawca uznaje się mieszanie frakcji podczas odbioru, nieprzekazywanie odpadów do właściwych instalacji przetwarzania lub recyklerów, nieprawidłowa lub niekompletna sprawozdawczość / raportowanie, nieprzestrzeganie przepisów prawa powszechnie obowiązującego – w zakresie w jakim wpłynęło to na nieosiągnięcie/niewykazania osiągnięcia wskaźników poziomu przygotowana do ponownego użycia i recyklingu”.
Izba zważyła, co następuje.
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu niejawnym stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 522 ust.1 ustawy Pzp.
W piśmie z dnia 24 listopada 2025 r. przed wyznaczoną rozprawą Zamawiający oświadczył, że w trybie przepisu art. 522 ustawy Prawo zamówień publicznych uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu i zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu, dokonał zmian w treści dokumentacji zamówienia.
Z uwagi na uwzględnienie w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Zamawiający zwrócił się z wnioskiem o umorzenie postępowania zgodnie z dyspozycją art. 568 pkt 3 Prawa zamówień publicznych.
Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art.525 ust. 1 cyt. ustawy Pzp Wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
Izba ustaliła, że w niniejszej sprawie zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zostało dokonane.
Zgodnie z art.522 ust.1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach postępowania Izba wzięła pod uwagę treść przepisu art.574 i 576 ustawy Pzp oraz § 9 ust.
1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania .
Ze wskazanych przepisów wynika, iż w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w , znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając powyższe na uwadze, na zasadzie art.568 pkt 3 w związku z art. 522 ust.1 zd.1 ustawy Pzp orzeczono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 522 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 8 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 1739/26umorzono26 maja 2026Łódzkiego Centrum NeuropsychiatriiWspólna podstawa: art. 431 Pzp, art. 433 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 8 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 8 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 1779/26oddalono12 czerwca 2026Wspólna podstawa: art. 431 Pzp, art. 433 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3319/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 1702/26oddalono9 czerwca 2026ten sam składZagospodarowanie odpadów nielegalnie magazynowanych w miejscu do tego nieprzeznaczonym na terenie działek o nr ew.: 948, 949, 950, 1021/1, 1022/2, 1023/2, 1024/2, 1028/2, 1029/2, 1030/2, 935, 936, 937, 533/1, 534/2, 535/4, 535/2, 536/2, 537/2, 538/2, 539/2, 540/2, 541, 546, 547, 550/2, 551/2, 552/2, 553/2, 554/2, 555/2, 556/2, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 653/1, 654, 655, 656, 657/2 oraz 641/3, obręb 0001 położonych w Sławkowie (w powiecie będzińskim w województwie śląskim)
- KIO 1616/26oddalono2 czerwca 2026ten sam składPrace na linii kolejowej nr 408 na odcinku Szczecin Główny - Szczecin Gumieńce i Linii kolejowej 409 na odcinku Szczecin Gumieńce - granica państwa - roboty budowlane
- KIO 1536/26umorzono19 maja 2026ten sam skład
- KIO 1057/26oddalono19 maja 2026ten sam składBudowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SPZOZ w Brzesku
- KIO 1073/26oddalono19 maja 2026ten sam składŚwiadczenie pomocy prawnej w rozumieniu przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 499) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jednolity Dz.U. z 2024 r. poz. 1564) dla Gminy (miasta na prawach powiatu) Dąbrowa Górnicza w latach 2026 – 2030
- KIO 1676/26umorzono29 kwietnia 2026ten sam składRozbudowa drogi wojewódzkiej nr 583 na odcinku od km 7+627 do km 14+000 na terenie gminy Pacyna