Postanowienie KIO 397/25 z 24 lutego 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Gryfów Śląski
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00669275
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Voyager Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gminę Gryfów Śląski
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 397/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 24 lutego 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Aleksandra Patyk Protokolantka:
Wiktoria Ceyrowska po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 24 lutego 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 lutego 2025 r. przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Voyager Sp. z o.o. z siedzibą w Lubaniu w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Gryfów Śląski przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy A.B. prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą AGA-TRAVEL A.B. w Leśnej
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego - wykonawcy Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Voyager Sp. z o.o. z siedzibą w Lubaniu kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………………..
- Sygn. akt
- KIO 397/25
Zamawiający – Gmina Gryfów Śląski [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, o którym mowa w art. 275 pkt 2 ustawy Pzp na przewóz uczniów z terenu Gminy Gryfów Śląski (znak postępowania: WT/DU/13/24).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 23 grudnia 2024 r. pod numerem 2024/BZP 00669275.
W dniu 3 lutego 2025 r. wykonawca Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Voyager Sp. z o.o. z siedzibą w Lubaniu [dalej „Odwołujący”] wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 16 pkt 1-3 Pzp oraz art. 224 ust. 6 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez A.B. prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą AGA-TRAVEL A.B., u l. Baworowo 16F 59-820 Leśna, dalej: „AGA-TRAVEL”, pomimo, iż zawiera ona rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia oraz poprzez nieprawidłową ocenę wyjaśnień ww. wykonawcy złożonych w dniu 13 stycznia 2025 r. prowadzącą do uznania, że cena zaoferowana przez AGA-TRAVEL nie jest rażąco niska;
- art. 239 ust. 1 Pz w zw. z art. 17 ust. 2 Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty wykonawcy niezgodnie z przepisami ustawy.
Wobec ww. zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów postawionych odwołaniu, w
- odrzucenia oferty AGA-TRAVEL;
- ponowienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w Postępowaniu.
Izba stwierdziła, że wykonawca A.B. prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą AGA-TRAVEL A.B. skutecznie przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
W dniu 23 lutego 2025 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa wniesione odwołanie. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Wobec powyższych ustaleń Izba wskazuje, że na skutek cofnięcia odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art.
520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520
ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.
U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu w wysokości 7 500,00 zł.
Za bezzasadny Izba uznała wniosek Zamawiającego o zasądzenie kosztów wynagrodzenia pełnomocnika w kwocie 3600 zł. Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Skoro
w okolicznościach sprawy oświadczenie Odwołującego o wycofaniu odwołania wpłynęło do Prezesa Izby w dniu 23 lutego 2025 r., tj. w dniu poprzedzającym dzień, na który wyznaczony został termin posiedzenia z udziałem stron i rozprawy, to brak jest podstaw prawnych do zasądzenia na rzecz Zamawiającego kosztów, o których mowa w § 5 pkt 2 lit. b rozporządzenia.
- Przewodnicząca
- ……………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2901/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2893/26oddalono21 lipca 2026Rozbudowa systemu tras pieszo-rowerowych w Gminie Rogowo (od ul. Topolowej w kierunku kościoła w Rogowie)Wspólna podstawa: art. 17 ust. 2 Pzp, art. 275 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 294/25oddalono21 lutego 2025ten sam składOdbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu gminy Suchedniów oraz z PSZOK
- KIO 360/25oddalono17 lutego 2025ten sam skład
- KIO 265/25oddalono14 lutego 2025ten sam skład
- KIO 234/25umorzono7 lutego 2025ten sam skład
- KIO 5055/24oddalono4 lutego 2025ten sam skład
- KIO 4984/24oddalono4 lutego 2025ten sam skład