Postanowienie KIO 393/25 z 11 lutego 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gmina Szprotawa
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00642389
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Commercial Networks Service Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gmina Szprotawa
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 393/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 11 lutego 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Mateusz Paczkowski na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 11 lutego 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 lutego 2025 r. przez wykonawcę Commercial Networks Service Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gmina Szprotawa
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Commercial Networks Service Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…….…
- Sygn. akt
- KIO 393/25
UZASADNIENIE
Gmina Szprotawa (dalej: „Zamawiający”), prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r.
Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm. dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn.: „Budowa dworca autobusowego oraz wiaty i zajezdni dla autobusów elektrycznych” (znak postępowania: W I.271.53.2024). Wartość szacunkowa zamówienia jest poniżej progów unijnych. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 10 grudnia 2024 r. pod numerem 2024/BZP 00642389/01.
W dniu 3 lutego 2025 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, w przedmiotowym postępowaniu złożył wykonawca Commercial Networks Service Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: „Odwołujący”).
Odwołanie złożono na czynność unieważnienia postępowania przez Zamawiającego.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 255 pkt 6) ustawy Pzp poprzez bezpodstawne unieważnienie postępowania, podczas, gdy brak jest podstaw do unieważnienia postępowania w niniejszym stanie faktycznym, zarówno prawnych jak i faktycznych.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienie czynności unieważnienia postępowania,
- kontynuowanie postępowania poprzez badanie i ocenę ofert.
Odwołanie zostało wniesione z zachowaniem ustawowego terminu określonego w art. 515 ust. 1 pkt 2) lit. a) ustawy Pzp.
Informację stanowiącą podstawę dla wniesienia odwołania Odwołujący uzyskał w dniu 29 stycznia 2025 r. (zawiadomienie o unieważnieniu postępowania). W związku z powyższym odwołanie wniesione w dniu 3 lutego 2025 r. należy uznać za wniesione w wymaganym zgodnie z ustawą Pzp terminie.
Wpis od odwołania w kwocie 10 000,00 złotych (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) został uiszczony przelewem na rachunek bankowy Urzędu Zamówień Publicznych. Odwołujący prawidłowo przekazał kopię odwołania Zamawiającemu oraz załączył potwierdzenie przekazania odwołania Zamawiającemu.
Izba ustaliła, że do upływu 3-dniowego terminu z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego w tej sprawie nie zgłoszono żadnego przystąpienia.
Zamawiający pismem z dnia 6 lutego 2025 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Z uwagi, że zaistniała sytuacja opisana w hipotezie przywołanego przepisu, Izba zobligowana jest do umorzenia postępowania odwoławczego w tej sprawie bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
Z tych względów – działając na podstawie art. 568 pkt 3) ustawy Pzp – Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020
roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020 roku, poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ………………..……. ........
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 3319/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3101/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Szprotawa oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1938/25umorzono3 czerwca 2025ten sam zamawiający
- KIO 2901/26oddalono24 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3388/26umorzono24 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3327/26umorzono23 lipca 2026ten sam składUtworzenie nowych miejsc przedszkolnych na terenie Gminy Starogard Gdański - szansą na równy start
- KIO 2837/26oddalono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3192/26oddalono17 lipca 2026ten sam składPrzystosowanie do tłokowania gazociągu DN400 relacji Mory – Gassy