Postanowienie KIO 3464/25 z 12 września 2025
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę w toku postępowania odwoławczego wywołało obowiązek jego umorzenia na podstawie art. 568 pkt 1 Pzp.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
- Powiązany przetarg
- TED-513099-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 362 pkt 1 Pzp
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę w toku postępowania odwoławczego wywołało obowiązek jego umorzenia na podstawie art. 568 pkt 1 Pzp.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- PORR S.A.
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3464/25
POSTANOWIENIE Warszawa, 12 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 12 września 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 18 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę PORR S.A. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie, uczestnicy po stronie Odwołującego:
- Strabag Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie,
- Swietelsky Rail Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
- TORPOL S.A. z siedzibą w Poznaniu,
- Trakcja S.A. z siedzibą w Warszawie,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 3464/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Zaprojektowanie i wykonanie robót na linii kolejowej nr 68 na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach projektu pn.: Prace na linii kolejowej nr 68 na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk – etap .I Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 513099-2025.
Wykonawca PORR S.A. wniósł 18 sierpnia 2025 r. odwołanie wobec ustalenia w pkt 8 ppkt 8.6.2 (pkt 6 tabeli – BIM Manager) Specyfikacji Warunków Zamówienia nadmiernego i nieproporcjonalnego w stosunku do przedmiotu zamówienia warunku udziału w postępowaniu, poprzez wymagane wykazania przez wykonawcę dysponowaniem na stanowisko BIM Manager – osobą posiadającą doświadczenie w co najmniej 1 realizacji infrastruktury liniowej (w zakresie minimum 5 branż – tj. torowa, drogowa, mostowa, urządzenia srk, sieci trakcyjnej) realizowanej w metodyce BIM.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów art. 112 ust. 1 i ust. 2 pkt 4, art. 116 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1-3 oraz art. 362 pkt 1 ustawy Pzp i wniósł o nakazanie Zamawiającemu zmiany pkt 8 ppkt 8.6.2 (pkt 6 tabeli – BIM Manager) SWZ, przez nadanie mu brzmienia:
W okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert przez co najmniej 6 miesięcy pracował na co najmniej 1 realizacji inwestycji (w zakresie minimum 3 branż) realizowanej w metodyce BIM, a jego zakres odpowiedzialności obejmował: - przełożenie wymagań informacyjnych projektu EIR na Plan Realizacji BIM (BEP) lub - przygotowanie map procesów dla platformy CDE lub - integrowanie modeli z innymi źródłami danych lub - koordynację modeli BIM.
Odwołujący 10 września 2025 r. przekazał do akt sprawy oświadczenie o cofnięciu odwołania. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp – należało umorzyć.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty 18.000,00 zł stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3438/26umorzono27 lipca 2026Małopolska Karta Aglomeracyjna etap III – rozbudowa systemu MKA – z podziałem na części: Część nr 8 – rozbudowa systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna w obszarze sprzedaży usług online oraz sieci akceptacjiWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3246/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..
- KIO 2105/26oddalono22 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2056/26uwzględniono8 czerwca 2026ten sam zamawiającyZaprojektowanie i wykonanie robót na linii kolejowej nr 68 na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach projektu pn.: Prace na linii kolejowej nr 68 na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk - etap I
- KIO 1730/26oddalono1 czerwca 2026ten sam zamawiającyZaprojektowanie i wykonanie robót na linii kolejowej C-E 20 na odcinku Czachówek Wschodni - Pilawa wraz z mostem nad Wisłą.
- KIO 2407/26umorzono27 maja 2026ten sam zamawiającyZaprojektowanie (w zakresie branży srk i telekomunikacja) i wykonanie robót dla zadania pn.: Odcinek 4 - roboty budowlane na linii kolejowej nr 201 odc. Lipowa Tucholska – Kościerzyna w ramach projektu
- KIO 1082/26oddalono27 kwietnia 2026ten sam zamawiającyZaprojektowanie i wykonanie robót dla projektu pn.: Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia, etap IIa
- KIO 61/26oddalono11 marca 2026ten sam zamawiającyMetodologia Wymiany Informacji