Postanowienie KIO 3433/26 z 27 lipca 2026
Przedmiot postępowania: Świadczenie usług ratownictwa wodnego w krytej pływalni przy ul. Wrzosów 2 Krapkowicach
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- odrzucono
- Zamawiający
- Wodociągi i Kanalizacja spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00082252
- Główna podstawa PZP
- art. 505 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Wodociągi i Kanalizacja spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3433/26
POSTANOWIENIE Warszawa, 27 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron 27 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 13 lipca 2026 r. przez wykonawcę: F undacja D.T. Sport z siedzibą w Lesznie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Wodociągi i Kanalizacja spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krapkowicach
- Odrzuca odwołanie.
- Kosztami postępowania obciąża odwołującego: Fundację D.T. Sport z siedzibą w Lesznie i zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczoną przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- …………………………………………….
- Sygn. akt
- KIO 3433/26
UZASADNIENIE
Wodociągi i Kanalizacja spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krapkowicach (dalej: Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym pn. „Świadczenie usług ratownictwa wodnego w krytej pływalni przy ul. Wrzosów 2 Krapkowicach”, Numer referencyjny: 2/01/2026. w Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 2 9 stycznia 2026 r. pod numerem: nr 2026/BZP 00082252.
13 lipca 2026 r. wykonawca Fundacja D.T. Sport z siedzibą w Lesznie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie i zarzucił Zamawiającemu (pisownia oryginalna):
- „Zarzut nr 1 Niezgodnej z przepisami ustawy PZP czynności Zamawiającego, polegającej na braku odrzucenia oferty złożonej przez Korsorcjum RATOW NICTW O W ODNE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Ul. Dolina 5B/19; 61-551 Poznań pomimo iż Wykonawca podlega wykluczeniu na podstawie art 109 ust 1 pkt 5
- Zarzut nr 2 Niezgodnej z przepisami ustawy PZP czynności Zamawiającego, polegającej na wyborze oferty najkorzystniejszej złozonej przez : Korsorcjum RATOW NICTW O W ODNE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Ul. Dolina 5B/19; 61-551 Poznań
Art. 109 ust. 1 pkt 5) PZP który w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe, co podważa jego uczciwość, w szczególności gdy wykonawca w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa nie wykonał
lub nienależycie wykonał zamówienie, co zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą stosownych dowodów; - okres zatarcia 3 lata
- Zarzut nr 3 Niewrównym traktowaniu uczestników postępowania w procedurach wyboru oferty najkorzytsniej i badaniu ofert”.
W uzasadnieniu Odwołujący wskazał (pisownia oryginalna):
„W postępowaniu brak jest normatywnych i szczegółowych wyjaśnień odrzucenia oferty Fundacja D.T.SPORT na podstawie art 109 ust 1 pkt 5, 7, 10. Zamawiający w lakonicznycm uzasadnieniu odrzuca ofertę złożoną przez Fundacja D.T.SPORT na podsatwie art 109 ust 1 pkt 5, 7, 10 szcególne wątpliwości budzi fakt odrzuceniea ofety na podstawie na art 109 ust1 pkt 5 jako naliczenia cząstkowych kar umowynych podczas realizacji podobnych usług. Zamawiający nie bada jednak kar umownych Wykonawcy którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, który zataił informację i nie zawarł ich w drodze samooczyszczenia przekładajac z ofertą obarczoną wadą i brakiem samooczyszczenia.
Dnia 25 maja 2026 roku Zamawiajacy Wodociągi i Kananizacja Spółka z.o.o w Krapkowicach po wyborze oferty Fundacja D.T.SPORT jako najkorzystniejszej zwrócił się do Wykonawcy Fundacja D.TSPORT w kwesti wyjasnień rzekomo nienależycie wykonanych usług ratownictwa wodnego. Dnia 26 maja 2026 roku Wykonawca odpowiedział na pismo udzielając wyczepujących informacji. Zamawiajacy w treści wyboru ofert z dnia 8 lipca 2026 kwestionuje iż cytuje „ Wyjaśnienia były ogólne i lakoniczne, nie zostały przedłożone żadne dodatkowe dokumenty wyjaśniające zaistniałe rozbieżności. „. Zamawiajacy od dnia 26 maja 2026 do dnia 8 lipca 2026 przez okres półltora miesiaća miał możliwośc ponownego wezwania Wykonawcy Fundacja D.T.SPORT do złożenia wyjaśnień które budziły wątpliwości Zamawiającego, który wykluczył Wykonawca Fundacja D.T.SPORT gdyż cytuję „ Zamawiający pozyskał informację,że Wykonawca nie objął procedurą „samooczyszczenia” innych podmiotów zamawiających
w stosunku do których doszło do naruszenia warunków wykonania umowy skutkujących minnaliczeniem kar umownych z tytułu nienależytego wykonania umowy czy rozwiązania umóww łącznie.
Wykonawca Fundacja D.T.SPORT w procedurze sanacyjnej opisał samooczyszcenie i podał 1 ptrzypadek który miał miejsce w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu pozostałe przypadki są juz przedawnione gdyż upłynął okrs ponad 3 lat powstania ich zdarzenia.
Zamawiajacy mnie chaiał badać i pozyskać informacji z innych zródeł o nienależytym wykonaniu umów przez Ratownictwo Wodne Spółka z.o.o, a takowe wystąpiły, a na postawie tych zdarzeń czątkowych kar umownych wyklucza Wykonawca Fundacja D.T.SPORT
Odwołanie zostaje wniesione w dniu 13.07.2026 roku, czyli w terminie przewidzianym art.
Załączniki:
- dowód wniesienia wpisu od odwołania do KIO- 7.500,00 zł
- Zawiadomienie o wyborze oferty najkorzystniejszej
- wydruk KRS Odwołującego
- Zawiadomienie o wyborze oferty najkorzystniejszej z dnia 1 kwietnia 2026
- Informacja o wniesieniu odwołania
- Zawiadomienie o uniewąznieniu wyboru ofertty najkorzystniejszej
- Wezwanie do złożenia wyjaśnień z dnia 25 maja 2026
- Odpowiedź na pismo od Zamwiajaćego w dniu 26 maja 2026
- Zawiadomioenie o wyborze oferty najkorzystniejszej z dnia 8 lipca 2026
- Wniosek o unieważnie czynnościu wyboru oferty najkorzysniejszej” Izba ustaliła:
W postępowaniu wpłynęło sześć ofert, w tym oferta złożona przez Odwołującego. 8 lipca 2 026 r. Zamawiający dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty - i wybrał ofertę złożoną przez wykonawcę Ratownictwo Wodne spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Poznaniu. Zamawiający poinformował jednocześnie o odrzuceniu części z ofert, w tym oferty Odwołującego. w Biorąc pod uwagę przytoczone odwołanie z uzasadnieniem (w całości) nie ulega wątpliwości, że nie zmierza ono do przywrócenia do postępowania oferty Odwołującego. Tym samym czynność odrzucenia tej oferty się uprawomocniła – ze względu na przepisy o terminach n a wniesienie odwołania nie ma już możliwości skutecznego zaskarżenia tej czynności Zamawiającego. W konsekwencji Odwołujący utracił status wykonawcy w postępowaniu – Odwołujący utracił możliwość uzyskania zamówienia w tym postępowaniu, nie jest więc już wykonawcą biorącym udział w postępowaniu. Stał się zatem podmiotem, któremu nie przysługuje prawo do wniesienia odwołania - zgodnie z art. 505 ust. 1 Pzp środki ochrony prawnej określone w niniejszym dziale przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu oraz innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Podmiot, który przestał być wykonawcą nie może wnieść odwołania.
W konsekwencji Izba odrzuciła odwołanie na podstawie art. 528 pkt 2 Pzp (Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że odwołanie zostało wniesione przez podmiot nieuprawniony).
O kosztach Izba rozstrzygnęła na podstawie § 8 ust. 1 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, zgodnie z którym przypadku odrzucenia odwołania przez Izbę koszty ponosi odwołujący. w Przewodniczący: …………………………………………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3295/26odrzucono16 lipca 2026Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy GolinaWspólna podstawa: art. 528 pkt 2 Pzp
- KIO 2311/26odrzucono30 czerwca 2026Kompleksowa usługa utrzymania czystości w SP ZOZ MSWiA w ŁodziWspólna podstawa: art. 528 pkt 2 Pzp
- KIO 2912/26odrzucono26 czerwca 2026Transformacja cyfrowa i rozwój usług cyfrowych w CZMZ ŻyrardówWspólna podstawa: art. 528 pkt 2 Pzp
- KIO 1655/26odrzucono25 maja 2026Wspólna podstawa: art. 528 pkt 2 Pzp
- KIO 1462/26odrzucono12 maja 2026w ramach zadań budżetowych pn.Wspólna podstawa: art. 528 pkt 2 Pzp
- KIO 1605/26odrzucono8 maja 2026Wykonanie robót budowlanych w ramach zadania inwestycyjnego pn.Wspólna podstawa: art. 528 pkt 2 Pzp
- KIO 2985/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług medycyny pracy dla pracowników administracyjnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Wspólna podstawa: art. 505 ust. 1 Pzp
- KIO 3011/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 505 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1604/26umorzono26 maja 2026ten sam zamawiającysp. z o.o. z siedzibą w Krapkowicach (dalej jako
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026ten sam składZakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)
- KIO 3117/26oddalono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2917/26uwzględniono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3059/26oddalono22 lipca 2026ten sam składWykonanie usługi utrzymania czystości i obsługi pozamedycznej w publicznych zakładach opieki zdrowotnej dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Śląskie w podziale n a 12 części – w zakresie części nr 4 Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach c z. 1
- KIO 3342/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład