Postanowienie KIO 3300/25 z 16 września 2025
Uwzględnienie przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania przed przystąpieniem do postępowania odwoławczego skutecznego wykonawcy po stronie zamawiającego uzasadniało umorzenie postępowania na podstawie art. 522 ust.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Białystok
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00241079
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Uwzględnienie przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania przed przystąpieniem do postępowania odwoławczego skutecznego wykonawcy po stronie zamawiającego uzasadniało umorzenie postępowania na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- FBSerwis Spółka Akcyjna
- Zamawiający
- Miasto Białystok
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3300/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 16 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 16 września 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 6 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę FBSerwis Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Miasto Białystok
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 10 000,00 zł (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy FBSerwis Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…………
- Sygn. akt
- KIO 3300/25
U ZAS AD N I E N I E Zamawiający Miasto Białystok, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, w trybie podstawowym postępowanie o udzielnie zamówienia, którego przedmiotem jest: „Przebudowa i budowa urządzeń oświetlenia ulicznego na terenie miasta Białegostoku w formule „zaprojektuj i buduj”, dalej jako: „postępowanie”.
Ogłoszenie o postępowaniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 21 maja 2025 r., pod nr 2025/BZP 00241079.
W dniu 6 sierpnia 2025 r. wykonawca FBSerwis Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawą, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec wyboru oferty najkorzystniejszej, a także wobec zaniechania udostępnienia dokumentacji postępowania (protokołu postępowania wraz ze wszystkimi załącznikami) w terminie umożliwiającym sporządzenie i wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej zgodnie z terminem ustawowym oraz wobec czynności udostępnienia tej dokumentacji dopiero w czasie, którym wniesienie odwołania nie było już możliwe.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu obrazę następujących przepisów prawa: art. 74 ust.
1 i 2 w zw. z art. 16 ust 1 i 2 ustawy PZP w zw. z art. 515 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy PZP oraz w zw. z art. 1 ust. 1 i 3 oraz art. 2 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 2007/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 grudnia 2007 r. zmieniającej dyrektywy Rady 89/665/EWG i 92/13/EWG zakresie poprawy skuteczności procedur odwoławczych w dziedzinie udzielania zamówień publicznych w (Dz.U.UE.L.2007.335.31 z dnia 20 grudnia 2007 r.; dalej: „Dyrektywa Odwoławcza”) i art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej poprzez zaniechanie udostępnienia odwołującemu, na jego wniosek, protokołu postępowania wraz z załącznikami w terminie umożliwiającym przeanalizowanie udostępnionej dokumentacji oraz sporządzenie i wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, tj. przez udostępnienie żądanych dokumentów dopiero w dniu, w którym upływał termin na wniesienie odwołania wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, pomimo iż odwołujący złożył wniosek o ich udostępnienie jeszcze w tym samym dniu, w którym otrzymał zawiadomienie o wyborze oferty najkorzystniejszej, co uniemożliwiło odwołującemu sporządzenie i wniesienie odwołania wobec wyboru oferty najkorzystniejszej w postepowaniu, prowadząc do skrócenia ustawowego pięciodniowego terminu na wniesienie takiego odwołania w zasadzie do kilku godzin, w którym to czasie nie było możliwe rzetelne przeanalizowanie udostępnionych dokumentów (w tym przede wszystkim złożonych wyjaśnień w zakresie wyliczenia ceny), skonfrontowanie ich z treścią specyfikacji warunków zamówienia, rozważenie zasadności wniesienia odwołania i uzyskania zgód korporacyjnych na jego wniesienie i opłacenie wpisu od odwołania, a także sporządzenie odwołania i jego wniesienie do Krajowej Izby Odwoławczej.
Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie odwołania w całości,
- nakazanie zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w postępowaniu.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również
przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego przystąpienie 12 sierpnia 2025 r. zgłosił wykonawca Linter Energia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Rzeszowie. w Z informacji przekazanej przez zamawiającego 2 września 2025 r. kopia odwołania została przekazana wykonawcom uczestniczącym w postepowaniu o udzielenie zamówienia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w dniu 7 sierpnia 2025 r.
Wobec powyższego przystąpienie, biorąc pod uwagę fakt, że 9 i 10 sierpnia 2025 r. przypadały w sobotę i niedzielę, powinno być zgłoszone najpóźniej 11 sierpnia 2025 r. Przystąpienie do postępowania odwoławczego zostało zgłoszone z uchybieniem, określonego w art. 525 ust.
1 ustawy Pzp, terminu 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania.
Przystąpienie nie było skuteczne.
W odpowiedzi na odwołanie – piśmie z 14 sierpnia 2025 r. zamawiający oświadczył, że uwzględnia odwołanie w całości.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu w niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522. w W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania w wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu. w Uwzględniając powyższe, postanowiono jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 528 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3319/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3297/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto Białystok.
- KIO 1849/26oddalono22 maja 2026ten sam zamawiający
- KIO 1213/26oddalono24 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 989/26umorzono8 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 1042/26oddalono2 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 4828/25umorzono11 grudnia 2025ten sam zamawiającyBudowa haii widowiskowo-sportowej w Białymstoku
- KIO 3775/25oddalono21 października 2025ten sam zamawiającyPrzebudowa i budowa urządzeń oświetlenia ulicznego na terenie miasta Białegostoku w formule