Postanowienie KIO 3100/26 z 20 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy
- Powiązany przetarg
- TED-108542-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 6 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- ZBM Spółka Akcyjna
- Zamawiający
- Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3100/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 20 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:
Anna Osiecka-Baran
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 20 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu29 czerwca 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia ZBM Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie oraz GRAPH’ITSpółka z
ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawc y Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ciechanowie
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczwykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia ZBM Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie oraz GRAPH’IT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………………………….
- Sygn. akt
- KIO 3100/26
UZASADNIENIE
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy, dalej „Zamawiający”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Usługa pełnienia obowiązków Inwestora Zastępczego W IM- PIB”. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 108542-2026 w dniu 16 lutego 2026 r.
W dniu 29 czerwca 2026 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ZBM Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie oraz GRAPH’IT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, dalej „Odwołujący”, wnieśli do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od czynności Zamawiającego polegających na odrzuceniu oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp oraz wyborze jako najkorzystniejszej w postępowaniu oferty złożonej przez innego wykonawcę.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu: - W ZAKRESIE ZARZUTU GŁÓW NEGO: A) unieważnienia czynności wyboru oferty W PUI jako najkorzystniejszej w Postępowaniu, B) unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 Pzp, C) powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym z udziałem oferty Odwołującego, D) zasądzenie kosztów postępowania, - W ZAKRESIE ZARZUTU EW ENTUALNEGO (NA W YPADEK NIEUW ZGLĘDNIENIA ZARZUTU GŁÓW NEGO): A) unieważnienia czynności wyboru oferty W PUI jako najkorzystniejszej w Postępowaniu, B) unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 Pzp, C) powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym z udziałem oferty Odwołującego, D) nakazanie wezwania Odwołującego do złożenia dodatkowych wyjaśnień na podstawie art. 224 ust. 1 Pzp w zakresie poszczególnych kwestii budzących wątpliwości Zamawiającego wynikających ze złożonych Zamawiającemu wyjaśnień ceny, E) zasądzenie kosztów postępowania.
Do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie przystąpił po stronie Zamawiającego wykonawca Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ciechanowie.
Pismem z dnia 6 lipca 2026 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, że unieważnił czynności dokonane w dniu 19 czerwca 2026 r., tj. czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz czynność odrzucenia oferty Odwołującego. W związku z powyższym Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Mając powyższe na uwadze, Izba stwierdziła, że zachodzi przesłanka umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Zgodnie z przywołanym przepisem, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. W przedmiotowej sprawie Izba uznała, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, ponieważ czynność Zamawiającego z dnia 6 lipca 2026 r., polegająca na unieważnieniu wyboru najkorzystniejszej oferty oraz unieważnieniu odrzucenia oferty Odwołującego, unieważniła czynność, będącą podstawą wniesienia odwołania.
Wobec powyższego, w ocenie składu orzekającego, postępowanie odwoławcze stało się zbędne – przedmiot zaskarżenia przestał istnieć.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp wydała postanowienie, w którym umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Prawa zamówień publicznych w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2550/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2897/26oddalono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 224 ust. 6 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2686/26oddalono20 lipca 2026Świadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów z uwzględnieniem zaleceń dietetycznych na poszczególne całodobowe oddziały szpitalne oraz dzienneWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3118/26oddalono16 lipca 2026Podlewanie młodych drzew na terenie miasta ŁodziWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2834/26oddalono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2701/26oddalono6 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2929/26umorzono30 czerwca 2026ten sam skład
- KIO 2810/26umorzono24 czerwca 2026ten sam skład
- KIO 2791/26umorzono19 czerwca 2026ten sam składŚwiadczenie kompleksowej usługi prania wraz z dzierżawą bielizny szpitalnej z zastosowanie RFID UHF lub równoważnego systemu dla Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o. w Warszawie. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej
- KIO 2500/26odrzucono19 czerwca 2026ten sam skład