Postanowienie KIO 2761/26 z 7 lipca 2026
Cofnięcie odwołania przed otwarciem rozprawy powoduje umorzenie postępowania odwoławczego. W konsekwencji Izba nakazuje także zwrot 90% wpisu od odwołania.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Skarb Państwa, Ministerstwo Finansów i Gospodarki
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 239 ust. 1 Pzp
Cofnięcie odwołania przed otwarciem rozprawy powoduje umorzenie postępowania odwoławczego. W konsekwencji Izba nakazuje także zwrot 90% wpisu od odwołania.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- AWAVE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Opacz-Kolonia, KRS 0000915169
- Zamawiający
- Skarb Państwa, Ministerstwo Finansów i Gospodarki
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2761/26
POSTANOWIENIE Warszawa, 7 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Izabela Niedziałek-Bujak po rozpoznaniu na posiedzeniu 7 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby O dwoławczej 8 czerwca 2026 r. przez odwołującego – wykonawcę AWAVE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Opacz-Kolonia, KRS 0000915169 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego –Skarb
Państwa, Ministerstwo Finansów i Gospodarki z udziałem przystępującego po stronie zamawiającego – uczestnika, wykonawcy Image Recording Solutions Południe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Warszawa, KRS 0000220707
- Umarza postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 Ustawy.
- Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty13.500 zł 00 gr. (trzynaście tysięcy pięćset złotych), tj. 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………………
- Sygn. akt
- KIO 2761/26
W postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Ministerstwo Sprawiedliwości i Gospodarki, w trybie przetargu nieograniczonego na system realizujący funkcjonalność ściany wizualizującej zdarzenia bezpieczeństwa (sprzęt i oprogramowanie wraz z wdrożeniem) (nr postępowania: C/213/26/DBE/B), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 11.03.2026 r., OJ S 49/2026 168005-2026, wobec czynności polegających na badaniu i ocenie ofert oraz wyborze oferty najkorzystniejszej, wniesione zostało 08.06.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wykonawcy AWAVE Sp. z o.o. z/s w Opacz-Kolonia (KIO 2761/26).
O wynikach oceny ofert i wyborze oferty najkorzystniejszej zamawiający poinformował wykonawców 29.05.2026 r.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 16 pkt 1-3 oraz w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Image Recording Solutions Południe Sp. z o.o., pomimo że treść tej oferty, ustalona z uwzględnieniem wyjaśnień złożonych w toku procedury badania rażąco niskiej ceny, w których wykonawca ujawnił rozwiązanie techniczne stanowiące podstawę oferty, jest niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia, w szczególności w OPZ (zał. G do swz), w zakresie wymagań dotyczących procesora ściany wizyjnej oraz architektury systemu, a następnie dokonanie wyboru tej oferty jako najkorzystniejszej;
- art. 224 ust. 6 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 oraz art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez uznanie za wystarczające wyjaśnień złożonych przez Image Recording Solutions Południe Sp. z o.o. w zakresie rażąco niskiej ceny, pomimo że wyjaśnienia te wraz z przedstawionymi dowodami nie uzasadniają realności zaoferowanej ceny oraz nie wykazują możliwości należytego wykonania zamówienia zgodnie z warunkami zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia, w szczególności w OPZ (zał. G do swz);
- art. 16 pkt 1-3 Pzp oraz art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez przeprowadzenie oceny ofert z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, przejrzystości oraz proporcjonalności, polegające na wyborze oferty wykonawcy, którego rozwiązanie nie spełnia wymagań technicznych, podczas gdy oferta odwołującego spełnia wszystkie wymagania zgodnie z warunkami zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia, w szczególności w OPZ (zał. G do swz).
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania, nakazanie unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, nakazanie powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym odrzucenie oferty Image Recording Solutions Południe Sp. z o.o. na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 oraz pkt 8 ustawy Pzp.
Do postępowania odwoławczego przystąpił po stronie zamawiającego wykonawca Image Recording Solutions Południe Sp. z o.o.
Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie wnosząc o jego oddalenie (pismo z 15.06.2026 r.).
Odwołujący 06.07.2026 r. przed otwarciem posiedzenia wyznaczonego na 07.07.2026 r. przesłał oświadczenie, którym cofnął odwołanie w całości.
Na podstawie § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) umorzyła postępowanie odwoławcze w sytuacji wyczerpującej przypadek wskazany w art. 568 pkt 1 Ustawy. Zgodnie z art. 520 ust. 1 Ustawy Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Izba na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437) nakazała dokonanie zwrotu 90% wpisu.
- Przewodnicząca
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 2422/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 2862/26oddalono28 lipca 2026Wykonanie oświetlenia boiska piłkarskiego w BudzowieWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 2652/26uwzględniono28 lipca 2026Budowa JRG w Kostrzynie nad Odrą – Etap IIWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
- KIO 2943/26oddalono27 lipca 2026Zakup urządzeń drukującychWspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.