Postanowienie KIO 2465/25 z 14 lipca 2025
Uznanie odwołania przez zamawiającego w całości oraz brak skutecznego przystąpienia innych wykonawców do postępowania odwoławczego wyłączyło dalsze prowadzenie sprawy jako bezprzedmiotowej.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00211180
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 6 Pzp
Uznanie odwołania przez zamawiającego w całości oraz brak skutecznego przystąpienia innych wykonawców do postępowania odwoławczego wyłączyło dalsze prowadzenie sprawy jako bezprzedmiotowej.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Light On Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2465/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 14 lipca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Małgorzata Rakowska
po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2025 r. w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 czerwca 2025 r. przez wykonawcę Light On Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Krasińskiego 18/97, 01-581 Warszawa w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, ul. Długa 49, 53-633 Wrocław
- Umarza postępowanie odwoławcze.
- Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcyLight On Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Zygmunta Krasińskiego 18/97, 01-581 Warszawa kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej wniesiony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………..…….…….
- Sygn. akt
- KIO 2465/25
UZASADNIENIE
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, zwany dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pod nazwą „Przebudowa drogi w zakresie budowy linii kablowej nN i lamp oświetlenia drogowego w ul. Obrońców Poczty Gdańskiej we Wrocławiu na odcinku od ul. Frankowskiego do ul. Ułańskiej”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych29 kwietnia 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00211180.
W dniu 16 czerwca 2025 r. (pismem z tej samej daty) wykonawca Light On Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zwany dalej „odwołującym”, wniósł odwołanie na niezgodną z przepisami ustawy czynność zamawiającego, podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz na zaniechanie czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, do której zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy, tj.:
- czynność wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę Dudek Telnet spółka z komandytowa z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, zwanego dalej „wykonawcą Dudek Telnet”;
- zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Dudek Telnet; zarzucając zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy Dudek Telnet, podczas gdy oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, a wykonawca złożył wyjaśnienia, które nie wykazały, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny; Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz:
- nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
- nakazanie zamawiającemu dokonania ponownego badania i oceny ofert, w tym odrzucenia oferty wykonawcy Dudek Telnet;
- obciążenie kosztami postępowania zamawiającego oraz zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kwoty 10 000 zł stanowiącej koszty poniesione z tytułu wpisu, a także kwoty wskazanej przez odwołującego na rozprawie według przedłożonych na niej dokumentów.
Zamawiający w dniu 17 czerwca 2025 r. przekazał kopię odwołania wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu elektronicznie poprzez platformę Logintrade.
Termin na zgłoszenie przystąpienia upływał w dniu 20 czerwca 2025 r. W tym terminie do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
W dniu 11 lipca 2025 r. zamawiający złożył pismo, w którym oświadczył, że uznaje wniesione odwołanie w
całości, jak również, iż unieważni czynność wyboru oferty najkorzystniejszej z uwagi na powzięcie wątpliwości, co do prawidłowości dokonanej oceny oferty wykonawcy. Jednocześnie wskazał, że dokona ponownego badanie i oceny ofert, w tym odrzuci ofertę wykonawcy Dudek Telnet, wnosząc o umorzenie postępowania odwoławczego jako bezprzedmiotowego.
Wobec ustalenia, że zamawiający uwzględnił (uznał) odwołanie w całości i brak jest wykonawców, którzy skutecznie przystąpili do udziału w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego, gdyż tylko wykonawca zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego - zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp - może wnieść sprzeciw co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba stwierdziła, że zaszły przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r.
Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.).
Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie a rt. 574 i art. 576 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) oraz w oparciu o przepisy § 5 pkt 1 lit. a) i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437).
- Przewodnicząca
- ………..…….…….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3026/26umorzono27 lipca 2026Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej w Gminie LipowaWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3220/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2982/26umorzono9 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3067/26umorzono9 lipca 2026Remont instalacji i urządzeń oświetlenia iluminacyjnego mostu Śląsko-Dąbrowskiego w WarszawieWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3105/26umorzono8 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2851/26umorzono7 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
- KIO 2237/26uwzględniono1 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1527/26umorzono7 maja 2026ten sam zamawiający
- KIO 1222/26umorzono1 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 4164/25oddalono12 listopada 2025ten sam zamawiający
- KIO 4437/25umorzono7 listopada 2025ten sam zamawiającyWykonywanie remontów bieżących w zakresie robót budowlanych w obiektach Urzędu Miejskiego Wrocławia
- KIO 4430/25umorzono7 listopada 2025ten sam zamawiającyWykonywanie remontów bieżących w zakresie robót budowlanych w obiektach Urzędu Miejskiego Wrocławia