Postanowienie KIO 2115/26 z 14 maja 2026
Przedmiot postępowania: Rozbiórka budynku A27 Politechniki Łódzkiej
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Politechnika Łódzka
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00131620
- Główna podstawa PZP
- art. 224 ust. 6 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Tree Capital Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Politechnika Łódzka
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2115/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 14 maja 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Mateusz Paczkowski na posiedzeniu bez udziału stron w dniu 14 maja 2026 r. w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 maja 2026 r. przez wykonawcę Tree Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Łubnej w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Politechnika Łódzka z siedzibą w Łodzi przy udziale uczestnika po stronie odwołującego – wykonawcy ENERGOKON-PLUS Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Zakład Usługowo-Handlowy „Mega-Pol” D.P.
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 9 000,00 złotych (dziewięć tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Tree Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Łubnej, stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…….………….
- Sygn. akt
- KIO 2115/26
UZASADNIENIE
Politechnika Łódzka z siedzibą w Łodzi (dalej: „Zamawiający”), prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm. dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn.: „Rozbiórka budynku A27 Politechniki Łódzkiej” (znak postępowania: RAP.262.4.2026). Wartość szacunkowa zamówienia jest poniżej progów unijnych. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 27 lutego 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00131620/01.
W dniu 4 maja 2026 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, w przedmiotowym postępowaniu złożył wykonawca Tree Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Łubnej (dalej: „Odwołujący”).
Odwołanie złożono wobec czynności i zaniechań Zamawiającego, polegających na: − nieprawidłowej ocenie wyjaśnień co do rażąco niskiej ceny złożonych przez ZUH „MEGA – POL” D.P. (dalej jako:
„Wykonawca”), − przyjęciu, iż Wykonawca wykazał prawidłowość kalkulacji oferowanej ceny uzasadniając podaną w ofercie cenę jak niepozostającą rażąco niską, − a w konsekwencji - zaniechaniu czynności odrzucenia oferty Wykonawcy ze względu zaoferowanie rażąco niskiej ceny.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp oraz art. 16 i 17 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy, pomimo, że nie podołał on obowiązkowi udzielenia wyczerpujących wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny oraz złożenia w tym zakresie niezbędnych dowodów, a to pomimo, iż z okoliczności sprawy wynikało, że zaoferował on rażąco niską cenę w toku Postępowania - co doprowadziło do bezpodstawnego wyboru oferty Wykonawcy, a także do naruszenia zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty,
- odrzucenie oferty Wykonawcy ze względu na rażąco niską cenę,
- powtórzenie czynności badania i oceny ofert.
Odwołujący wniósł też o zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania według spisu kosztów, który zostanie przedłożony na rozprawie.
Odwołanie zostało wniesione z zachowaniem ustawowego terminu określonego w art. 515 ust. 1 pkt 2) lit. a) ustawy Pzp.
Informację stanowiącą podstawę dla wniesienia odwołania Odwołujący uzyskał w dniu 28 kwietnia 2026 r. (zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty). W związku z powyższym odwołanie wniesione w dniu 4 maja 2026 r. należy uznać za wniesione w wymaganym zgodnie z ustawą Pzp terminie.
Wpis od odwołania w kwocie 10 000,00 złotych został uiszczony przelewem na rachunek bankowy Urzędu Zamówień Publicznych. Odwołujący prawidłowo przekazał kopię odwołania Zamawiającemu oraz załączył potwierdzenie przekazania odwołania Zamawiającemu.
Pismem z dnia 13 maja 2026 r. Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie oraz wniósł o zwrot 90% wartości wpisu.
W tych okolicznościach Izba zważyła, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed terminem posiedzenia i rozprawy z udziałem stron i uczestnika postępowania odwoławczego. Wymaga odnotowania, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego, zgodnie art. 568 pkt 1) ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U. 2020 poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 3) lit. a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020 r., poz. 2437). Wobec powyższego, Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ………………..…………. ........
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2862/26oddalono28 lipca 2026Wykonanie oświetlenia boiska piłkarskiego w BudzowieWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 2972/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 2957/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 3048/26uwzględniono27 lipca 2026Przebudowa drogi gminnej nr 106869B na odcinku od DK 19 do granic miejscowości BiałostoczekWspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 6 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Politechnika Łódzka.
- KIO 1341/26odrzucono22 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 1322/26umorzono17 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 671/26oddalono2 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 3619/25uwzględniono6 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 1099/25oddalono11 kwietnia 2025ten sam zamawiającyAlchemium - magia chemii jutra. Budowa nowoczesnego gmachu konferencyjno - dydaktyczno - laboratoryjnego dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej.
- KIO 4843/24uwzględniono24 stycznia 2025ten sam zamawiającyAlchemium – magia chemii jutra. Budowa nowoczesnego gmachu konferencyjno – dydaktyczno – laboratoryjnego dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej