Izba umorzyła postępowaniepostanowienie

Postanowienie KIO 1884/26 z 12 maja 2026

Przedmiot postępowania: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jaworze, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego - Gminę Środa Śląska z siedzibą Środzie Śląskiej, w przy udziale wykonawcy FBSerwis Zielony Wrocław spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielanach Wrocławskich – uczestnika postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, postanawia: 1. umorzyć postępowanie odwoławcze, 2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Handlowe

Najważniejsze informacje dla przetargu

Rozstrzygnięcie
umorzono
Zamawiający
Gminę Środa Śląska
Powiązany przetarg
TED-109403-2026
Główna podstawa PZP
art. 128 ust. 1 Pzp

Strony postępowania

Odwołujący
ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Handlowe „COM-D” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jaworze
Zamawiający
Gminę Środa Śląska

Przetarg, którego dotyczył spór

Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:

TED-109403-2026
Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenów nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Środa Śląska
Gmina Środa Śląska· Środa Śląska· 16 lutego 2026

Treść orzeczenia

Sygn. akt
KIO 1884/26

POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 12 maja 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca
Barbara Loba

po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2026 r. w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 kwietnia 2026 r. przez wykonawcę ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Handlowe „COM-D” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jaworze, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego - Gminę Środa Śląska z siedzibą Środzie Śląskiej, w przy udziale wykonawcy FBSerwis Zielony Wrocław spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielanach Wrocławskich – uczestnika postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,

postanawia:
  1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
  2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Handlowe „COM-D” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Jaworze kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% wniesionego w wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca
………..…….…….
Sygn. akt
KIO 1884/26

UZASADNIENIE

Zamawiający Gmina Środa Śląska z siedzibą w Środzie Śląskiej(dalej: zamawiający) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenów nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Środa Śląska”.

Postępowanie prowadzone jest na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.

U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej: ustawy Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 16 lutego 2026 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej OJ S 32/2026 pod numerem 109403-2026.

W dniu 23 kwietnia 2026 r. wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego Przedsiębiorstwo UsługowoProdukcyjne i Handlowe „COM-D” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jaworze,wniósł odwołanie wobec wezwania do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, zarzucając zamawiającemu: - naruszenie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp poprzez niezasadne wezwanie odwołującego do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia przez wykonawcę podmiotowych środków dowodowych na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp poprzez złożenie podmiotowych środków dowodowych w postaci: a) zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej (RDR) w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Środa Śląska, zgodnie z wymogami art. 9b – 9c ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku gminie (Dz. U. z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.), obejmującego kody odpadów: - 15 02 03 - Sorbenty, materiały w filtracyjne, tkaniny do wycierania i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02- 17 01 80 - Usunięte tynki, tapety, okleiny; b) wpisu do prowadzonego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, (BDO) zakresie kodów odpadów komunalnych, obejmującego kod odpadów: - 15 02 03 - Sorbenty, materiały filtracyjne, w tkaniny do wycierania i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02, podczas gdy złożony przez odwołującego pierwotnie wpis (zaświadczenie) do rejestru RDR oraz wpis do BDO w pełni potwierdzają spełnienie warunku udziału w

postępowaniu zakresie uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, określonego w Specyfikacji w Warunków Zamówienia (dalej: SWZ).

Zamawiający błędnie nadinterpretował wymogi SW Z i błędnie uznał, że złożone pierwotnie przez odwołującego wpisy do rejestrów RDR i BDO nie potwierdzają spełnienia warunku udziału w postępowaniu, co skutkowało nieuprawnionym wezwaniem do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych.

W oparciu o tak postawione zarzuty odwołujący wniósł o:

  1. uwzględnienie odwołania w całości,
  2. nakazanie zamawiającemu:
  3. 1) unieważnienia czynności zamawiającego, polegającej na wezwaniu odwołującego do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych poprzez złożenie zaświadczenia do RDR i wpisu do BDO obejmujących: a ) zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej (RDR) w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Środa Śląska, zgodnie z wymogami art. 9b – 9c ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku gminie (Dz. U. z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.), obejmującego kody odpadów: - 15 02 03 - Sorbenty, materiały w filtracyjne, tkaniny do wycierania i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02- 17 01 80 - Usunięte tynki, tapety, okleiny; b) wpisu do prowadzonego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) zakresie kodów odpadów komunalnych, obejmującego kod odpadów: - 15 02 03 - Sorbenty, materiały filtracyjne, w tkaniny do wycierania i ubrania ochronne inne niż wymienione 15 02 02; w 2.2) nakazanie zamawiającemu uznania pierwotnie złożonego zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej (RDR) oraz wpisu do prowadzonego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) za potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu w oraz zbadania i oceny oferty Odwołującego z uwzględnieniem pierwotnie złożonych zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej (RDR) oraz wpisu do prowadzonego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO).

W dniu 27 kwietnia 2026 r. do postępowania odwoławczego zachowując termin ustawowy oraz wskazując interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść zamawiającego, zgłosił skuteczne przystąpienie wykonawca FBSerwis Zielony Wrocław spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielanach Wrocławskich (dalej: przystępujący).

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie sporządzonej dnia 29 kwietnia 2026 r. oświadczył, iż w wyniku wniesionego odwołania dokonał dogłębnej analizy zarzutów i po rozpatrzeniu argumentów uznał je za przekonujące, w związku z czym uwzględnił w całości zarzuty zawarte w odwołaniu.

W dniu 11 maja 2026 r. o godz. 12:55 przystępujący wniósł sprzeciw wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutów przedstawionych w odwołaniu.

W dniu 11 maja 2026 r. o godz. 21:52 odwołujący cofnął odwołanie.

Stosownie do treści art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.) odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, a jego cofnięcie oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do treści art. 557 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu w pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł 00 gr, stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Przewodnicząca
………………………

Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem

Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.

Graf orzeczniczy

Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.

Podobne orzeczenia

Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP

Powiązane wyroki

Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Środa Śląska oraz orzeczenia tego samego składu.

Dane pochodzą z publicznego rejestru orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (orzeczenia.uzp.gov.pl). Orzeczenia są dokumentami publicznymi w domenie publicznej (art. 4 ustawy o prawie autorskim).