Postanowienie KIO 1592/25 z 9 maja 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Wojcieszów
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00160073
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Spinel Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gminę Wojcieszów
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1592/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 9 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Rakowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 9 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę Spinel Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 75, 50-449 Wrocław w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Wojcieszów,
ul. Pocztowa 1, 59-550 Wojcieszów
- umorzyć postępowania odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Spinel Sp. z o.o. z
siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 75, 50-449 Wrocław kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej wniesiony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………………………
- Sygn. akt
- KIO 1592/25
UZASADNIENIE
Gmina Wojcieszów, zwana dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na „Zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” – etap II”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznychz dnia 24 marca 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00160073.
W dniu 23 kwietnia 2025 r. (pismem z tej samej daty) wykonawca Spinel Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, zwany dalej „odwołującym”, wniósł odwołanie wobec niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności dokonanej przez zamawiającego, a polegającej na:
- Zaniechaniu odrzuceniu oferty wykonawcy Cocon S.A. z siedzibą w Oleśnie, zwanego dalej „wykonawcą Cocon”, która nie odpowiada wymogom SWZ;
- Bezpodstawnym odrzuceniu oferty odwołującego, nierównym traktowaniu wykonawców oraz faworyzowaniu wykonawcy Cocon; zarzucając zmawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Cocon i uznanie, że treść złożonej przez niego oferty jest zgodna z warunkami zamówienia, podczas gdy oferta ta nie odpowiada SW Z i nie spełnia wymogów ustawy Pzp, oraz naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp poprzez brak wykazania podmiotowych środków dowodowych, w tym:
- Brak przedłożenia prawidłowych oświadczeń producenta dotyczących biblioteki i serwera.
- Brak podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie o niepodleganiu wykluczeniu.
Odwołujący wniósł o:
- Uwzględnienie odwołania w całości.
- Unieważnienie wyboru oferty najkorzystniejszej.
- Powtórzenie badania i oceny ofert, odrzucenie oferty wykonawcy Cocon i wybór oferty najkorzystniejszej.
- Zasądzenie od strony przeciwnej na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego według kosztów, których spis zostanie przedłożony na rozprawie.
Odwołujący podał w odwołaniu uzasadnienie do podniesionych w odwołaniu zarzutów.
Zamawiający w dniu 24 kwietnia 2025 r. przekazał wykonawcom kopię odwołania wniesionego poprzez platformazakupowa.pl.
Termin na zgłoszenie przystąpienia upływał w dniu 28 kwietnia 2025 r. Do postępowania nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
W dniu 29 kwietnia 2025 r. (pismem z tej samej daty) zamawiający wniósł pismo, w którym oświadczył, że „w związku z unieważnieniem w dniu 29.04.2025 r. czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z dnia 18.04.2025 r., będącej przedmiotem zaskarżenia w ramach odwołania wykonawcy Spinel Spółka z o.o. z dnia 23.04.2025 r.”. Zamawiający wniósł także o umorzenie postępowania odwoławczego ze względu na jego bezprzedmiotowość, podnosząc że „wobec braku substratu zaskarżenia prowadzenie postępowania odwoławczego jest bezprzedmiotowe (zbędne) i winno zostać umorzone na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.”.
Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła co następuje.
Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp „Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia w przypadku (…) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne”. Zgodnie z tym przepisem podstawą do umorzenia postępowania jest stwierdzenie przez Izbę, że postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Ustawodawca nie doprecyzował jednak, o jakie sytuacje chodzi. „Dyspozycją tego przepisu objęte są więc sytuacje utraty bytu prawnego przez stronę odwołania, na skutek likwidacji lub śmierci odwołującego. Wydaje się również, że podstawa umorzenia zaistnieje, jeśli zamawiający przed zakończeniem rozprawy unieważni postępowanie, wówczas spór stanie się bezprzedmiotowy, a ewentualnemu zaskarżeniu w drodze odwołania będzie podlegała nowa czynność zamawiającego.” (Komentarz Prawo Zamówień Publicznych, pod red. Marzeny Jaworskiej, Wydawnictwo C. H. Beck, W-wa 2021, str. 1236).
Niewątpliwym jest, że ustawodawca nie doprecyzował, o jakie konkretnie sytuacje chodzi, wobec czego zawsze należy dokonać indywidualnej oceny stanu faktycznego.
W tym stanie faktycznym zamawiający przed otwarciem rozprawy oświadczył w złożonym piśmie, że w dniu 29 kwietnia 2025 r. unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej z dnia 18 kwietnia 2025 r. i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego z uwagi na jego bezprzedmiotowość. Oznacza to więc, że czynność wobec której zostało wniesione odwołanie, na dzień rozpoznawania sprawy przez Izbę, nie istnieje.
Powyższe powoduje więc, że spór staje się bezprzedmiotowy, a ewentualnemu zaskarżeniu w drodze odwołania będzie podlegała nowa czynność zamawiającego. Nie istnieje bowiem tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić czy zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy też nie. Tym samym postępowanie odwoławcze stało się zbędne, gdyż przedmiot zaskarżenia przestał istnieć, co stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r, poz. 2437) z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, koszty o których mowa w , znosi się wzajemnie, a przez art. 574 ustawy Pzp należy rozumieć, że Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu uiszczonego wpisu, w tym przypadku w wysokości 7 500 zł 00 gr, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji orzeczenia.
- Przewodniczący
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3278/26umorzono16 lipca 2026Rozbudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork - KrólewoWspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3227/26umorzono16 lipca 2026Dostawa i wdrożenie oraz utrzymanie zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP wraz z niezbędną infrastrukturą informatyczną dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2870/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2753/26oddalono20 lipca 2026Usługa kompleksowego zabezpieczenia łączności telefonicznej stacjonarnej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa MałopolskiegoWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 574 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 574 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2468/26oddalono8 lipca 2026Świadczenie usług całodziennego żywienia pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej — Curie w ZgierzuWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 2 Pzp, art. 574 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Wojcieszów oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2914/23oddalono7 listopada 2023ten sam zamawiającyMontaż mikroelektrowni fotowoltaicznej na stacji uzdatniania wody w Wojcieszowie
- KIO 2725/26oddalono13 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2739/26oddalono13 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3067/26umorzono9 lipca 2026ten sam składRemont instalacji i urządzeń oświetlenia iluminacyjnego mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie
- KIO 3104/26umorzono7 lipca 2026ten sam składZawarcie umów ramowych na dostawę rozdzielnic 15kV i 20kV AC dla PGE Energetyka Kolejowa Operator sp. z o.o.
- KIO 2844/26umorzono7 lipca 2026ten sam składw ramach projektu FEnIKS